?avuþoðlu: ABD bilerek veya bilmeyerek Kürtlerle YPG??lileri bir tutuyor
Karakter boyutu :
Metni küçült
Metni büyüt
?avuþoðlu: ABD bilerek veya bilmeyerek Kürtlerle YPG??lileri bir tutuyor
Dýþiþleri Bakaný Mevlüt ?avuþoðlu, ABD'nin Suriye'den çekilme sürecini koordine etmek üzere Türkiye ile ABD arasýnda bir görev gücü kurulduðunu açýkladý. ?avuþoðlu, kötü hava þartlarýna raðmen Menbiç yol haritasýnýn uygulanmasýnda bir hýzlanma olduðunu gördüklerini bildirdi. ?avuþoðlu, güvenli bölgeden kasýt teröristlere bir tampon bölge oluþturmak ise Türkiye'nin buna karþý çýkacaðýný aktardý. YPG/PKK'nýn hala Menbiç??in içinde olduðunu ve buradan çekilmesi gerektiðini vurgulayan ?avuþoðlu, "ABD bilerek veya bilmeyerek Kürtlerle YPG??lileri bir tutuyor" ifadelerini kullandý.
07 Şubat 2019 Perşembe 07:43
 Bu Haberi Paylaş


Dýþiþleri Bakaný Mevlüt Çavuþoðlu, ABD’nin Suriye’den çekilme sürecini koordine etmek üzere Türkiye ile ABD arasýnda bir görev gücü kurulduðunu açýkladý.

Bakan Çavuþoðlu, baþta I?ÝD Karþýtý Koalisyon Dýþiþleri Bakanlarý Toplantýsý olmak üzere ABD baþkenti Washington’daki temaslarýnýn ardýndan basýn toplantýsý düzenledi.

Türkiye ile ABD’nin Amerikan askerlerinin çekilmesi ve Türkiye’nin Suriye’de söz konusu olan güvenlik kaygýlarýna yönelik ortak çalýþmalar yaptýðýný aktaran Çavuþoðlu, ABD’nin Suriye’den çekilme sürecini koordine etmek üzere Türkiye ile ABD arasýnda ortak bir görev gücünün kurulduðunu bildirdi.

Menbiç yol haritasýnda da gecikmelerin olduðunu hatýrlatan Çavuþoðlu, kötü hava þartlarýna raðmen Menbiç yol haritasýnýn uygulanmasýnda bir hýzlanma olduðunu gördüklerini söyledi.

Bakan Çavuþoðlu, YPG/PKK’nýn halen Menbiç’in içinde olduðunu ve örgütün Menbiç’ten çekilmesi gerektiðini belirterek, ABD’nin bilerek veya bilmeyerek Kürtlerle YPG’lileri bir tuttuðuna dikkati çekti. Dýþiþleri Bakanlýðý'ndan Menbiç açýklamasý!

Suriye’nin kuzeydoðusuna kurulmasý planlanan güvenli bölge ile ilgili sorularý yanýtlayan Çavuþoðlu, güvenli bölgeden kasýt teröristlere bir tampon bölge oluþturmak ise Türkiye’nin buna karþý çýkacaðýný söyledi.

Türkiye’nin kaygýlarýna hitap eden bir güvenli bölgenin Türkiye tarafýndan da destekleneceðini belirten Bakan Çavuþoðlu, güvenli bölge fikrinin Cumhurbaþkaný Erdoðan’a ait olduðunu ancak daha önce eski ABD Baþkaný Barack Obama yönetiminin buna yanaþmadýðýný kaydetti.

ABD’ye Venezuela konusunda destek veren ülkeler haritasýnda skandal

ABD Dýþiþleri Bakaný Pompoe’nun Venezuela konusunda ABD’ye destek veren ülkeleri gösteren dünya haritasýnda Türkiye’nin ikiye bölündüðüne iliþkin bir soruyu yanýtlayan Çavuþoðlu, öðle yemeðine Pompeo ile yan yana oturduklarýný ve bu konu dahil birçok konuyu ele aldýklarýný belirtti.

Çavuþoðlu, “Bahsettiðiniz o haritada sadece Türkiye ile ilgili deðil baþka ülkelerle ilgili de çok ciddi hatalar yapýlmýþ. Dýþiþleri Bakanlýðý bize yazýlý bir þekilde geri dönerek o haritadaki diðer ülkelerle ilgili hatalarý bildirmiþler. Tabii ki biz bu haritayý görünce tepki gösterdik arkadaþlarýmýz hemen devreye girdiler.” diye konuþtu.

Bakan Çavuþoðlu ayrýca haritadaki hatayý “teknik ama vahim bir hata” olarak niteledi.

“ABD’nin Irak’tan çekilmesi ciddi bir hataydý”

Bugün Orta Doðu bölgesinde söz konusu olan durumun ABD’nin Irak’tan plansýz bir þekilde çekilmesinden kaynaklandýðýn anlatan Çavuþoðlu “ABD’nin Irak’tan çekilmesi bize göre ciddi bir hataydý.” dedi.

ABD Irak’tan çekilirken ülkeyi Nuri el Maliki’ye devredilmesi, Maliki’nin ise ülkede birçok kesimi dýþlamasý ile ülkede kaos oluþtuðunu ifade eden Çavuþoðlu, bu kaostan faydalanan birkaç bin I?ÝD militanýnýn kýsa sürede Irak’ýn topraklarýnýn yüzde 40’ýný ele geçirdiðini belirtti. AA
  UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve tamamı büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. Ayrıca suç teşkil edecek hakaret içerikli yorumlar hakkında muhatapları tarafından dava açılabilmektedir.
Toplam (0) adet yorum eklenmiştir.


EDİTÖRÜN SEÇTİKLERİ

ALINTI YAZARLAR
Diğer Yazarlar
 

SON YORUMLAR