Bakanlýktan GSM operatörlerine soruþturma
Karakter boyutu :
Metni küçült
Metni büyüt
Bakanlýktan GSM operatörlerine soruþturma
SMS devrine son veren Whatsapp gibi mesajlaþma uygulamalarýnýn yaygýnlaþmasýyla, faturalarda þiþirme tarifelere geçen operatör þirketlerine Maliye Bakanlýðý soruþturma baþlattý.
04 Ekim 2017 Çarşamba 19:44
 Bu Haberi Paylaş
Bazý GSM operatörlerinin düþük vergi ödemek için faturada düþük vergiye tabi hizmetleri þiþirdiði iddialarýyla ilgili olarak Maliye Bakanlýðý müfettiþlerinin bir süre önce inceleme baþlattýðý ortaya çýktý. Maliye'nin önce bir GSM operatöründe inceleme baþlattýðý, sonra tüm operatörleri incelemeye aldýðý kaydedildi.

FATURALAR DÜ?ÜK VERGÝYE GÖRE

“Elektronik yayýn” adý altýnda gazete, dergi, sinema, televizyon aboneliði gibi hizmetlerden Özel Ýletiþim Vergisi alýnmadýðý gibi, yüzde 1 KDV alýnýyor.

Hürriyet'in haberine göre Paketin bir kýsmýnýn “elektronik yayýn” olarak gösterilmesi suretiyle GSM operatörünün KDV+ÖÝV olarak telefon konuþmasý için yüzde 43, internet için yüzde 23 vergi ödemek yerine sadece yüzde 1 KDV ödediði ifade edildi.

Habertürk'e telefon faturasýný gönderen bir vatandaþ, kendisinin hiçbir talebi olmadýðý halde 145.20 TL'lik cep telefonu faturasýnýn 15.1 TL'lik kýsmýnýn “elektronik yayýn bedeli” olarak gösterildiðini belirtti. Sadece bu iþlemden dolayý GSM operatörü internet hizmetine göre 3.5 lira, telefon konuþmasýna göre 6.5 lira vergi ödemesi gerekirken 15 kuruþ vergi ödedi. Operatör bu iþlemden dolayý 3.35 ile 6.35 TL arasýnda daha az vergi ödemiþ oldu.

BÜYÜK CEZA BEKLENÝYOR

Maliye'nin incelemesinin tamamlanmasýyla vergi aþýndýrdýðý tespit edilen GSM operatörlerine yüksek tutarlý cezalar gelmesi bekleniyor. Öte yandan TBMM'ye sunulan torba yasa tasarýsýnda, GSM operatörlerinin devlete ödemeleri gereken Hazine payý, BTK payý gibi borçlarýna yeniden yapýlandýrma hakký getiriliyor.

Habertürk internetten data kullanýmýndaki patlamayý ve GSM þirketlerinin vergi uygulamasýný 1 Ekim'de gündeme getirmiþti.  UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve tamamı büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. Ayrıca suç teşkil edecek hakaret içerikli yorumlar hakkında muhatapları tarafından dava açılabilmektedir.
Toplam (0) adet yorum eklenmiştir.


EDİTÖRÜN SEÇTİKLERİ

ALINTI YAZARLAR
Diğer Yazarlar

SON YORUMLAR