Bir milletin özgürlük mücadelesi: Büyük Dönüþ Yürüyüþü
Karakter boyutu :
Metni küçült
Metni büyüt
Bir milletin özgürlük mücadelesi: Büyük Dönüþ Yürüyüþü
Filistinlilerin Gazze ?eridi sýnýrýnda 30 Mart 2018??de baþlattýðý barýþçýl Büyük Dönüþ Yürüyüþü gösterileri 1. yýlýný geride býraktý.
30 Mart 2019 Cumartesi 14:43
 Bu Haberi Paylaş


Abluka altýndaki Gazze ?eridi sýnýrýnýn farklý bölgelerinde 30 Mart 2018’de baþlayan ve o tarihten bu yana devam eden barýþçýl “Büyük Dönüþ Yürüyüþü” gösterileri, Filistinlilerin özgürlük mücadelesinin sembollerinden biri haline geldi.

Filistinliler, sürgün edildikleri topraklarýna dönme ve Ýsrail’in 2006’dan bu yana kara, hava ve denizden Gazze’ye uyguladýðý ambargonun kaldýrýlmasý taleplerini dünyaya duyurmak amacýyla Toprak Günü'nün 42. yýl dönümünde Gazze’de barýþçýl gösteriler düzenlemeye baþladý.

Yaklaþýk 2 milyon Filistinlinin küçük bir kara parçasýna sýkýþtýðý yer olan ve dünyanýn açýk cezaevi olarak bilinen Gazze sýnýrýnda geçen yýl 30 Mart’ta baþlayan ve Ýsrail askerlerinin katliamlarýna raðmen bugüne kadar devam eden gösteriler 1. yýlýný geride býraktý.

Gazze sýnýrýnda özellikle cuma günleri toplanan binlerce Filistinli, haklý taleplerinin yerine getirilmesini isterken, Ýsrail askerleri Filistinlilerin taleplerine gerçek mermi kullanýmý da dahil orantýsýz güç kullanarak cevap verdi.

 

196 þehit, 11 binden fazla yaralýSon yýllarýn en kanlý katliamlarýndan birine sahne olan Gazze sýnýrýndaki gösterilerde, Ýsrail askerleri, kadýn, çocuk ayýrt etmeksizin sivillere karþý gerçek mermi kullandý.

Neredeyse her hafta þehit haberlerinin geldiði Gazze sýnýrýndaki gösterilerde Filistinlilerin verdiði kayýplar savaþlardaki kayýplarý aratmýyor.

Filistin Ýnsan Haklarý Merkezinin (PCHR) derlemiþ olduðu bilgilere göre, Ýsrail askerleri 30 Mart 2018’den bu yana düzenlenen Büyük Dönüþ Yürüyüþü gösterilerinde 196 Filistinliyi þehit etti, çoðunluðu gerçek mermiyle olmak üzere 11 bin 427 kiþiyi de yaraladý.

?ehitlerden 41’i çocuk, 2’si kadýnGösteriler sýrasýnda þehit edilen ve yaralananlarýn arasýnda kadýn ve çocuklarýn da bulunmasý, Ýsrail askerlerinin Gazze sýnýrýndaki gösterilerde kadýn, çocuk ayrýmý yapmadýðýný ortaya koyuyor.

Büyük Dönüþ Yürüyüþü gösterilerinde 2 kadýn ve 18 yaþ altý 41 çocuk Ýsrail askerlerince þehit edildi.

milli gazete
  UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve tamamı büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. Ayrıca suç teşkil edecek hakaret içerikli yorumlar hakkında muhatapları tarafından dava açılabilmektedir.
Toplam (0) adet yorum eklenmiştir.


EDİTÖRÜN SEÇTİKLERİ

ALINTI YAZARLAR
Diğer Yazarlar

SON YORUMLAR