Karakter boyutu :
Metni küçült
Metni büyüt
Akademya'dan 'tesettür ve domates' benzetmesine açıklama
'Yürüyen Büyük Doğu Sempozyumu’nda konuşmacı olarak katılan Emine Merve Akyüz'ün 'tesettür ve domates' benzetmesine ilişkin tartışmalara Akademya'dan cevap geldi.
05 Eylül 2017 Salı 14:00
 Bu Haberi Paylaş


Geçtiğimiz yılın 24 - 25 Haziran günlerinde Bağlarbaşı Kültür Merkezi'nde Akademya Dergisi ve Üsküdar Belediyesi'nin ortaklaşa düzenlediği ‘Yürüyen Büyük Doğu Sempozyumu'a katılan Emine Merve Akyüz, “Büyük Doğu-İbda Külliyatında Kadın” konulu konuşmasında yaptığı bir benzetme tartışmalara sebep oldu. "Kabuğu soyulmuş bir domatesi kimse almak istemez. İşte bu anlamda tesettür de kadını muhafaza içine alır ve onun manasını ve suretini korur" diyen Akyüz'ün sözleri üzerine yapılan eleştirilere Akademya'dan cevap geldi.

İşte Akademya'nın açıklaması:


AKADEMYA'DAN AÇIKLAMA

Bugün bir takım haber sitelerine, sosyal medya sayfalarına ve sözlüklere bir haber düştü: “Tesettürlü olmayan kadınlara "Kabuğu soyulmuş domates" benzetmesi!”

Geçtiğimiz yıl Akademya Dergisi'nin düzenlediği “Yürüyen Büyük Doğu Sempozyumu”na bir bildiri ile katılan İlahiyat öğrencisinin 30 dakikalık konuşmasından alınan bir misal cümlesi ile “kadını aşağılıyor” yaygarası kopararak “bir kadını” linç ediyorlar. Cümlesinde herhangi bir hakaret, aşağılama olmamasına rağmen, bir üniversite öğrencisine yakası açılmadık küfürler ve hakaretler ediyorlar. Bu konuda hukuki olarak gerekli girişimlerde bulunuyoruz.

Öncelikle şunu belirtelim, bu sempozyumu düzenleyen Akademya Dergisi'nin her kesime söz hakkı veren bir politikası vardır. Hiç kimseyi tesettürlü veya tesettürsüz, solcu, sağcı diyerek politik görüşüne veya kıyafetine bakarak dışlamaz. Bunu da yıllardır düzenlemekte olduğu programlarla, sempozyum ve çeşitli faaliyetlerle ortaya koymuştur. Dünya görüşümüzün bir gereği olarak “kadın” meselesindeki görüşümüz de bellidir. Üstad Necib Fazıl'ın ifadesiyle:

"Kadını kafes arkalarına ve haremlere hapsetmek, hiç kimsenin karşısına çıkarmamak ve topuğundan saçına kadar simsiyah bir torba içine sokup öylece ve bir ân için cemiyet koridorundan geçirivermek, İslâmî ölçü ve gereklerin emrettiği bir iş değildir. Her bakımdan mükemmel olan dine bir şey eklemek veya ondan bir şey eksiltmek, dini anlamamaya ve nihayet ya ham ve kaba softalığa veya kör-kütük anlayışsızlığa varacağına göre asırlar boyunca Türk cemiyetinde kadının halini, dinî vecd ve idrâkten mahrum ham ve kaba softaların eseri diye mütalâa ve bu halden İslâmiyet'i tenzih etmek lâzımdır. Şer'î ölçülere bürülü olarak kadın, İslâm cemiyet ve beldesinin büyük meydanında ve her türlü iş ve faaliyet sahasında, bütün nazarlara açık bir edep ve ismet heykelidir."

Büyük Doğu zaten bu hikmeti tersten anlayan kaba softalar ile ve bugün kadın hakkı diyerek genç bir üniversite öğrencisine saldıran başka tip softaların anlayışsızlığını ruh fotoğraflarını çekerek meydan yerine çıkarmıştır. Bu anlamda bu tarafa atılacak her laf Büyük Doğu'ya karşı haset, kin öfke veya cahillikten başka anlam taşımamaktadır.

