Bilgisayarlarýn yarýsý ele geçirildi
Karakter boyutu :
Metni küçült
Metni büyüt
Bilgisayarlarýn yarýsý ele geçirildi
Türkiye'deki cep telefonlarý da dahil bilgisayarlarýn % 50'sinin ele geçirildiði belirlendi. Türkiye'nin siber güvenlik savaþýnýn parçasý yapýldýðýný anlatan HAVELSAN Genel Müdürü Atalay, ??Bunlar, birilerince bir yerlere saldýrý için kullanýlýyor, biz farkýnda bile deðiliz? dedi.
19 Ekim 2015 Pazartesi 16:20
 Bu Haberi Paylaş
Hava Elektronik Sanayi (HAVELSAN) Genel Müdürü Ahmet Hamdi Atalay, Türkiye'deki cep telefonlarýnýn da dahil olduðu bilgisayarlarýn % 50'sinin siber korsanlarca ele geçirildiðini belirtti. Bunlarýn, vatandaþlarýn farkýnda dahi olmadan birilerince farklý yerlere saldýrý için kullanýldýðýnýn altýný çizen Atalay, “Siber güvenlikte milli çözümler olmazsa olmazdýr” uyarýsýnda bulundu. 1982'den bu yana Türk Silahlý Kuvvetleri'nin biliþim ve yazýlým temelli ihtiyaçlarýný karþýlamak üzere kurulan HAVELSAN'ýn bugün bin 200 çalýþanýyla Türkiye'nin en büyük yazýlým merkezi olduðunu ifade eden Atalay, milli yazýlým sistemlerinin geliþtirilmesinin önemine deðindi. Atalay, “Siber mücadele ile ilgili yazýlým ve donanýmlarý parasýný verip alýyorsunuz ama bunun size hizmet edip etmediðini bilmiyorsunuz. Belki de siz bir 'tehdit kapýsý' açtýnýz” ifadelerini kullandý.

ANTÝ-VÝRÜSLERÝN % 90'I ABD VE israilLÝ

Kamuda ve özel sektörde satýlan siber güvenlik parametreleri, fabrika ayarlarýnda býrakýldýðýnda hackerlerin ya da kötü niyetli kiþilerin hedefi olduðunu kaydeden Atalay, “Düþünün asma kilidi astýnýz, üzerine de þifresi '000' diye yazdýnýz 'gel gir içeri' asma kilit olmasa oraya belki bakýlmayacak. Dolayýsýyla milli çözümler burada olmazsa olmazdýr” dedi. Atalay, Bilgi Güvenliði Derneði'nin araþtýrmasýnda, Türkiye'deki güvenlik çözümü olarak satýlan programlarýn % 97'sinin dýþ kaynaklý olduðunu, bunun da % 55'inin Amerikan, % 35'inin ise israilli þirketlerden oluþtuðu belirtti. Atalay, 'Ddos' saldýrýlarýnda Türkiye'nin saldýran ve saldýrýlanlar arasýnda ilk 10'da olduðunu da sözlerine ekledi.

Vatandaþýmýz siber savaþtan habersiz Ülkeler arasýnda insanlara yansýmayan siber savaþlarýn yaþandýðýna dikkati çeken HAVELSAN Genel Müdürü Atalay, bazý ülkelerin bu savaþýn farkýnda olarak birbirlerine saldýrdýklarýný ancak Türkiye'nin de içinde olduðu bazý ülkelerin ise bu savaþýn içinde olduklarýnýn yeterince farkýnda olmadýðýný vurguladý. Arap Baharý, Gezi Parký olaylarý gibi toplumsal olaylarýn sosyal medya üzerinden cep telefonlarýna gelen bir mesajla yönlendirildiðini de vurgulayan Atalay, böylece “sanal DNA”larý ortaya çýkarýlan toplumlarýn yönlendirebildiðini anlattý. Atalay ayrýca, 30-31 Ekim'de Ankara'daki Uluslararasý Bilgi Güvenliði ve Kriptoloji Konferansý'nda, bu tür siber güvenlik konularýnýn tartýþýlacaðý bilgisini de paylaþtý.
  UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve tamamı büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. Ayrıca suç teşkil edecek hakaret içerikli yorumlar hakkında muhatapları tarafından dava açılabilmektedir.
Toplam (0) adet yorum eklenmiştir.


EDİTÖRÜN SEÇTİKLERİ

ALINTI YAZARLAR
Diğer Yazarlar
 

SON YORUMLAR