AÝHM??den hendek olaylarý ile ilgili flaþ karar
Karakter boyutu :
Metni küçült
Metni büyüt
AÝHM??den hendek olaylarý ile ilgili flaþ karar
AÝHM, 2015-2016 yýllarýndaki çukur olaylarý sýrasýnda yaþam hakký ile özgürlük ve güvenlik haklarýnýn ihlal edildiði iddialarýný kabul edilemez buldu.
07 Şubat 2019 Perşembe 12:54
 Bu Haberi Paylaş


Avrupa Ýnsan Haklarý Mahkemesi (AÝHM), 2015 yýlýnýn Aralýk ayýnda Cizre'de ilan edilen sokaða çýkma yasaklarý döneminde hak ihlalleri iddiasýyla yapýlan iki baþvuruyu, oy birliðiyle reddetti.

"BA?VURANLAR AYM HAKKINDAKÝ ÝDDÝASINI KANITLAYAMADI"

Mahkeme, Türkiye'de Anayasa Mahkemesi'nin Cizre olaylarýyla ilgili baþvurularý deðerlendirmeyi sürdürdüðünü, baþvurucularýn Anayasa Mahkemesi'nin etkili bir iç hukuk yolu olmaktan çýktýðýný öne sürdüklerini ancak, bunu kanýtlayamadýklarýný bildirdi.

EVÝNÝN ATE? ALTINDA KALDIÐINI ÝDDÝA ETMÝ?TÝ

Ömer Elçi, bireysel baþvurusunda, aralýk ayýnda ilan edilen sokaða çýkma yasaklarý sýrasýnda ailesiyle birlikte yaþadýðý Cizre'nin Nur Mahallesi'nde mahsur kaldýðýný, evlerinin sürekli ateþ altýnda kaldýðýný belirtmiþti.

Elçi, bir keresinde avluya düþen bir havan mermisiyle camlarýnýn kýrýldýðýný, bitiþikteki kardeþine ait evin güvenlik güçleri tarafýndan ateþe verildiðini iddia etmiþ, ailesi ve 40 kadar komþularýyla 2016 yýlýnýn Ocak ayýnda mahalleden göçmek zorunda kaldýklarýný kaydetmiþti.

Ömer Elçi ve 15 diðer Cizreli, 2015 yýlýnda AÝHM'e sokaða çýkma yasaklarý koþullarýyla ilgili acil baþvuru yaparak, tedbir kararý alýnmasýný istemiþler, mahkeme ise koþullar hakkýnda yeterli bilgi olmadýðý gerekçesiyle bu baþvuruyu da reddetmiþti.
  UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve tamamı büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. Ayrıca suç teşkil edecek hakaret içerikli yorumlar hakkında muhatapları tarafından dava açılabilmektedir.
Toplam (0) adet yorum eklenmiştir.


EDİTÖRÜN SEÇTİKLERİ

ALINTI YAZARLAR
Diğer Yazarlar
 

SON YORUMLAR