A?F öðrencilerine müjde! Beklenen haber geldi
Karakter boyutu :
Metni küçült
Metni büyüt
A?F öðrencilerine müjde! Beklenen haber geldi
Anadolu ?niversitesi Rektörü Prof. Dr. Naci Gündoðan, Açýköðretim Sistemi??nde kayýtlý yaklaþýk 1,5 milyon öðrenciyi yakýndan ilgilendiren müjdeli bir haber verdi. Mezun olmasýna 3 dersi kalan öðrenciler artýk bir dönem daha beklemeyecek.
26 Aralık 2016 Pazartesi 12:39
 Bu Haberi Paylaş


ÝHA’ya açýklamalarda bulunan Prof. Dr. Gündoðan, Açýköðretim Ýktisat ve Ýþletme Fakültelerinden mezun olmasýna tek dersi kalan öðrencilerin dönem uzatmamalarý için uygulanan tek ders sýnavlarýnýn, bu yýldan itibaren üç derse çýkarýldýðýný bildirdi.

Gündoðan, Açýköðretim, Ýktisat ve Ýþletme Fakülteleri’nin lisans veya önlisans programlarýnda kayýtlý, üç dersten baþarýsýz olan ve bu dersleri baþarmasý durumunda mezun olabilecek öðrencilere tanýnan üç ders sýnav hakkýndan hangi durumdaki öðrencilerin yararlanabileceðine de açýklýk getirdi. Kayýtlý olduðu bölüm/programlarda tüm dersleri alan ve üç dersten baþarýsýz olduðu için mezun olamayan öðrencilerin üç ders sýnavýna girebileceðini yineleyen Prof. Dr. Gündoðan, üç ders sýnav hakkýna iliþkin esaslarý þöyle sýraladý:

“Öðrencinin üç ders sýnavýna girebilmesi için, 2016/2017 öðretim yýlý güz veya bahar döneminde o derslere kayýt yaptýrmýþ olmasý gerekmektedir. Baþarýsýz olduðu üç dersten (DZ) ve/veya (YZ) harf notu alan öðrenciye üç ders sýnav hakký tanýnmaz. Uygulamalý dersler (laboratuvar, pratik çalýþma ve benzeri) için üç ders sýnav hakký tanýnmaz. Üç ders sýnav notu, dönem sonu sýnav notu yerine geçer. Baþarý notu; üç ders sýnavý uygulanan her bir ders için dönem içi notlarý ile üç ders sýnavý notunun yüzdelik oranlarý dikkate alýnarak belirlenir. Öðrencinin baþarý notu; üç ders sýnavý uygulanan her bir ders için dönem içi notlarý ile üç ders sýnav sonucu esas alýnarak hesaplanýr. Öðrencinin harf notlarý, dönem sonu sýnavýna ‘Anadolu Üniversitesi Açýköðretim, Ýktisat ve Ýþletme Fakülteleri Öðrenci Deðerlendirme Sistemi Esaslarý’ dikkate alýnarak oluþan harf notu aralýklarý dikkate alýnarak belirlenir. Her ne sebeple olursa olsun üç ders sýnavýna katýlmayan ve katýlamayan öðrenci için mazeret sýnavý yapýlamaz.”

Sýnavlar yurt içi 22 Temmuz’da yurt dýþý 13 Aðustos’ta

Rektör Gündoðan, sýnav tarihlerini de açýklayarak, þöyle devam etti:

“Türkiye programlarý için üç ders sýnavý; 22 Temmuz 2017 Cumartesi günü fakülte yönetim kurulu kararý ile belirlenen sýnav merkezlerinde gerçekleþtirilecektir. Türkiye programlarýna kayýtlý bulunan ve halen cezaevinde/tutukevinde olup üç ders sýnavýna girme hakký olan öðrencinin sýnavý, 22 Temmuz 2017 Cumartesi günü bulunduðu ildeki cezaevinde/tutukevinde yapýlacaktýr. Yurtdýþý programlarý için üç ders sýnavý; 13 Aðustos 2017 Pazar günü fakülte yönetim kurulu kararý ile belirlenen sýnav merkezlerinde gerçekleþtirilecektir.”

Prof. Dr. Gündoðan, Açýköðretim Sistemi’nde kayýtlý öðrencilerin baþarýlarýný arttýrmaya yönelik yaptýklarý çalýþmalarý sürdüreceklerini de belirterek, tüm öðrencilere baþarýlar diledi.
  UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve tamamı büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. Ayrıca suç teşkil edecek hakaret içerikli yorumlar hakkında muhatapları tarafından dava açılabilmektedir.
Toplam (0) adet yorum eklenmiştir.


EDİTÖRÜN SEÇTİKLERİ

ALINTI YAZARLAR
Diğer Yazarlar
 

SON YORUMLAR