Allah??ýn Aslaný Hz. Hamza (RA)
Karakter boyutu :
Metni küçült
Metni büyüt
Allah??ýn Aslaný Hz. Hamza (RA)
Hz. Hamza; Hz. Zeyd bin Hârise, Hz. Ebû Mersed Kennaz, Hz. Enes ve Hz. Ebû Kerse ile beraber Medine??ye hicret etti. Medine, Muhacirler için sýcak bir yuva ve dostluðun samimi kucaðý oldu. Medineli Ensar, Allah??ýn dini için varýný yoðunu, malýný mülkünü býrakýp kendilerine gelen muhacirleri güzel bir kabulle kabul ettiler ve ince bir nezaketle karþýladýlar.
20 Ocak 2014 Pazartesi 11:11
 Bu Haberi Paylaş
Ýbrahim Daðýlma / Ýnzar Dergisi   Hz. Hamza; Hz. Zeyd bin Hârise, Hz. Ebû Mersed Kennaz, Hz. Enes ve Hz. Ebû Kerse ile beraber Medine’ye hicret etti.

Medine, Muhacirler için sýcak bir yuva ve dostluðun samimi kucaðý oldu. Medineli Ensar, Allah’ýn dini için varýný yoðunu, malýný mülkünü býrakýp kendilerine gelen muhacirleri güzel bir kabulle kabul ettiler ve ince bir nezaketle karþýladýlar.

"Ve onlardan önce o yurda yerleþen imana sarýlan(Ensar)lar kendilerine göç edip gelen(Muhacir)leri severler ve onlara verilenlerden ötürü göðüslerinde bir ihtiyaç duymazlar. Kendilerinin ihtiyaçlarý olsa dahi, onlarý öz canlarýna tercih ederler. Kim nefsinin cimriliðinden korunursa iþte onlar umduklarýna erenlerdir." ( Haþr: 9)

Medine’nin iman açýsýndan mümbit bir toprak olmasý orada Ýslam’ýn kýsa sürede yayýlmasýný sonuç vermiþti. Ýslam’ýn Medine’de girmediði ev kalmamýþtý.

Medine, hicretten hemen sonra temel sayýlacak bazý uygulamalarla Ýslamî hükümlere hazýr olduðunu göstermiþti.

Allah Resulü(SAV) ilk olarak Medine Vesikasý’ný hazýrlamýþ ve Medine’de yaþayan herkesi bu kapsama katmýþ, Mescid-i Nebevi’yi inþa etmiþ, Muhacirleri hem birbiriyle hem de Ensar’la kardeþ ilan etmiþti.

Hz. Hamza’yý Zeyd bin Hârise ile kardeþ yapmýþtý. Hz. Hamza, bu kardeþini çok sever ve muharebeye çýktýðý zaman her þeyini ona emanet ve vasiyet ederdi.

Hucurat Suresi’ndeki iman edenlerin aralarýndaki tek hukukun kardeþlik olmasý, iman kardeþi Muhacir ve Ensar’ý sevgi ve paylaþýmda bir kardeþi diðeri için isarda zirveye çýkarmýþtý.

Medine, adeta kardeþlik atmosferiyle rahmet yüklü bir iklimdi saadeti solumak ve mutluluða þahit olmak isteyenler için.

Gel gör ki hayýrlý iþin ve kiþilerin muzýrlarý, hasutlarý çok olurdu. Göz göre göre Muhacirleri elinden kaçýran ve onlarýn Medine'de hiç arzulamadýðý kolaylýklar içinde olmasýný hazmedemeyen Kureyþli müþrikler boþ durmadýlar. Peygamberimiz aleyhisselatu vesselam ile ashabýný Medine’de de rahat býrakmadýlar.

?irk ehli, boþ durmuyordu. Müminlerin ellerinde horlandýklarý ve...
  MAKALENÝN TÜMÜNÜ OKUMAK ÝÇÝN TIKLAYIN!  

  UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve tamamı büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. Ayrıca suç teşkil edecek hakaret içerikli yorumlar hakkında muhatapları tarafından dava açılabilmektedir.
Toplam (0) adet yorum eklenmiştir.


EDİTÖRÜN SEÇTİKLERİ

ALINTI YAZARLAR
Diğer Yazarlar

SON YORUMLAR