Araba alacaklar dikkat! Binlerce liralýk masraf çýkabilir
Karakter boyutu :
Metni küçült
Metni büyüt
Araba alacaklar dikkat! Binlerce liralýk masraf çýkabilir
Gümrük ve Ticaret Bakanlýðý, ikinci el alýþ-satýþ iþlemlerindeki gerekli belgelere ekspertiz raporunun da eklenmesi þartýný getirdi. Uygulama, Nisan ayýndan itibaren baþlayacak.
08 Şubat 2019 Cuma 12:52
 Bu Haberi Paylaş


Nisan 2019'dan itibaren ikinci el araç alýþ satýþ iþlemlerinde gerekli belgelere yetkili ekspertiz merkezi raporunun da eklenmesi zorunlu hale gelecek.

Ekspertiz standartlarýna yönelik deðiþiklikler de içeren yürütmelikten vatandaþlarýn beklentisi ise ekspertiz güvenilirliðinin artýrýlmasý oldu.

Binlerce liralýk masraf çýkabilir

Ýkinci el otomobil satýþlarýnda kilometre düþürme, aracýn hasarýný gizleyerek satma gibi nedenlerle tüketicilerin yaþadýðý sorunlara karþý bir takým yenilikler getiriliyor. Bu sýkýntýlarý gidermek amacýyla Gümrük ve Ticaret Bakanlýðý tarafýndan hazýrlanan tasarýyla 1 Nisan 2019'dan itibaren ikinci el araç alýþ satýþ iþlemlerinde gerekli belgelere yetkili ekspertiz merkezi raporunun da eklenmesi zorunlu hale gelecek.

Yeni tasarý hakkýnda bilgiler veren Bursa Oto Galericiler Odasý Baþkaný Hakan Yanýk, getirilecek zorunluluðun alýcý ve satýcýlar için faydalý olabileceðini belirtti. Yanýk yaptýðý açýklamada, "?ubat 2018'de bir yönetmelik çýktý. Bu yönetmelikte galericiler için düzenlemeler yer alýrken, ekspertiz yapan firmalara da düzen ve standartlar getirildi. Yönetmelikle ikinci el araç alýrken TSE standartlarýna sahip iþletmelerden ekspertiz raporu almak zorunlu hale getirildi. 1 Nisan 2019 tarihinden itibaren bu yönetmelik yürürlüðe girecek" dedi.

"Ekspertiz güvenilir deðil"

Ekspertiz firmalarýnýn belirli bir standartta çalýþmadýðýný belirten Yanýk, "Devlet, bu sebeplerle, ekspertizcilere de bir standart uygulamak için adýmlar attý. Bu yönetmelik yürürlüðe girdikten sonra noterlerde ekspertiz raporu olmadan satýþ gerçekleþtirilmeyecek. Bu teoride çok güzel bir uygulama ancak bugünkü sektörel duruma bakýldýðýnda bu ne kadar saðlýklý uygulanabilir onu bilemiyoruz. Halen Türk Standartlarý Enstitüsü ekspertizciler için tam anlamýyla bir standart belirleyemedi. Genel olarak bakacak olursa þu an hizmet veren ekspertiz firmalarýnýn yüzde 90'ý güvenilir deðil. Bu kuruluþlar arasýnda iþini düzgün yapanlarýn sayýsý ancak bir elin parmaklarý kadardýr. Odamýza ekspertizlerle ilgili yüzlerce þikayet geliyor" þeklinde konuþtu.

Öte yandan ikinci el araç alým satýmýyla ilgilenen vatandaþ ve galericiler ekspertiz iþletmeleri güvenilir olmadýðý için zorunluluðun olumlu bir geliþme olmadýðýný, önce güvenilirlik sorununun çözülmesi gerektiðini söyledi.

Yeni yasayla sorunlar çözülecek

7 yýldýr ekspertiz iþi yapan Hasan Niðdelioðlu ise yaptýðý açýklamada, "Bize gelen araçlarýn önce motoru kontrol edilir. Motor performansý alýnýr. Daha sonra fren, amortisör testi, araç alt kontrolü, kaporta, boya, deðiþen kontrolü yapýlarak müþteriye bilgi verilir" dedi. Niðdelioðlu yeni yürütmelikle sektörde yaþanan pek çok sorunun aþýlacaðýný belirterek, "Çalýþanlar, makineler ve yapýlan iþler denetlendikten sonra bu sürecin bize de faydasý olur. Bu sayede herkes güvenilir bir ekspertiz raporu alarak çýkar. Bizim kontrol edip bir araçta 8 deðiþen yazdýðýmýz evraklara bazý ekspertizciler 2 deðiþen yazarak kayýtlara geçiyor. Gündemde yanlýþ verilen ekspertiz raporlarý, deðiþtirilen ekspertiz raporlarý var. Bizler bu konulardan zaten muzdaripiz. Ýnþallah gelen yasayla birlikte bu sorunlar da ortadan kalkacak. Vatandaþlar da hiç akýllarýnda þüphe olmadan güvenilir bir þekilde ekspertiz yaptýracaklar" dedi.
  UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve tamamı büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. Ayrıca suç teşkil edecek hakaret içerikli yorumlar hakkında muhatapları tarafından dava açılabilmektedir.
Toplam (0) adet yorum eklenmiştir.


EDİTÖRÜN SEÇTİKLERİ

ALINTI YAZARLAR
Diğer Yazarlar
 

SON YORUMLAR