Afta süre 6 ay
Karakter boyutu :
Metni küçült
Metni büyüt
Afta süre 6 ay
Sicil affýyla ilgili torba yasa tasarýsý Meclis Plan ve Bütçe Komisyonu'ndan geçti. Yasa yürürlüðe girince milyonlarca kiþi kötü sicilden kurtulacak. Aftan yararlanmak için 6 ay içinde borçlu olunan bankaya baþvurmak gerekecek.
24 Aralık 2016 Cumartesi 14:27
 Bu Haberi Paylaş


Yasa yürürlüðe girince milyonlarca kiþi kötü sicilden kurtulacak. Aftan yararlanmak için 6 ay içinde borçlu olunan bankaya baþvurmak gerekecek. Posta gazetesinden Bilal Emin Turan'ýn haberine göre; sicil aftan yararlanmak için sadece 6 ay var.

Ý?TE TÜM BÝLÝNMEYENLERÝYLE SÝCÝL AFFI:

Afla ilgili torba yasa tasarýsý TBMM Plan ve
Bütçe Komisyonu'nda kabul edildi. Düzenlemeyle ilgili ayrýntýlarý Denetim Turkey Baþkaný, Yeminli Mali Müþavir Dr. Hayrullah Doðan'a sorduk. Ýþte merak edilenler...

AFTAN YARARLANMANIN ?ARTLARI NELERDÝR?

1-
Yasa yürürlüðe girdiði tarihten itibaren altý (6) ay içinde borcunun 'tamamýný' ödeyen, aftan yaralanabilecek

2- Borçlarýný, yasa yürürlüðe girdiði tarihten itibaren altý ay içinde 'yeniden yapýlandýranlar' yaralanabilecek.

?ARTLARI YERÝNE GETÝRMEK YETERLÝ MÝ?

Evet ama küçük bir ayrýntý var. Sizin kart, kredi, çek borçlarýnýzla ilgili kayýtlar (kara liste)
Türkiye Bankalar BirliðiRisk Merkezi nezdinde tutuluyor. Çýkacak olan düzenlemede bankalarýn Risk Merkezi kayýtlarýný dikkate almayabileceði hükmü yer alýyor. Bir baþka ifadeyle bankalar gerekli görürse kendi kayýtlarýný dikkate alabilecek. Burada bankalarý zorlayan bir uygulama olmayacak. Zorunlu olmasý daha uygun olurdu.

BÜYÜK FIRSAT

Sicil affý kapsamýna giren
kredi borçlarý için hukuki ve cezai sorumluluk olacak mý?

Sicil affýndan yararlananlarýn bugüne kadar kullandýklarý kredilerden dolayý herhangi bir hukuki ve cezai sorumluluklarý söz konusu olmayacak. Örneðin; banka,
kredi borcunu ödemeyenler hakkýnda hukuki süreç baþlatýp, faiz uygulayabiliyor. Ayný þekilde bankalara, kullandýrdýklarý kredilerden dolayý ceza kesilemeyecek.

5 YIL KREDÝ ÇEKEMÝYOR!

Bankalara olan borçlarýnýzý 90 gün boyunca ödemediðinizde banka borcunu tahsil etmek için yasal yollara baþvuruyor. Banka görevlendirdiði avukatlar ile bu iþlemi gerçekleþtiriyor. Bu sürecin baþlamasý kara listeye girdiðiniz anlamýna geliyor. Kara listeye girdiðinizde ise en az 5 yýl boyunca bankalardan herhangi bir þekilde kredi,
kredi kartý alamýyor veya kredili mevduat hesabý baþvurusunda bulunamýyorsunuz. Baþvursanýz da banka reddediyor.

YENÝ KREDÝ KAPISI AÇILIYOR

SÝCÝL AFFI YASASI NE GETÝRÝYOR?

Geçmiþte kara listeye düþtüðünde oluþan borcunu tamamen ödeyenler veya yeniden yapýlandýranlar
kredi sicil affý sayesinde kara listeden çýkacak. Bu kiþiler 2017 yýlýndan itibaren bankalarýn kredilerinden tekrar yararlanabilecek.

BORCUNU ÖDEYENÝN KREDÝ NOTU ARTACAK MI?

Kara listeden çýkýp
kredi kullananlar, bankaya olan borcunu düzenli ve yasal süresinde öderse kredi notu yükselecek. Böylece dilediði zaman bankalardan zorlanmadan kredi çekebilecek.

SÝCÝL AFFINDAN KÝMLER YARARLANABÝLÝR?

Yasa yürürlüðe girdiði tarihten önce kullandýðý
kredi ödemelerini aksatan gerçek ve tüzel kiþiler bu aftan yararlanabilecek.

TÝCARÝ FAALÝYETTE BULUNMAYANLAR SÝCÝL AFFINDAN YARARLANABÝLECEK MÝ?

Ticari faaliyette bulunan ve bulunmayan vatandaþ, iþletme, tüccar, esnaf karþýlýksýz çýkan çek, protesto edilmiþ senet, kredi kartý ve diðer kredi borçlarýna iliþkin kayýtlarý için sicil affýndan yararlanabilecek.
  UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve tamamı büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. Ayrıca suç teşkil edecek hakaret içerikli yorumlar hakkında muhatapları tarafından dava açılabilmektedir.
Toplam (0) adet yorum eklenmiştir.


EDİTÖRÜN SEÇTİKLERİ

ALINTI YAZARLAR
Diğer Yazarlar
 

SON YORUMLAR