Asgari ücret için kritik gün! Enflasyon+refah payý
Karakter boyutu :
Metni küçült
Metni büyüt
Asgari ücret için kritik gün! Enflasyon+refah payý
Asgari ?cret Tespit Komisyonu bugün masaya oturuyor. Türk-Ýþ, ücret tespitinde enflasyon oranýnýn yaný sýra refah payýnýn da göz önünde bulundurulmasýný isteyecek. Ýþveren ise iþletmelerin sýkýntýsýna dikkat çekiyor.
06 Aralık 2018 Perşembe 09:45
 Bu Haberi Paylaş


oðrudan 7 milyona yakýn çalýþaný ilgilendiren 2019 asgari ücret görüþmelerinin ilk toplantýsý bugün Aile, Çalýþma ve Sosyal Hizmetler Bakanlýðýnýn ev sahipliðinde gerçekleþecek. Ýþçi, iþveren ve hükümet temsilcilerinden oluþan Asgari Ücret Tespit Komisyonu'nda yeni asgari ücretin belirlenmesinde göz önünde bulundurulmasý istenen unsurlar masaya yatýrýlacak.

 

Toplantýda, iþçi tarafýný Türkiye Ýþçi Sendikalarý Konfederasyonu (Türk-Ýþ), iþveren tarafýný ise Türkiye Ýþveren Sendikalarý Konfederasyonu (TÝSK) temsil edecek. Türk-Ýþ Genel Eðitim Sekreteri Nazmi Irgat, yeni asgari ücrette bu yýl gerçekleþen enflasyon oranýnýn dikkate alýnmasý gerektiðini söyledi. Irgat, “Bunun yanýna ülkenin büyümesi ve geliþmesi de göz önünde bulundurularak refah payý da eklenmeli” dedi.

Ýþveren teþvik sürsün dediTÝSK Genel Sekreteri Akansel Koç da asgari ücret belirlenirken sadece enflasyon rakamlarýna odaklanýlmamasý gerektiðine dikkat çekti. Koç, “Ýþverenler olarak geçmiþ enflasyon yerine hedef enflasyonun dikkate alýnmasýný istiyoruz. Geçmiþte yaþamak yerine hedefleri önümüze koymalýyýz. Ýþverenlerimizin maliyeti, ekim ayýndan itibaren asgari ücret desteðinin kalkmasýyla yüzde 5 arttý.

2019 yýlý için bu desteðin artýrýlarak yeniden uygulanmasýný talep ediyoruz. Bununla birlikte toplu iþ sözleþmesi uygulanan iþyerleri için SGK iþveren teþviklerinin artýrýlarak sürdürülmesini istiyoruz” þeklinde konuþtu.


Mevcut ücret bin 603 lira
Asgari ücret, halen bekar bir iþçi için brüt 2 bin 29 lira 50 kuruþ, vergiler ve kesintiler düþtüðünde net bin 603 lira 12 kuruþ olarak uygulanýyor.
  UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve tamamı büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. Ayrıca suç teşkil edecek hakaret içerikli yorumlar hakkında muhatapları tarafından dava açılabilmektedir.
Toplam (0) adet yorum eklenmiştir.


EDİTÖRÜN SEÇTİKLERİ

ALINTI YAZARLAR
Diğer Yazarlar
 

SON YORUMLAR