Cahili Adetlerin ?zellikleri ve Bunlara Karþý Mücadele Stratejisi
Karakter boyutu :
Metni küçült
Metni büyüt
Cahili Adetlerin ?zellikleri ve Bunlara Karþý Mücadele Stratejisi
Ýslam??da ibadet; þer??i nasla þekli, mahiyeti ve hikmeti ortaya konan fiil, muamelat ve davranýþlardýr. Ýbadette þekil ve niyet birbiriyle sýký sýkýya baðlýdýr. Ýbadette þekli Hak Teâlâ belirlerken niyeti ise kul yapmaktadýr.
21 Ocak 2014 Salı 15:24
 Bu Haberi Paylaş
Abdurrahim Güneþ / Ýnzar Dergisi   Ýslam’da ibadet; þer’i nasla þekli, mahiyeti ve hikmeti ortaya konan fiil, muamelat ve davranýþlardýr. Ýbadette þekil ve niyet birbiriyle sýký sýkýya baðlýdýr. Ýbadette þekli Hak Teâlâ belirlerken niyeti ise kul yapmaktadýr. Kendi nefsine göre bir ibadetin þeklinde bir takým deðiþiklikler yapmak fýsk ve küfür, niyette bozukluk ise riya ve küfürdür. Bu nedenle ibadette þekil ve niyet birbiriyle sýký sýkýya baðlýdýr. Sahih bir ibadet için þeklin belli ve sahih, niyetin de halis ve selim olmasý þarttýr.

Toplumda ibadet bilincini onun þekil ve niyetini en çok adetler bozar. Cahili adet, ibadetin þekline veya niyetine halel getiren veya tamamen bunun dýþýnda olan mutat(alýþýlmýþ), alelade(kanýksanmýþ), gelenek haline gelmiþ her türlü davranýþ ve fiillerdir. Aslýnda adet, maada yani istisnai ve harici bir durumdur. Yani adet adi(doðal), makul deðil, harici ve arýzi bir durumdur. Bu nedenle varlýðý hiçbir deðer teþkil etmemekte, eksikliði hiçbir boþluk meydana getirmemektedir.

Peygamber (sav)’in “Sizden öncekilere karýþ karýþ, adým adým uyacaksýnýz” hadisi ýþýðýnda cahili âdetin belli baþlý özelliklerini þu þekilde sýralayabiliriz,

-Alelade(kanýksanmýþ) olmasý

-Mutat(Alýþýlmýþ) hale gelmesi

-Ýtiyat(tekrarlanan) haline gelmesi

-Maada(harici) olmasý

Alelade(kanýksanmýþ) olmasý

Baþlangýçta insanýn cahili adete karþý bir reaksiyonu vardýr. Çünkü cahili adet, haci(ihtiyaç) veya tahsini(güzellik) ve doðallýk vasfýna sahip deðildir. (Bu vasýflarýn hepsine sahip adetler vardýr ki bunlar Ýslam tarafýndan kabul görmüþ ve cahili adetlerden ayýrt edilmiþlerdir.) Bu nedenle insan fýtratý baþlangýçta cahili âdeti kabullenmez ona karþý koyar. Fakat nefse hoþ geldiði için zamanla insan bunu kanýksar. Ona karþý savunma refleksini kaybeder.

Mutat(Alýþýlmýþ) hale gelmesi

Cahili adeti kanýksayan kimse bir sonraki merhalede ona alýþýr. Artýk içinde...
  MAKALENÝN TÜMÜNÜ OKUMAK ÝÇÝN TIKLAYIN!  
  UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve tamamı büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. Ayrıca suç teşkil edecek hakaret içerikli yorumlar hakkında muhatapları tarafından dava açılabilmektedir.
Toplam (0) adet yorum eklenmiştir.


EDİTÖRÜN SEÇTİKLERİ

ALINTI YAZARLAR
Diğer Yazarlar
 

SON YORUMLAR