Ankara??dan ABD??ye seçim cevabý
Karakter boyutu :
Metni küçült
Metni büyüt
Ankara??dan ABD??ye seçim cevabý
ABD Dýþiþleri Bakanlýðý Sözcüsü Robert Palladino??nun 31 Mart??ta yapýlan yerel seçimlere iliþkin açýklamalarýna Dýþiþleri Bakanlýðý'ndan cevap geldi.
03 Nisan 2019 Çarşamba 12:38
 Bu Haberi Paylaş


Türkiye Dýþiþleri Bakanlýðý Sözcüsü Hami Aksoy ABD Dýþiþleri Bakanlýk Sözcüsüne sert cevap verdi.

“Hiçbir ülkenin, hukuk ve demokrasiden uzak þekilde baþka bir ülkenin seçim sonuçlarýna müdahale etme ve kendisini sonuçlarýn meþruiyet kaynaðý olarak görme yetkisi yoktur.” ifadesini kullanan Aksoy, “Seçmen iradesinin tam olarak sandýk sonuçlarýna yansýmasý esastýr ve bu çerçevede gösterilen hukuki ve demokratik mücadeleye herkes saygý göstermelidir.” vurgusu yaptý. 

Türkiye’de yapýlan seçimlere meþruiyet veren tek kurum YSK’dýr diyen Aksoy  “Seçimlerin meþruiyet kaynaðý halkýn iradesidir. Bu iradenin sandýkta ne þekilde tecelli ettiðini tespit edecek, itiraz süreçlerini deðerlendirecek ve sonuçlandýracak olan da Yüksek Seçim Kuruludur” ifadelerini kullandý.

ABD Dýþiþleri Bakanlýðý Sözcüsüne yazýlý verdiði cevapta Hami Aksoy þunlara da yer verdi:

“Antidemokratik yaklaþým ve alýþkanlýklar hiçbir þekilde Türkiye’nin demokratik olgunluðunu gölgeleyemez. Türk halký 31 Mart yerel seçimlerinde yüksek katýlým oraný ile demokrasiye olan baðlýlýðýný ortaya koymuþtur. Öte yandan, Türk halkýnýn istikrar ve güvenden yana tercihi de sandýktan çýkan sonuçlarla tescillenmiþtir.”

ABD Dýþiþleri Bakanlýðý sözcüsü Robert Palladino, yerel seçimlere iliþkin yaptýðý açýklamada “Ýtirazlara iliþkin haberleri gördük. Özgür ve adil seçimler, demokrasinin önemli unsularýndan biri. Buna meþru sonuçlarýn kabul edilmesi de dahil. Bu baðlamda uzun ve güvenli bir seçim geleneði olan Türkiye'den daha azýný beklemiyoruz" ifadelerini kullanmýþtý.

Öte yandan Seçimlerin ertesi günü de, Avrupa Birliði (AB) Komisyonu Sözcüsü Maja Kocijancic, "Seçimlere katýlým oranýnýn yüksek olmasý, seçmenlerin yerel demokrasiye olan ilgisini ortaya koyuyor." demiþti.
  UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve tamamı büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. Ayrıca suç teşkil edecek hakaret içerikli yorumlar hakkında muhatapları tarafından dava açılabilmektedir.
Toplam (0) adet yorum eklenmiştir.


EDİTÖRÜN SEÇTİKLERİ

ALINTI YAZARLAR
Diğer Yazarlar

SON YORUMLAR