Almanya'dan skandal baþörtüsü kararý!
Karakter boyutu :
Metni küçült
Metni büyüt
Almanya'dan skandal baþörtüsü kararý!
Almanya'nýn baþkenti Berlin'deki Ýþ Mahkemesi, ayrýmcýlýða uðrayan iki baþörtülü öðretmenin tazminat davalarýný reddetti.
25 Mayıs 2018 Cuma 16:01
 Bu Haberi Paylaş


Bir öðretmenin davasýnda mahkeme, Berlin eyaletinde geçerli olan Tarafsýzlýk Yasasý'nýn anayasaya uygun olduðu kararýný vererek, söz konusu yasa doðrultusunda iþe alýnmayan öðretmenin tazminat talebini kabul etmedi.

Tarafsýzlýk Yasasý, polislerin, adli makamlarda çalýþanlarýn ve öðretmenlerin kamuya ait yerlerde ve okullarda dini sembol ve kýyafetler giyilmelerini yasaklýyor.

Diðer öðretmenin davasýnda da bu kiþinin, tazminat talep etme süresi olan 2 ayý geçtiði için tazminat talebinin geçersiz olduðu bildirildi.

Söz konusu öðretmen, bir ilkokulda baþörtüsüyle çalýþmak istemiþ, bu yöndeki talebi ayný mahkeme tarafýndan reddedilmiþti.

Irkçýlýða ve ayrýmcýlýða karþý mücadele eden çok sayýda derneðin oluþturduðu "Meslek Yasaðýna Karþý Mücadele Ýttifaký" tarafýndan yapýlan yazýlý açýklamada, bu kararlar sert bir dille eleþtirilerek, "Tarafsýzlýk Yasasý, fiilen baþörtüsü taþýyan Müslüman kadýnlara çalýþma yasaðý getirmektedir. Ayrýmcýlýðýn bu dolaylý þekli, anayasaya aykýrýdýr ve Federal Anayasa Mahkemesi de 2015 yýlýnda aldýðý kararda bunu vurgulamaktadýr." denildi.

"Baþörtüsü taþýyan öðretmenlerin sade mevcudiyetlerinin bile okullardaki huzur için bir tehdit olarak algýlanmasý bizi ürkütmektedir." þeklinde ifadeye yer verilen açýklamada, bu tür genellemelerin toplumdaki ýrkçý eðilimleri de körükleyeceði ifade edildi.

Toplumsal barýþýn, toplumun bazý kesimlerine çalýþma yasaðý getirilerek saðlanamayacaðý vurgulanan açýklamada, "Potansiyel krizler somut tehlike olarak görülüyor ve bunun hesabý da Müslüman kadýnlara çýkartýlýyor. Bir demokrasi de böyle bir þey olmamalý." ifadeleri kullanýldý.

 
  UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve tamamı büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. Ayrıca suç teşkil edecek hakaret içerikli yorumlar hakkında muhatapları tarafından dava açılabilmektedir.
Toplam (0) adet yorum eklenmiştir.


EDİTÖRÜN SEÇTİKLERİ

ALINTI YAZARLAR
Diğer Yazarlar
 

SON YORUMLAR