Ambulans helikopterler gece de uçacak
Karakter boyutu :
Metni küçült
Metni büyüt
Ambulans helikopterler gece de uçacak
Saðlýk Bakanlýðý, filosuna ekleyeceði 3 yeni helikopterle hastalarýn imdadýna havadan gece de yetiþecek.
02 Eylül 2014 Salı 12:08
 Bu Haberi Paylaş
Saðlýk Bakanlýðý, filosuna ekleyeceði 3 yeni helikopterle hastalarýn imdadýna havadan gece de yetiþecek.

Saðlýk Bakanlýðý Müsteþarý Eyüp Gümüþ, AA muhabirine yaptýðý açýklamada, acil saðlýk hizmeti sunumunda kalite ve ulaþýlabilirliðin yaný sýra hýzýn da çok önemli olduðunu belirtti.

Ambulanslarýn kaliteli, donanýmlý, çaðýn teknolojisine ve gereklerine uygun donanýmlara sahip olmasý gerektiðini ifade eden Gümüþ, bunun için Bakanlýk olarak helikopter ambulans filosunu büyütmeye çalýþtýklarýný söyledi.

Gümüþ, "?u anda sadece gündüz uçabilen helikopterlerimiz var. Bunlara gece görüþlü 3 helikopter daha ekleyeceðiz" dedi.

Gece görüþlü ambulanslar sayesinde acil hastalarýn havayoluyla hýzlý þekilde gece de nakillerinin mümkün hale geleceðine iþaret eden Gümüþ, alýnacak gece görüþlü helikopterin ilk etapta Ýstanbul, Ankara ve Ýzmir'de konuþlanacaðýný bildirdi.

Hasta nakillerinin helikopterlerle gece de yapýlabilmesi yýl sonunda mümkün olabilecek.

Helikopter ambulansla yaklaþýk 18 bin hasta taþýndý

Saðlýk Bakanlýðý verilerine göre, 2002 yýlý sonunda 618 olan tam donanýmlý 112 ambulansý sa­yýsý 3 bin 858'e yükselirken, 2015 yýlýnda 4 bin 600 ambulansa ulaþýlmasý hedefleniyor. Ulaþýmda güçlük çekilen bölgelerde de 295 kar paletli ambulans halkýn hizmetine sunuldu.

Bunun yaný sýra, 2002 yýlýnda 481 olan 112 istasyon sayýsý, 2 bin 142'ye çýkarýldý. 112 Acil Saðlýk Hizmetleri ile 2002 yýlýnda 350 bin hastaya tahliye ve saðlýk hizmeti sunulurken, bu rakamýn 2013 yýlý iti­bariyle 3 milyon 665 bini bulduðu belirtiliyor.

Saðlýk Bakanlýðý tarafýndan 2008 yýlýnda devreye sokulan hava ambulans sistemi kapsamýnda, filoda þu an 17 ambulans helikopter ve 3 ambulans uçak bulunuyor. Helikopter ambulanslarla bugüne kadar yaklaþýk 18 bin, uçak ambu­lanslarla da 6 bin hasta taþýndý.
 


 
  UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve tamamı büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. Ayrıca suç teşkil edecek hakaret içerikli yorumlar hakkında muhatapları tarafından dava açılabilmektedir.
Toplam (0) adet yorum eklenmiştir.


EDİTÖRÜN SEÇTİKLERİ

ALINTI YAZARLAR
Diğer Yazarlar

SON YORUMLAR