?eyiz hesabý ödemeleri için müracaatlar 17 Nisan'da baþlýyor
Karakter boyutu :
Metni küçült
Metni büyüt
?eyiz hesabý ödemeleri için müracaatlar 17 Nisan'da baþlýyor
?eyiz hesabý ödemeleri için bankalara müracaatlar 17 Nisan'da baþlayacak, ilk ödemeler mayýsta yapýlacak.
11 Nisan 2019 Perşembe 11:51
 Bu Haberi Paylaş


Aile, Çalýþma ve Sosyal Hizmetler Bakaný Zehra Zümrüt Selçuk, çeyiz hesabý ödemeleri için bankalara müracaatlarýn 17 Nisan’da baþlayacaðýný, ilk ödemelerin ise Mayýs ayý içerisinde yapýlacaðýný açýkladý.

Bakan Selçuk, 3 yýllýk süreyi doldurarak evlenen katýlýmcýlarýn gerekli müracaatlarý hesaplarýnýn bulunduðu bankalara yapabileceklerini kaydetti.

“15 BANKADA 22 BÝN 344 KÝ?Ý ÇEYÝZ HESABI AÇTI”

Bakan Selçuk, 15 bankada 22 bin 344 katýlýmcýnýn Çeyiz Hesabý açtýðýný söyledi ve Çeyiz Hesabý açanlarýn evlilik tarihinden önce en az 3 yýl düzenli ödeme yapmalarý gerektiðine de iþaret etti. Selçuk, kiþilerin 27 yaþýný doldurmadan ilk evliliklerini yaptýklarý takdirde Devlet Katkýsý ödemelerini alabileceðini bildirdi. Bakan Selçuk, “18 yaþýndan küçükler adýna veli veya yasal vasi tarafýndan çeyiz hesabý açýlabilir.” hatýrlatmasýnda da bulundu.

“DEVLET KATKISI KATILIMCILARIN BÝRÝKÝMLERÝNÝN EN AZ YÜZDE 20’SÝNE KAR?ILIK GELÝYOR”

Bakan Zehra Zümrüt Selçuk 2019 yýlý için Çeyiz Hesabýnda katýlýmcýlarýn yatýracaðý aylýk alt limitin 155 lira 26 kuruþ, üst limitin ise 1.552 lira 65 kuruþ olduðunu dile getirdi. Selçuk; üç aylýk ödemeyi seçenlerin bu rakamlarýn üç katýný yatýrabileceðinin de altýný çizdi.

Bakan Selçuk, çeyiz hesabýna yapýlan devlet katkýsý oranlarýna iliþkin de bilgi verdi:

“3 yýllýk birikim sonucunda alýnacak Devlet Katkýsý oraný yüzde 10’dan yüzde 20’ye, verilebilecek en yüksek tutar 4 bin liradan 6 bin 500 liraya;

4 yýllýk birikim sonucunda alýnacak Devlet Katkýsý oraný yüzde 15’ten yüzde 22’ye, verilecek en yüksek tutar 4 bin 500 liradan 7 bin 500 liraya;

5 yýl ve üzerindeki sürede alýnacak Devlet Katkýsý oraný yüzde 20’den yüzde 25’e, verilebilecek en yüksek tutar 5 bin liradan 9 bin liraya çýkarýlmýþtýr.”

Zehra Zümrüt Selçuk, çeyiz hesabý ile yuva kurmayý düþünen gençleri tasarruf etmeye teþvik etmek ve biriktirdiði meblaða belirli bir oranda devlet katkýsý saðlamayý amaçladýklarýný kaydetti.
  UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve tamamı büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. Ayrıca suç teşkil edecek hakaret içerikli yorumlar hakkında muhatapları tarafından dava açılabilmektedir.
Toplam (0) adet yorum eklenmiştir.


EDİTÖRÜN SEÇTİKLERİ

ALINTI YAZARLAR
Diğer Yazarlar

SON YORUMLAR