8.3 Milyona Ýkinci Maaþ
Karakter boyutu :
Metni küçült
Metni büyüt
8.3 Milyona Ýkinci Maaþ
Emeklilikte ikinci maaþýn yolunu açan BES büyüyor. 6.8 milyon olan katýlýmcý sayýsý, bu ay 1.5 milyon kiþinin sisteme dahil olmasýyla 8.3 mÝlyonu buldu.
18 Temmuz 2017 Salı 08:24
 Bu Haberi Paylaş


Çalýþanlara ikinci emekliðin yolunu açan Bireysel Emeklilik Sistemi'ndeki (BES) katýlýmcý sayýsý büyüyor. BES'e ikinci emeklilik için dahil olan kiþi sayýsý, otomatik katýlýmýn da desteðiyle 30 Haziran itibarýyla 6 milyon 811 bin 854'e ulaþtý. Bu kiþilerin 2 milyon 515 bin 627'si otomatik katýlýmla sisteme dahil olurken; 1 Temmuz itibariyle de yeni katýlýmlar yaþandý. 100- 250 çalýþaný olan özel sektör iþyerlerinde görev yapan 45 yaþ altýndaki yaklaþýk 1.5 milyon kiþi Temmuz'da otomatik olarak BES'e dahil oldu. Bu kiþilerden maaþýný peþin alanlardan bu ay katký payý kesintisi yapýldý. Maaþýný çalýþarak alanlar ise Aðustos'ta paralarýný BES katký payý kesilmiþ
olarak alacak.
DEVLET KATKISI VAR
Otomatik katýlýmla BES'e dahil olanlardan prime esas kazancýn yüzde 3'üne karþýlýk gelen tutarda katký payý kesintisi yapýlýyor. Ýsteyen çalýþan, cayma hakkýna sahip. Ancak sistemde kalanlar 3'lü teþvikten yararlanabiliyor. Çalýþanlar tarafýndan ödenen katký paylarýna, yüzde 25 devlet katkýsý veriliyor. 2 aylýk cayma süresi sonrasýnda sistemde devam eden çalýþanlara da ek olarak bin lira tutarýnda devlet katkýsý saðlanýyor. Ayrýca emeklilik halinde hesabýndaki birikimi yýllýk gelir sigortasýyla almayý tercih eden çalýþana, birikiminin yüzde 5'i kadar ilave devlet katkýsý teþviði veriliyor.
  UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve tamamı büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. Ayrıca suç teşkil edecek hakaret içerikli yorumlar hakkında muhatapları tarafından dava açılabilmektedir.
Toplam (0) adet yorum eklenmiştir.


EDİTÖRÜN SEÇTİKLERİ

ALINTI YAZARLAR
Diğer Yazarlar

SON YORUMLAR