CHP, referandum sonuçlarýna itiraz etti!
Karakter boyutu :
Metni küçült
Metni büyüt
CHP, referandum sonuçlarýna itiraz etti!
Cumhuriyet Halk Partisi, ýslak imzalar ve oy sayýmlarýnda hatalar yapýldýðýný iddia ederek referandum sonuçlarýna itiraz etti. Sandýklarýn yüzde 60'ýna itiraz etti.
16 Nisan 2017 Pazar 21:20
 Bu Haberi Paylaş


Referandum sonuçlarý açýklanýyor. Bu süre zarfýnda CHP'nin ise itirazlar etti. Biraz önce CHP Genel Merkezi'nde CHP Genel Baþkan Yardýmcýsý Erdal Aksünger tarafýndan açýklama yapýldý.

Açýklamada þunlar söylendi:

"Ýlçe seçim kurulu baþýndaki arkadaþlarýma söylüyorum. Hiçbir yeri terk etmeyin. Biz bu savaþý kazanacaðýz. 1,5 milyona yakýn geçersiz sayýlmasý gereken oy YSK tarafýndan onaylanmýþtýr arkadaþlar. Kolluk kuvvetleriyle, bütün müþahitlerimiz engellenmiþtir. Güneydoðu'da müþahitler dýþarýya çýkartýlmýþtýr. Ýnanýn bu seçim daha bitmedi, hiçbir arkadaþýmýz, son rakamlar girene kadar geçerlisi geçersizi teyit etmeden ayrýlmayacaklar. Millet kazanacak. Bu kendini devlet zannedenler kaybedecek. Bu tamamen geçersizdir. Bunu buradan deklare ediyoruz. Tüm örgütlerimiz sandýklara itirazdalar. YSK'nýn bu saatten sonra meþruiyeti tartýþýlýr. Avukatlarýmýz terk etmesin. ?imdiden herkese ben hayýrlý olsun diyorum. Biz þekil þartýnýn dýþýnda, þu anda içeriðine itiraz edeceðimiz yüzde 37 var. Bu yüzde 60'ý da bulacak. Sabahtan beri biz ihlalleri tespit etmiþ durumdayýz. 2,5 milyon sýkýntýlý oy var bizim gözümüzde. Hala Ankara'da yüzde 69'la açýlan sandýklar. Ýstanbul'da þu an yüzde 50'de sandýklar. Bu Anadolu Ajansý'nýn tamamen manipülasyonudur. Biz YSK'nýn verilerini online görüyoruz arkadaþlar. 45 dakika boyunca YSK, CHP'ye veri aktaramadý. Bizim sistemimiz ayaktayken YSK'nýn sistemi çöktü."


ÖZDAÐ: KABUL EDÝLEMEZ

Fox Tv'ye konuþan MHP'nin muhalif isimleriden Ümit Özdað, ise þu sözlerle itirazýný dile getirdi:

"YSK'nýn almýþ olduðu karar, yani üzerinde mühür olmayan oylarýn kullanýlmasýnýn meþru kabul edilmesi hukuken kabul edilecek bir þey deðil. YSK diyor ki, 'dýþardan gelmediðinin ispatlanmasý durumunda' Kim ispatlayacak bunu? Kendisi ilan etmiþ, bu mühürülü tutanaklarla olur... Sonra AKP'li bir üye itiraz ediyor, karar alýyor ve olur diyor. Ve buna da göre de bir sayým yapýlýyor. Sandýklarýn yüzde 60'ýna yakýn yerde itirazlarýnýn olduðu, sizle konuþmadan yüzde 60'ýna itiraz olduðu, CHP genel baþkan yardýmcýsýndan aldýðým bir sonuçtur. YSK'ya göre yüzde 69,70... Yine evet'ler önde. Ama daha büyük kentler girilmemiþ durumda. Bu iþ bitmedi, lütfen yorumlarýmýzý yaparken bu iþin bitmediðini göz önünde bulunduralým. YSK'nýn kararý çok ciddi sýkýntýlarý içeren bir karardýr. Hiç kimse Türk halkýnýn elinden iradesini alacak müdahalelerde bulunmamalýdýr."


CHP NEYE ÝTÝRAZ EDÝYOR?

Sayýma itiraz ediliyor. Bazý sandýklarýn gizli sayýldýðý iddia ediliyor.

CHP'nin ikinci itiraz ettiði þey ise sandýklarýn aslýnda yüzde 60'ýnýn açýldýðý, Anadolu ajansýnýn ise "yüzde 90 sandýk açýldý" diyerek manipülasyon yaptýðýný iddia ediyor.
  UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve tamamı büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. Ayrıca suç teşkil edecek hakaret içerikli yorumlar hakkında muhatapları tarafından dava açılabilmektedir.
Toplam (0) adet yorum eklenmiştir.


EDİTÖRÜN SEÇTİKLERİ

ALINTI YAZARLAR
Diğer Yazarlar

SON YORUMLAR