Açlýkla boðuþan sekiz ülke ve 113 milyon insan var
Karakter boyutu :
Metni küçült
Metni büyüt
Açlýkla boðuþan sekiz ülke ve 113 milyon insan var
Dünyada açlýk çeken ülkelerin üçte ikisi sekiz ülkede yaþýyor.
03 Nisan 2019 Çarşamba 10:46
 Bu Haberi Paylaş


Dünyada açlýk yeniden yükseliþte ve açlýkla boðuþan nüfusun tamamý sekiz ülkede yaþýyor.

Geçtiðimiz yýl itibarýyla toplamda 113 milyon insanýn ciddi açlýk ve yetersiz beslenmeden etkilendiði aktarýldý. Bu rakam 2017'deki 124 milyon rakamýndan 113'e gerilemiþ olsa da þiddetli çatýþmalarýn 2010'dan itibaren yükseliyor görünmesi endiþeleri arttýrýyor.

Açlýktan en çok etkilenen ülkeler Afganistan, Demokratik Kongo Cumhuriyeti, Etiyopya, Nijerya, Güney Sudan, Sudan, Suriye ve denizden ve karadan abluka altýna alýnan Yemen olarak sýralandý. Avrupa Birliði ve BM Gýda ve Tarým Örgütü ve BM Dünya Gýda Programýna göre 17 ülkede de açlýk sorunu yani ayný düzeyde kaldý ya da arttý.  

Savaþlar ve çatýþmalar tek sebep deðil, kaynak ve gýda piyasalarýndaki spekülasyonlar ayný zamanda yoksulluk ve açlýðý gittikçe arttýrýyor. Son zamanlardaki bir sorun ise gittikçe daha da kötüye gittiði gözlenen iklim deðiþikliði. Ýklim deðiþikliði ve doðal felaketlerin 29 milyon insaný etkilediði ve daha da kötüleþeceði tahmin ediliyor.

Açlýk ve yetersiz beslenme kötü bir çember. Her ikisi de yoksulluðun ve eþitsizliðin sebebi ve katkýda bulunaný. BM'ye göre cinsiyet eþitliði politikalarý dünyanýn bu sorunla boðuþan kýsmýna çare olabilir “kadýn çiftçiler kaynaklara erkek çiftçiler kadar eriþebilirse dünyada açlýk çekenlerin sayýsý 150 milyona kiþi kadar azaltýlabilir.”  Ancak halen 113 milyon kiþi ciddi açlýk çekiyorken 815 milyon insan da düzenli olarak açlýða sürükleniyor.

Kaynak: telesurenglish.net

çeviri timeturk
  UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve tamamı büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. Ayrıca suç teşkil edecek hakaret içerikli yorumlar hakkında muhatapları tarafından dava açılabilmektedir.
Toplam (0) adet yorum eklenmiştir.


EDİTÖRÜN SEÇTİKLERİ

ALINTI YAZARLAR
Diğer Yazarlar

SON YORUMLAR