Artýk tüm plastik poþetler 25 kuruþtan satýlacak
Karakter boyutu :
Metni küçült
Metni büyüt
Artýk tüm plastik poþetler 25 kuruþtan satýlacak
?evre ve ?ehircilik Bakanlýðý'nca 1 Ocak'ta hayata geçirilen ücretli plastik poþet uygulamasý dahilinde 'asgari' 25 kuruþtan satýlan plastik poþetler, 1 Mayýs'tan itibaren boyutuna ve muhteviyatýna bakýlmaksýzýn adet baþýna vergiler dahil 25 kuruþtan satýlacak. Gümrüksüz satýþ maðazalarýnda ürün satýþý esnasýnda verilen tüm poþetler ücretsiz olacak.
30 Mart 2019 Cumartesi 15:59
 Bu Haberi Paylaş
Çevre ve ?ehircilik Bakanlýðý'nca çevre kirliliðinin önlenmesi, çevre duyarlýlýðý için farkýndalýk oluþturulmasý ve kaynaklarýn verimli yönetimi amacýyla 1 Ocak'ta yürürlüðe giren "Plastik Poþetlerin Ücretlendirilmesine Ýliþkin Usul ve Esaslar"da deðiþikliðe gidildi. Söz konusu deðiþiklikle gümrüksüz satýþ maðazalarýnda ürün satýþý esnasýnda verilen tüm poþetler (güvenlik amaçlý kilitli poþetler ile alýþveriþ poþetleri) ücretsiz olacak.

Ücrete tabi plastik poþetlerin en az bir yüzeyinde çevreci slogan ve Sýfýr Atýk logosu kullanýlacaðý, plastik poþetlerde yer alan satýþ noktalarýnýn marka ve logolarýnýn bulunduðu yüzey (sap ve körükler hariç) alanýnýn yüzde yirmisini geçemeyeceði daha önceden hüküm altýna alýnmýþtý.

Bu kapsamda, Sýfýr Atýk logosunun Bakanlýk web sayfasýndan temin edilen haliyle veya poþetrengine baðlý olarak görünür olmasý þartýyla tek renk olarak kullanýlabilmesine imkan saðlandý.

VERGÝLER DAHÝL 25 KURU?TAN SATILACAKPlastik poþetlerin kalýnlýklarýnýn tespitinde yüzde 10'luk sapma oraný tolerans payý kabul edilecek.


 

Mevcut uygulama dahilinde asgari 25 kuruþtan satýlan plastik poþetler 1 Mayýs'tan itibaren boyutuna ve muhteviyatýna bakýlmaksýzýn adet baþýna vergiler dahil 25 kuruþtan satýlacak. Satýþ noktalarýnda 2019 yýlý için 25 kuruþtan daha fazla veya düþük bir rakama plastik poþet satýþý gerçekleþtirilmeyecek.

Satýþ noktalarýnda plastik poþet ücreti en az bir yerde, kullanýcý ve tüketicilerin rahatlýkla görebileceði bir duyuru ile ilan edilecek.

Satýþ noktalarýnca, plastik poþet satýþlarýna yönelik yapýlacak beyan ve ödeme iþlemleri, Hazine ve Maliye Bakanlýðý tarafýndan belirlenecek esaslara göre yerine getirilecek. Öte yandan, barkodsuz plastik poþetler ile 9 Ocak tarihli Usul ve Esaslara uymayan ve satýþ noktalarýnýn stoklarýnda bulunan poþetlerin kullanýmý için 31 Mart'a kadar verilen süre 30 Haziran'a kadar uzatýldý.ANKARA/AA
  UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve tamamı büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. Ayrıca suç teşkil edecek hakaret içerikli yorumlar hakkında muhatapları tarafından dava açılabilmektedir.
Toplam (0) adet yorum eklenmiştir.


EDİTÖRÜN SEÇTİKLERİ

ALINTI YAZARLAR
Diğer Yazarlar
 

SON YORUMLAR