24 Haziran'da nerede oy kullanacaðým? 2018 YSK seçmen sorgulama! 2018 e-Devlet seçmen sorgulama
Karakter boyutu :
Metni küçült
Metni büyüt
24 Haziran'da nerede oy kullanacaðým? 2018 YSK seçmen sorgulama! 2018 e-Devlet seçmen sorgulama
24 Haziran seçimlerinin yaklaþmasý ile birlikte vatandaþ oy verme iþlemini nerede yapacaðýný merak etmeye baþladý. Ýþte konu ile ilgili 24 Haziran'da nerede oy kullanacaðým? YSK seçmen sorgulama nasýl yapýlýr? e-Devlet seçmen sorgulama nasýl yapýlýr? gibi sorularý internetten aramaya baþlayan vatandaþýn akýllarýndaki sorularýn yanýtlarý...
27 Mayıs 2018 Pazar 11:00
 Bu Haberi Paylaş


24 Haziran'da Cumhurbaþkaný ve 27. Dönem Milletvekili Genel Seçimleri için Yüksek Seçim Kurulu (YSK) tarafýndan hazýrlanan erken seçim takvimi iþlemeye devam ediyor.

Seçime sayýlý günler kala vatandaþlar, nerede oy kullanacaklarýný öðrenmek istiyorlar.

Seçim takvimine göre yurt dýþý seçmenlerin oy kullanacaklarý tarih aralýðý ve yer bilgileri dün sabah saat 08.00 itibariyle YSK'nin resmi sitesinden duyuruldu.

Yurt içinde oy kullanacak vatandaþlar için de seçmen kütüklerinin kesinleþmesi süreci baþladý.

Oy kullanacak vatandaþlar, YSK'nýn resmi sitesi www.ysk.gov.tr adresinden "Yurt Ýçi Seçmen Sorgulama" bölümüne girerek T.C. kimlik numarasý, nüfusa kayýtlý olduðu il ve nüfusa kayýtlý olduðu sýra numarasý bilgileriyle sorgulama yapabiliyor. Ayrýca e-Devlet Kapýsý üzerinden de sorgulama iþlemi yapýlabiliyor.

Seçim takvimine göre seçmen bilgi kaðýtlarýnýn dökümüne ve daðýtýmýna 30 Mayýs'ta baþlanacak.

Tüm seçim çevreleri ve yurt dýþý ile gümrük kapýlarýnda kullanýlacak birleþik oy pusulalarýnýn basýmý ve daðýtýmýna baþlanacak. Gümrük kapýlarýnda ve yurt dýþýnda oy verme iþlemi 7 Haziran'da baþlayacak ve 19 Haziran'da sona erecek.

24 Haziran'da kaç seçmen oy kullanacak? YSK Baþkaný Sadi Güven, 24 Haziran'da yapýlacak Cumhurbaþkaný ve 27. Dönem Milletvekili Genel Seçimleri'nde yurt içinde 56 milyon 342 bin 263, yurt dýþýnda 3 milyon 49 bin 65 olmak üzere toplam 59 milyon 391 bin 328 seçmen bulunduðunu, tahmini sandýk sayýsýnýn 180 bin 896 olduðunu söyledi. Güven, bu seçimde ilk defa seçmen olan 1 milyon 650 bin 171 kiþinin oy kullanacaðýný bildirdi.

Yurt dýþýnda 60 ülke ve 123 temsilcilikte sandýk kurulacaðýný belirten Güven, yurt dýþý seçmen kütüðüne kayýtlý seçmenlerin 36 gümrük kapýsýnda oy kullanabileceðini açýkladý.

Güven, seçimlerde ilk defa yataða baðýmlý seçmenlerin oy kullanabilmeleri için 271 ilçede seyyar sandýk kurulacaðýnýn da altýný çizdi.

 
  UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve tamamı büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. Ayrıca suç teşkil edecek hakaret içerikli yorumlar hakkında muhatapları tarafından dava açılabilmektedir.
Toplam (0) adet yorum eklenmiştir.


EDİTÖRÜN SEÇTİKLERİ

ALINTI YAZARLAR
Diğer Yazarlar

SON YORUMLAR