15 Temmuz'daki Sultanbeyli ve Mehmetçik Vakfý mevkisindeki olaylarda 116 sanýða müebbet
Karakter boyutu :
Metni küçült
Metni büyüt
15 Temmuz'daki Sultanbeyli ve Mehmetçik Vakfý mevkisindeki olaylarda 116 sanýða müebbet
FET?'nün 15 Temmuz darbe giriþimi sýrasýnda Sultanbeyli ve Mehmetçik Vakfý mevkisinde meydana gelen olaylara iliþkin 3'ü rütbeli, 3'ü er, 116'sý öðrenci 122 sanýðýn yargýlandýðý davada, rütbeli olan 3 sanýk aðýrlaþtýrýlmýþ, askeri öðrenci olan 116 sanýk ise müebbet hapis cezasýna çarptýrýldý.
25 Mayıs 2018 Cuma 15:32
 Bu Haberi Paylaş


Ýstanbul 28. Aðýr Ceza Mahkemesi'nce, Silivri Ceza Ýnfaz Kurumlarý Yerleþkesi karþýsýndaki binada yapýlan duruþmaya, tüm tutuklu sanýklar ile müþtekiler katýldý.

Taraflarýn avukatlarý da duruþmada hazýr bulundu.

Mahkeme heyeti, kararýný açýklayacaðýný belirterek, sanýklara son sözlerini sordu. Sanýklarýn son sözlerini söylemelerinin ardýndan mahkeme heyeti kararýný açýkladý.

Mahkeme heyeti, rütbeli sanýklar Yüzbaþý Sinan Canlý, Üsteðmenler Aydýn Gülþan ve Ali Apaydýn'ý "anayasal düzeni ortadan kaldýrmaya teþebbüs” suçundan aðýrlaþtýrýlmýþ müebbet hapis cezasýna mahkum ederek, cezalarýnda indirim uygulamadý.

Eski Hava Harp Okulu öðrencisi olan 116 sanýðý "anayasal düzeni ortadan kaldýrmaya teþebbüs” suçundan aðýrlaþtýrýlmýþ müebbet hapis cezasýna çarptýrarak, sanýklarýn duruþmalardaki iyi halini göz önüne alarak cezalarýný müebbet hapse düþürdü.

YÜZBA?IYA TOPLAM 64 YIL 6 HAPÝS

Mahkeme, suç tarihinde filo komutaný olan Kurmay Yüzbaþý sanýk Sinan Canlý'nýn 3 müþtekiye yönelik "kasten yaralama" suçundan toplam 19 yýl 6 ay hapis cezasýna çarptýrýlmasýna karar vererek, sanýklar Sinan Canlý, Aydýn Gülþan ve Ali Apaydýn'ýn da 3 müþtekiye yönelik "kasten öldürmeye teþebbüs" suçundan toplam 45'er yýl hapse çarptýrdý.

Olay tarihinde er olan 3 sanýðýn ise mahkeme, beraatine hükmetti.

Mahkeme heyeti, sanýklarýn "Türkiye Büyük Millet Meclisini ortadan kaldýrmaya teþebbüs etmek", "Türkiye Cumhuriyeti Hükümetini ortadan kaldýrmaya teþebbüs etmek", "silahlý terör örgütüne üye olmak", "silahlý terör örgütüne üye olmamakla birlikte örgüte bilerek ve isteyerek yardým etmek" suçlarýndan dava açýlmýþ ise de "anayasayý ihlal" suçundan mahkumiyet kararý verildiðinden ve bahsedilen suçlarýn "geçitli suç" kurallarý çerçevesinde eridiði anlaþýldýðýndan sanýklara bu suçlardan ayrý ayrý ceza verilmesine yer olmadýðýna karar verdi.

ANKARA/AA

  UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve tamamı büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. Ayrıca suç teşkil edecek hakaret içerikli yorumlar hakkında muhatapları tarafından dava açılabilmektedir.
Toplam (0) adet yorum eklenmiştir.


EDİTÖRÜN SEÇTİKLERİ

ALINTI YAZARLAR
Diğer Yazarlar
 

SON YORUMLAR