Asgari ?cret Tespit Komisyonu ikinci kez toplandý
Karakter boyutu :
Metni küçült
Metni büyüt
Asgari ?cret Tespit Komisyonu ikinci kez toplandý
Ýþçi, iþveren ve hükümet temsilcilerinden oluþan Asgari ?cret Tespit Komisyonu, 2017'de geçerli olacak asgari ücreti belirleme çalýþmalarý kapsamýnda ikinci toplantýsýný yaptý.
12 Aralık 2016 Pazartesi 14:45
 Bu Haberi Paylaş
Ýþçi, iþveren ve hükümet temsilcilerinden oluþan Asgari Ücret Tespit Komisyonu, 2017'de geçerli olacak asgari ücreti belirleme çalýþmalarý kapsamýnda ikinci toplantýsýný Çalýþma Genel Müdürü Nurcan Önder baþkanlýðýnda yaptý.

Türk-Ýþ'in ev sahipliðindeki toplantýda, Türk-Ýþ heyetine Genel Eðitim Sekreteri Nazmi Irgat, Türkiye Ýþveren Sendikalarý Konfederasyonu (TÝSK) heyetine Yönetim Kurulu Üyesi Metin Demir baþkanlýk etti.

Toplantýnýn baþýnda, Komisyon Baþkaný Önder'in önerisi üzerine Ýstanbul'daki terör saldýrýsýnda þehit olanlar için bir dakikalýk saygý duruþunda bulunuldu.

Saygý duruþunun ardýndan toplantýnýn açýlýþ konuþmasýný yapan Önder, Çalýþma ve Sosyal Güvenlik Bakanlýðý olarak asgari ücret uygulamasý, asgari ücret destekleri ve asgari ücretten yararlananlarýn iþ kollarýna göre daðýlýmý konularýný içeren bir rapor hazýrladýklarýný belirterek, bu raporu bugün Komisyona sunacaklarýný bildirdi.

"Bugün Türkiye Ýstatistik Kurumu (TÜÝK) ve Kalkýnma Bakanlýðý temsilcileri, 2016 yýlýna ait ekonomik veriler ile 2017 yýlý beklentilerine iliþkin Komisyona sunum yapacak." diyen Önder, sunumun ardýndan üyelerin gerek görmeleri halinde talep ve önerilerini dile getireceðini söyledi.

Asgari ücrette vergi kesintisiyle ilgili bir soruyu Önder, "Geçen yýl, asgari ücret eðer bin 300 liranýn altýna düþerse vergiyle ilgili bazý kolaylýklar saðlanacaðýna iliþkin bir öneri kararý almýþtýk. Taraflarýn talebi olursa biz yine bunu önerebiliriz. Ama vergiyle ilgili konularda kararý Maliye Bakanlýðý veriyor." þeklinde yanýtladý.

"6,5 milyon kiþiden daha fazlasýný ilgilendiriyor"

Türk-Ýþ heyetine baþkanlýk eden Irgat ise asgari ücret konusunda kamuoyunda çok büyük bir beklentinin olduðunu belirterek, asgari ücretin basýnda yazýldýðý gibi 6,5 milyon çalýþaný deðil daha fazla kiþiyi ilgilendirdiðini söyledi.

Asgari ücretin en taban ücret ve ayný zamanda bir sosyal ücret olduðunu vurgulayan Irgat, "Asgari ücretten vergi kesilmesini kabullenemiyoruz. Yýllardýr söylüyoruz, bu konuda düzenlemeye ihtiyaç var. Yaþanan ekonomik geliþmeler nedeniyle alým gücünün en fazla düþtüðü bir dönemi yaþýyoruz. Bu nedenle Komisyonun bunu özellikle görmesi gerekiyor. Umarým beklentilere cevap verecek bir komisyon kararý çýkar." dedi.

Konuþmalarýn ardýndan, Asgari Ücret Tespit Komisyonu toplantýsý basýna kapalý yapýldý.

Komisyon, 2017 yýlýnda geçerli olacak asgari ücret kapsamýnda ilk toplantýsýný, Çalýþma ve Sosyal Güvenlik Bakanlýðýnýn ev sahipliðinde ve Bakan Mehmet Müezzinoðlu baþkanlýðýnda 6 Aralýk'ta yapmýþtý.

Mevcut asgari ücret net bin 300 lira

Asgari ücret, halen bekar bir iþçi için brüt bin 647 lira, vergiler ve kesintiler düþtüðünde net bin 300 lira 99 kuruþ olarak uygulanýyor. Apartman görevlilerinden ise normal iþçilerden farklý olarak gelir ve damga vergileri kesilmediði için net bin 399 lira 95 kuruþ olarak hesaplanýyor.

Asgari ücretin iþverene toplam maliyeti ise bir iþçi için bin 935 lira 23 kuruþ düzeyinde. Bunun bin 647 lirasýný brüt asgari ücret, 255 lira 29 kuruþunu sosyal güvenlik primi, 32 lira 94 kuruþunu iþveren iþsizlik sigorta fonu oluþturuyor.

Asgari Ücret Tespit Komisyonu ikinci kez toplandý
  UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve tamamı büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. Ayrıca suç teşkil edecek hakaret içerikli yorumlar hakkında muhatapları tarafından dava açılabilmektedir.
Toplam (0) adet yorum eklenmiştir.


EDİTÖRÜN SEÇTİKLERİ

ALINTI YAZARLAR
Diğer Yazarlar
 

SON YORUMLAR