AB Myanmar ile savunma iþ birliðini gözden geçirecek
Karakter boyutu :
Metni küçült
Metni büyüt
AB Myanmar ile savunma iþ birliðini gözden geçirecek
AB, Myanmar ordusunun Arakan'da orantýsýz güç kullanýmý ve insan haklarý ihlalleri nedeniyle savunma iþ birliðini gözden geçirme kararý aldý.
16 Ekim 2017 Pazartesi 15:09
 Bu Haberi Paylaş


Avrupa Birliði (AB) Konseyinden yapýlan yazýlý açýklamada, Myanmar'ýn Arakan eyaletinde insani durumun ve insan haklarý ihlallerinin çok ciddi boyutlara ulaþtýðý, kundaklama, ayrým gözetmeksizin ateþ etme, cinsel þiddet ve benzeri faaliyetlere iliþkin raporlarýn endiþe verici olduðu belirtildi.

Açýklamada, "500 binden fazla Arakanlý Müslüman, þiddet ve korku nedeniyle Bangladeþ'e sýðýnmýþtýr. Bu kadar fazla kiþinin bu kadar kýsa sürede kaçmasý belirli bir azýnlýða yönelik kasýtlý faaliyetlerin keskin bir göstergesidir. Bu þiddet kabul edilemez ve derhal son bulmalýdýr." ifadeleri yer aldý.

Arakanlý Müslümanlarýn güvenli bir þekilde geri dönmesinin saðlanmasý gerektiði vurgulanan açýklamada, bölgeye insani yardým ve basýn eriþiminin ciddi anlamda kýsýtlanmaya devam ettiði bildirildi.

"Myanmar ordusu tüm sivilleri korumalý"

Açýklamada, AB'nin tüm taraflara þiddeti sona erdirme çaðrýsýnda bulunduðu hatýrlatýlarak "Myanmar ordusu tüm operasyonlarýna son vermeli, uluslararasý insan haklarýna uyumlu bir þeklide ayrým gözetmeksizin tüm sivilleri korumalý." ifadesi kullanýldý.

Myanmar hükümetinin toplumlar arasý gerginliði azaltmak için gereken tüm önlemleri almasý gerektiðine iþaret edilen açýklamada, insani yardýmýn daha fazla gecikmeden güvenli bir þekilde bölgeye ulaþtýrýlmasý gerektiði vurgulandý.

"Savunma iþ birliði gözden geçirilecek"

Açýklamada, "AB, Myanmar ordusu ve güvenlik güçlerinin orantýsýz güç kullanýmý nedeniyle genelkurmay baþkaný ve diðer üst düzey askeri yetkililere iliþkin tüm davetleri askýya alacak ve taraflar arasýndaki savunma iþ birliðini gözden geçirecek." ifadesi yer aldý.

AB'nin Myanmar'da iç baskýda kullanabileceði silahlara yönelik ambargosunun mevcut geliþmeler çerçevesinde geçerliliðini koruduðu belirtilen açýklamada, "AB Konseyi, bölgede durum düzelmezse ek yaptýrým uygulamayý düþünebilir. Öte yandan olumlu geliþmeler de göz ardý edilmeyecektir." deðerlendirmesinde bulunuldu.

Arakanlý Müslümanlara etnik temizlik

Myanmar ordusunun, Arakan'da sivillere düzenlediði saldýrýlarda 25 Aðustos'tan bu yana binlerce Müslüman hayatýný kaybetti. Bölgeye giriþ çýkýþlara izin verilmemesi nedeniyle ölen sivil sayýsý tam olarak tespit edilemiyor.

Son saldýrýlarda 200'den fazla köy, ordu ve fanatik Budistler tarafýndan yok edildi.

Myanmar'da 1970'lerden bu yana sistematik saldýrýlarla etnik temizliðe maruz kalan yaklaþýk iki milyon Arakanlý Müslüman'ýn yüzde 84'ü çevre ülkelere sýðýndý.AA
  UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve tamamı büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. Ayrıca suç teşkil edecek hakaret içerikli yorumlar hakkında muhatapları tarafından dava açılabilmektedir.
Toplam (0) adet yorum eklenmiştir.


EDİTÖRÜN SEÇTİKLERİ

ALINTI YAZARLAR
Diğer Yazarlar
 

SON YORUMLAR