Araç bakým ücretleri yüzde 42 zamlandý
Karakter boyutu :
Metni küçült
Metni büyüt
Araç bakým ücretleri yüzde 42 zamlandý
Otomobillerine kýþ bakýmý yaptýrmak isteyen araç sahipleri servislerde beklenmeyen bir durumla karþýlaþtý. Servislerde tamir ve bakým ücretleri yüzde 42 oranýnda arttý.
16 Kasım 2018 Cuma 10:38
 Bu Haberi Paylaş


Türkiye Ýstatistik Kurumu verilerine göre, yedek parça ekipman fiyatlarý Ekim 2018'de geçen yýlýn ayný ayýna göre yüzde 71, tamir ve bakým ücretleri de yüzde 42 oranýnda arttý.

Habertürk'ün haberine göre, Tamir ve bakýmdaki iþçilik ücretleri ise ayný dönemde yüzde 12.4 oranýnda yükselmiþ durumda. Kara kýþýn yurtta hissedilmesiyle birlikte, araç sahipleri otomobil servislerinin yolunu tuttu. Otomobilini kýþ þartlarýna hazýr hale getirmek isteyen sürücüler, araçlarýna kýþ bakýmý yaptýrarak olumsuz hava þartlarýnda sorunsuz ilerlemek istiyor. Peki ama son bir yýl içinde hemen hemen her kalemin fiyatýnýn arttýðý otomotiv sektöründe bakým ücretleri ne durumda, gelin birlikte bakalým. 

Türkiye Ýstatistik Kurumu verilerine göre, yedek parça ekipman ücreti 2018'in ilk 10 ayýnda ortalama 2 bin 778 TL olarak ölçüldü. Bu dönemde, tamir ve bakým ücreti bin 952 TL olarak açýklanýrken, yýlýn ilk 10 ayýnda tamir ve bakým iþçilik ücretinin de bin 239 lira olduðu bildirildi.

Ýþçilikte artýþ daha azAyný kalemlerin 2017 fiyatlarýna bakýldýðýnda, yedek parça ekipman ücretinin geçen yýlýn Ocak-Ekim dönemine göre 2018'de yüzde 44, tamir ve bakým ücretinin yüzde 21, tamir ve bakým iþçilik ücretinin ise yüzde 8 oranýnda fiyatýný artýrdýðý görülüyor. 

Otomobil bakým ücretlerinin geldiði nokta, 2016 yýlýndaki fiyatlar incelendiðinde daha net anlaþýlýyor. Buna göre, 2018'in ilk 10 aylýk döneminde yedek parça ekipman ücreti 2016 yýlýnýn ayný dönemine göre yüzde 72 oranýnda pahalanýrken, tamir ve bakým ücreti de ayný dönemde yüzde 38 oranýnda fiyat artýþý yaþadý. Tamir ve bakým iþçilik ücretleri ise söz konusu iki yýllýk dönemde yüzde 17.3 oranýnda yükseldi.

Ekipman ücretleri 2 yýlda yüzde 114.7 arttýSöz konusu rakamlara sadece Ekim ayý düzeyinde bakýldýðýnda tablo daha dramatik bir hale geliyor. TÜÝK'in açýkladýðý verilere göre, 2018'in Ekim ayýnda yedek parça ekipman ücreti 350 TL olarak ölçülürken, bu dönemde tamir ve bakým ücretinin fiyatý da 236.4 TL oldu. Tamir ve bakým iþçilik ücretleri de TÜÝK rakamlarýna göre Ekim 2018'de 132.7 TL'yi buldu.

Ayný hizmetler için 2017'nin Ekim ayýnda istenen ücretler incelendiðinde, yedek parça ekipman fiyatlarýndaki 1 yýllýk deðiþimin yüzde 71, iki yýllýk deðiþimin ise yüzde 115'i bulduðu görülüyor. Ayný þekilde, tamir ve bakým ücretinin fiyatýnýn 2017 Ekim ayýndan Ekim 2018'e yüzde 42, iki yýllýk dönemde ise yüzde 65 arttýðý gözlemleniyor. Tamir ve bakýmdaki iþçilik ücretlerinin de bir yýlda yüzde 12.4 ve iki yýl içinde yüzde 23.2 oranýnda yükseldiði anlaþýlýyor.

Ekim ayýnda enflasyonun bie önceki yýlýn ayný ayýna göre yüzde 25.2 olarak gerçekleþtiði göz önüne alýndýðýnda, yedek parça ekipman fiyatlarý ile tamir ve bakým ücretlerindeki artýþýn enflasyonu aþtýðý sonucuna varýlýyor. Söz konusu tabloda kuþkusuz yýlbaþýndan bu yana dolar kurundaki yüzde 41.5 ve eurodaki yüzde 33.2'lik artýþýn payý büyük.
  UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve tamamı büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. Ayrıca suç teşkil edecek hakaret içerikli yorumlar hakkında muhatapları tarafından dava açılabilmektedir.
Toplam (0) adet yorum eklenmiştir.


EDİTÖRÜN SEÇTİKLERİ

ALINTI YAZARLAR
Diğer Yazarlar
 

SON YORUMLAR