144 Hanne ve 144 Meryem
Karakter boyutu :
Metni küçült
Metni büyüt
144 Hanne ve 144 Meryem
Nice kýzlarýn çeyiz sandýklarýný el iþleriyle doldurduklarý dönemlerde kýzlarýmýz ahiret sandýklarýný; öðrendikleri hadislerle, Ýslami hükümlerle, fýkhi bilgilerle doldurdular. Ne mutlu onlara ki çeyizlerini Arapça harfleriyle iþlediler.
19 Şubat 2014 Çarşamba 11:37
 Bu Haberi Paylaş
Arzu Demir / Nisanur Dergisi   Rahman ve Rahim olan Allah’ýn adýyla…

Bu ay Batman'da tarihe altýn harflerle kaydedilmesi gereken bir olay yaþandý. Türkiye'nin ve hatta dünyanýn birçok yerinden ilim öðrenmek üzere gelen 144 kýzýmýz icazet belgesi alýp âlime oldular. Rabbime hamdolsun ki ilim öðrenip icazet alanlardan birinin annesi olmayý bana da nasip etti. Yüce Allah'a ne kadar þükredersek bize verdiði bu nimet karþýsýnda az olur. Birçok insanýn imrenerek baktýðý “Keþke benim kýzým da içlerinde olsaydý, keþke ben de bu Alimeler arasýnda olsaydým” dediði bir tabloydu.

Doðrusu bu portrenin oluþmasý pek de kolay olmadý. Yaklaþýk 4-5 sene gibi bir eðitim süreci yaþandý. Her türlü zorluða, sýkýntýya raðmen biz anneler, babalar ve kýzlarýmýz bu süreci atlattýk. Allah’ýn, çocuklarýna ilim öðreten veya ilim öðrenmesi için çocuðunu teþvik eden anne ve babalara verdiði mükâfatý düþünerek -zorluklarý noktasýnda- teselli bulup azmettik. Çünkü bazý rivayetlerde þu þekilde geçer:

“Kýyamet gününde çocuðuna Ýslami ilimleri öðreten, uygulama noktasýnda ona yardýmcý olan veya ilim öðrenmeye gönderen anne ve babalara bir taç giydirilir. Onun ýþýðý güneþin ýþýðý gibidir. O kadar nurla parlar ki mahþer meydanýnda insanlarýn dikkatini çeker. Onun anne ve babasýna iki elbise giydirilir ki, dünya malý boy ölçüþemez. Mahþer meydanýnda bulunanlar ‘Bunlar acaba ne amel iþlemiþler ki bu þekilde mükâfatlandýrýlmýþlar’ diye birbirlerine sorarlar ve karþýsýnda þöyle bir cevap bulurlar: ‘Bunlar dünyada çocuklarýna ilim öðreten -veya teþvik eden- anne ve babalardýr’ denir. Mahþer halký; ‘Keþke bizler de dünyada bunu yapsaydýk da bu mükâfatlardan bize de verilseydi’ derler.”

Rabbim bizleri bu mükâfatlarý alanlardan eylesin. (âmin)

Kýzlarýmýz da dünyanýn kötülüklerinden korunmak ve “Ya âlim, ya öðrenci ya da dinleyici olun ya da bunlarý seven biri olun! Yoksa helak olursunuz” (Beyhaki) hadisini...
    MAKALENÝN TÜMÜNÜ OKUMAK ÝÇÝN TIKLAYIN!  
  UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve tamamı büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. Ayrıca suç teşkil edecek hakaret içerikli yorumlar hakkında muhatapları tarafından dava açılabilmektedir.
Toplam (0) adet yorum eklenmiştir.


EDİTÖRÜN SEÇTİKLERİ

ALINTI YAZARLAR
Diğer Yazarlar

SON YORUMLAR