Bakan Soylu 24 Haziran'da kaç Suriyelinin oy kullandýðýný açýkladý
Karakter boyutu :
Metni küçült
Metni büyüt
Bakan Soylu 24 Haziran'da kaç Suriyelinin oy kullandýðýný açýkladý
Ýçiþleri Bakaný Süleyman Soylu, 24 Haziran seçimlerinde, milyonlarca denmesine raðmen sadece 22 bin Suriyelinin oy kullandýðýný söyledi.
16 Kasım 2018 Cuma 06:19
 Bu Haberi Paylaş


2019 Yýlý Bütçesi Plan ve Bütçe Komisyonunda milletvekillerinin sorularýný yanýtlayan Ýçiþleri Bakaný Süleyman Soylu, Türkiye'de doðan Suriyeli bebek sayýsýnýn 385 bin 431 olduðunu söyledi. "Ülke karar verse de bu çocuklarýn tamamýný Türkiye vatandaþý yapsak" diyen Soylu, "Bu çocuklar gelecekte bu ülkeye ve bu coðrafyaya aslýnda kardeþliðin ne demek olduðunu teker teker anlatabilecek ve bir milletin kendilerine nasýl sahip çýktýðýný ifade edecek bir yapý ortaya koyacaklar" þeklinde konuþtu.

Ýstisnai vatandaþlýk verilen Suriyeli sayýsýnýn 59 bin 747 olarak kayýtlara geçtiðini, bunun 28 bininin ergin kiþi olduðunu anlatan Soylu, öðretmen, doktor, esnaf, iþ adamý, meslek erbabý olarak bu sayýnýn 15 binini vatandaþ yaptýklarýný, eþleri ve çocuklarýyla birlikte rakamýn 28 bine ulaþtýðýný kaydetti. Ýstisnai vatandaþlýk verilen çocuk sayýsýnýn 31 bin 747 olduðunu da bildiren Soylu, 24 Haziran seçimlerinde milyonlarca denmesine raðmen sadece 22 bin Suriyelinin oy kullandýðýný söyledi. Fýrat Kalkaný operasyonundan sonra Suriye'de huzuru saðladýkça ülkesine dönen Suriyeli sayýsýnýn 278 bin 130'a ulaþtýðýný belirten Soylu, Türkiye'de çalýþma izni verilen Suriyeli sayýsýnýn ise 32 bin 199 olduðunu açýkladý.

TELEFON DESTEÐÝ ÝDDÝASISuriyelilerin kendi ülkelerine telefon açmasý için destek verildiði iddiasýna iliþkin "Versek 'verdik' deriz zaten" diyen Soylu, geri gönderme merkezlerinde birçok uyruktan insan bulunduðunu ifade etti.

"Dünya bu konuda bir çözüm ortaya koymuþ. Siz bunlarýn kendi ülkeleri ile görüþmesini saðlayacaksýnýz diyor. Sadece Suriyeliler deðil, hangi uyruktan olursa olsun bütün vatandaþlara uluslararasý fonla bu saðlanmakta" açýklamasýnda bulunan Soylu, ihalenin de Göç Genel Müdürlüðü tarafýndan yapýldýðýný aktardý.
  UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve tamamı büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. Ayrıca suç teşkil edecek hakaret içerikli yorumlar hakkında muhatapları tarafından dava açılabilmektedir.
Toplam (0) adet yorum eklenmiştir.


EDİTÖRÜN SEÇTİKLERİ

ALINTI YAZARLAR
Diğer Yazarlar
 

SON YORUMLAR