'Allah Hz. Ýbrahim??in çizgisini örnek gösteriyor'
Karakter boyutu :
Metni küçült
Metni büyüt
'Allah Hz. Ýbrahim??in çizgisini örnek gösteriyor'
?anlýurfa??da her yýl Zilhicce ayýnda düzenlenen Hz Ýbrahim??i anma ve anlama etkinliði bu yýlda ??Ateþi Gülistana ?eviren Ceddul Enbiya Hz. Ýbrahim'i Anma ve Anlama Etkinliði? halkýn yoðun katýlýmýyla gerçekleþti.
04 Eylül 2016 Pazar 16:40
 Bu Haberi Paylaş


Düzenlenen programda yapýlan konuþmalar, seslendirilen ilahiler ve sinevizyon gösterimi sýrasýnda  duygulu anlar yaþandýðý görüldü.

Kur’an-ý Kerim ile baþlayan Hz. Ýbrahim’i anma ve anlama etkinliðinde konuþan Mehmet Göktaþ Hoca, Ýbrahimi yaþantýya sahip olanlarýn kurtuluþa ereceðini vurguladý.

“Allah bize Hz. Ýbrahim’in çizgisini örnek gösteriyor”

Hz. Ýbrahim’in duruþunun insanlýk için büyük bir örnek olduðunu söyleyen Göktaþ, “En çok muhtaç olduðumuz þey Ýbrahim aleyhiselamýn durduðu çizgidir. Allah bize o çizgiyi örnek gösteriyor. Ýbrahim’in durduðu gibi durun. Dikkat edin! Ýbrahim’in durduðu gibi durun diyor. Ýbrahim’in yanmadýðý gibi yanmayýn demiyor! Niye; o onun elinde biz karýþamayýz. Bize düþen onun durduðu yerde durmaktýr.” dedi.

Hz. Ýbrahim ile beraber ayný fotoðrafta bulunmanýn sözle mümkün olamayacaðýný ifade eden Göktaþ, konuþmasýna þöyle devam etti:

“Ýnsanlar diyorlar ki; Ýbrahim’e en yakýn biziz; müþrikte öyle diyor, Yahudi’de öyle diyor, Hristiyan’da öyle diyor ya… Çünkü Ýbrahim’e yakýn olacak olanlar kurtulacak gerçekten. Çünkü Ýbrahim’e yakýn olursa ve bunu ispat ederse Allah’ýn izni ile bu deðer buluyor. Onun için bu yarýþa girmiþler

 

. Allah-u Teâlâ bu yarýþý kabul ediyor. Ama seçim yapýyor. Mekke’nin müþrikleri diyorlar ki; ‘Biz Ýbrahim’in komþularýyýz, biz Ýbrahim’in ehliyiz, onun hemþerileriyiz ve onun yaptýðý Kâbe’nin mensuplarýyýz diyor. Oraya gelen hacýlarý evlerimize misafir ediyoruz.’ Uðraþtýklarýna bakýn, aslýnda doðrudur. Yani, ‘Ýbrahim’de kimmiþ biz býraktýk’ demiyor hiç kimse, ne müþrikler öyle diyor ne Yahudiler öyle diyor ne de Hristiyanlar. Hepsi biz de Ýbrahim’deniz diyor. Ama Allah-u Teâlâ bu yarýþýn deðerlendirmesini yapýyor. Kimdir biliyor musunuz diyor, kimdir Ýbrahim’e en yakýn olan. Ýbrahimi çizgide yaþayanlardýr. Ýbrahim’in yanýna gelip de ben sendenim, ey insanlar þahit olun ben de Ýbrahim ile beraberim demek kolay deðildir. Çünkü o yýllarda Hz. Ýbrahim ‘kýrmýzý bültenle’ aranýyordu. Bugün görüyorsunuz birileri aranýyorsa ötekiler fellik fellik kaçýyor yanýndan. ‘Ben bundan deðilim’ diye insanlar yarýþtalar. Bu aranýyorsa eðer herkes ondan kaçýþýyor.  O dönemde aranan Ýbrahim’in yanýna gelip de ‘ben de yanýndayým’ diyen Ýbrahim’in dostlarýdýr.” dedi.

“Tevhidi bir gençlik yetiþtirmenin yoluna bakalým”

Bina yerine imanlý gençlerin yetiþtirilmesi gerektiðini söyleyen Göktaþ, son olarak þöyle konuþtu: “Hz. Peygamber Aleyhisselam Medine’ye hicret ettiðinde ilk yaptýðý iþ, taþ üstüne taþ koymaktýr. Bunu unutmayalým. Ýnsan yetiþtirmeye önem verelim. Binalara güvenmeyelim. Ýmanlý insan, Ýbrahimi bir gençlik, tevhidi bir gençlik yetiþtirmenin yoluna bakalým. Ýþte Peygamberlerin yolu budur.”

Sýk sýk tekbirlerin getirildiði etkinlikte, FETÖ yargý mensuplarý tarafýndan cezaevine konulan mahkûmlarýn sesini duyurmak adýna “Zindanlarý gülistana çeviren Yusufilere selam olsun, Yusufilere Özgürlük” dövizlerinin açýldýðýný söyledi.

Etkinlik, Hamza Küçükbayrak Hoca'nýn yaptýðý dua ile sona erdi.

/ ÝLKHA


http://hurseda.net/resimler/fotogaleri/fg_1623/Sanliurfa-039-da-Hz-Ibrahim-039-i-anlama-etkinligi_u031.jpg
  UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve tamamı büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. Ayrıca suç teşkil edecek hakaret içerikli yorumlar hakkında muhatapları tarafından dava açılabilmektedir.
Toplam (0) adet yorum eklenmiştir.


EDİTÖRÜN SEÇTİKLERİ

ALINTI YAZARLAR
Diğer Yazarlar
 

SON YORUMLAR