Konuşmacının muradı, “mânâsından koparılmış kadın keyfiyetinin, maddesine irca edilerek, maddesini de anlamak adına lif lif soymak gibi kartezyen bir bakış ile ele alınan dünyamıza yöneltilen bir eleştiri.” Verdiği misal muradına denk düşmemiş hatalı bir teşbihten ibaret. Ki “teşbihte hata olmaz.”

İçinde hiçbir hakaret barındırmayan bir “benzetme” üzerinden bir insana karşı yürütülen linç, ülkemizdeki “din düşmanı” kesimin fotoğrafını çekmiştir.

Peygamber Efendimiz'e ağza alınmayacak küfür ve hakaretleri ile meşhur sözlüğün “domates kabuğu” üzerinden bir genç kıza karşı başlattıkları linç, bir meczubun şortlu bir kadına saldırmasından daha çukur bir zihniyetin tezahürüdür.

Akademya Dergisi 1996'dan bu yana ilmî ve fikrî makaleler yayınlayan 3 aylık bir dergidir. Düzenlediği sempozyumu da gayet şeffaf bir şekilde Akademya Kültür kanalında yayınlamıştır. Bir yıl önce yapılan ve saatler süren konuşmalar içinden cımbızla bir cümle çekerek, “bugün” başlattıkları bu saldırı ve linç kampanyasının amacı bizce ve kamuoyunca gayet açıktır.

Bu meselenin hukuki olarak da takipçisi olacağımızı bildiririz.

Saygılarımızla…


Timetürk

 
  UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve tamamı büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. Ayrıca suç teşkil edecek hakaret içerikli yorumlar hakkında muhatapları tarafından dava açılabilmektedir.
Toplam (0) adet yorum eklenmiştir.
EDİTÖRÜN SEÇTİKLERİ
ALINTI YAZARLAR
Diğer Yazarlar

SON YORUMLAR
@Ziyaretci
Zizan nerde admin 😊😊
31 Ocak 2018 Çarşamba 08:54
@ali
ne bu israil düşmanlığı kürtleri öldüren bir tane siyonist mi var hep müslümanım diyenler öldüerür
14 Ocak 2018 Pazar 13:16
@ali
ne bu israil düşmanlığı kürtleri öldüren bir tane siyonist mi var hep müslümanım diyenler öldüerür
14 Ocak 2018 Pazar 13:16
@adnan yuksekova
kardeşim keşke bu iranla ilgili hiç haber yapmasanız. canları cehenneme
12 Ocak 2018 Cuma 14:49
@hüseyin rahmanlı
evet yılarca müslüman kürd halkı sırtında geçindiniz kürdistan hayalı ile evlatlarını.köylerini.canlarını .malların.ve herşeylerini aldınız yetmedi şimdi emperyalistler.siyonistlere onları jandarma yaptınız şimdde komonist fikirlerinize alet etiniz ve tıpkı diğer zalimler gibi bu mazlumların imliğine kadar indiniz bu zülüm yanınızdamı kalır sanıyorsunuz çekin artık vampir ellerinizi halkımın üstünde
11 Ocak 2018 Perşembe 14:32
@Ziyaretci
70 yılda kemalistlerin başaramdığını islamcı akp iktidarında başardı.
10 Kasım 2017 Cuma 11:39
@Ziyaretci
tamam talebiniz kabul gürüldü kürtlükten çıkarıldınız
03 Ekim 2017 Salı 10:32
@kurd
ALLAHINA KURBAN. ADAMSIN ADAM
25 Eylül 2017 Pazartesi 14:32
@serwxebun
kürtleri aç bırakmakla tehdit edenler bilsinler ki herşeyimizi barzaniye feda ederiz yeter ki kürdistan kurlsun bedel ne ise öder ve ödetiriz hüdaparı kürt kardeşlerinin yannda olduğu için de tebrik ederiz
23 Eylül 2017 Cumartesi 13:01
@Şex Said Seriyyelerİ
RAHMAN VE RAHİM OLAN ALLAHIN ADIYLA BİZİ KARANLIGIN ASKERLERİNE KARŞI AYDINLIGIN ASKERİ YAPAN ALLAHA HAMD OLSUN GEREKİRSE ALLAH İÇİN MAPUKTAN DAHA YUMUŞAK GEREKİRSE ALLAH İÇİN TAŞTAN DAHA SERT OLURUZ... Şex Said Seriyyeleri.
06 Eylül 2017 Çarşamba 21:47