Bedelliye rekor baþvuru! Bedelli askerliðe kaç kiþi baþvurdu? Ýþte bedelli askerlik baþvuru sayýsý
Karakter boyutu :
Metni küçült
Metni büyüt
Bedelliye rekor baþvuru! Bedelli askerliðe kaç kiþi baþvurdu? Ýþte bedelli askerlik baþvuru sayýsý
3 Aðustos'ta baþlayan ve 3 Kasým'da sona erecek bedelli askerlik baþvurularýnda sayýnýn 450 bine yaklaþtýðý öðrenildi.
02 Eylül 2018 Pazar 12:09
 Bu Haberi Paylaş


Bedelli askerlikten faydalanmak için baþvuranlarýn sayýsý 450 bine yaklaþtý.

AA muhabirinin edindiði bilgiye göre, bedelli askerlik uygulamasýna yönelik çalýþmalar, Milli Savunma Bakanlýðý koordinesinde Genelkurmay Baþkanlýðý ve Kuvvet Komutanlýklarýnýn ilgili birimlerinin katýlýmýyla yoðun þekilde devam ediyor. Sürece Jandarma Genel Komutanlýðý yetkilileri de katký saðlýyor.

Bedelli askerlikten faydalanmak üzere 450 bine yakýn baþvuru yapýldý.

BA?VURU ?ARTLARI
Düzenlemeye göre, bedelli askerlikten 1 Ocak 1994 tarihi de dahil, bu tarihten önce doðup 15 bin Türk lirasý ödeyenler yararlanabilecek. Uygulamadan faydalanacaklar 21 gün temel askerlik eðitimi alacak.


Yurt dýþýnda yaþayanlar ile resmi olarak yurt dýþýnda 3 yýldan daha fazla çalýþanlar, 2 bin avro ödemeleri ve Milli Savunma Bakanlýðýnca verilecek uzaktan eðitimi almalarý halinde askerlik hizmetini yerine getirmiþ sayýlacak.

Kanuna göre, bedelli askerlikten faydalanmak isteyen hak sahipleri, 3 Aðustos'ta baþlayan ve 3 Kasým'a kadar sürecek üç ay boyunca baþvurularýný e-Devlet üzerinden, ayrýca yurt içinde askerlik þubeleri ile yurt dýþýnda konsolosluklar aracýlýðýyla yapabilecek.

Hak sahibi olduðu belirlenerek müracaatý kabul edilen yükümlüler, baþvuru belgesini aldýktan sonra bankaya 15 bin lira yatýracak. Yükümlüler, bedeli yatýrdýðýný gösteren dekontu askerlik þubelerine teslim ederek celp duyurusunu bekleyecek.

ÝLK BÝRLÝKLER BELLÝ OLDU
Bedelli askerlik uygulamasýna iliþkin celp takvim süreci de iþliyor.


Müracaat sürecini tamamlamýþ bedelli askerlik hizmetine tabi yükümlülerden, üç celp döneminden ilkinde temel askerlik eðitimi alacaklara iliþkin bilgiler, e-Devlet sistemi üzerinden yayýmlanmýþtý.

Yükümlüler, temel askerlik eðitimi alabilecekleri birlikleri sistem üzerinden öðrenirken bilgiler, ayrýca yükümlülerin adlarýna kayýtlý cep telefonlarýna da mesaj olarak da gönderilmiþti.

Milli Savunma Bakanlýðýnca, bedelli askerlikten faydalanmak isteyenlere üç celp döneminde temel askerlik eðitimi verileceði, ilk celp döneminde birliklere sevk iþleminin 15 Eylül'de, ikinci sevk iþleminin 6 Ekim'de, üçüncü sevk iþleminin de 27 Ekim'de yapýlacaðý açýklanmýþtý.

Ýkinci celp dönemine iliþkin sevk bilgileri 6 Eylül'de, üçüncü celp dönemine iliþkin bilgiler de 27 Eylül'de e-Devlet sistemi üzerinden ilan edilecek.

Ýlk 3 dönemde yer almayan diðer yükümlülerin celp planlamasý da 3 Kasým'dan sonra ayrýca duyurulacak.

Ý?LEMLERÝNÝ GECÝKTÝRENLER KAPSAM DI?INA ÇIKARTILACAK
Celp dönemleri ilan edilen yükümlülerin, yoklamalarýný celp dönemleri için belirlenen ve e-Devlet'te kiþisel olarak belirtilen yoklama tarihine kadar tamamlamalarý gerekecek.


Gerekli iþlemleri süresi içinde tamamlamayan yükümlüler, bedelli askerlik kapsamý dýþýna çýkartýlacak.
  UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve tamamı büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. Ayrıca suç teşkil edecek hakaret içerikli yorumlar hakkında muhatapları tarafından dava açılabilmektedir.
Toplam (0) adet yorum eklenmiştir.


EDİTÖRÜN SEÇTİKLERİ

ALINTI YAZARLAR
Diğer Yazarlar
 

SON YORUMLAR