Cudi Daðý, 21 yýllýk çalýþma sonucu tünellerle aþýldý
Karakter boyutu :
Metni küçült
Metni büyüt
Cudi Daðý, 21 yýllýk çalýþma sonucu tünellerle aþýldý
?ýrnak ile Cizre ilçesi arasýndaki uzaklýðý 45 dakikadan 15 dakikaya indiren ve yapýmý yaklaþýk 21 yýl süren Cudi Daðý tünelleri hizmete açýldý. Adý bugüne kadar terör, çatýþma ve operasyon ile anýlan Cudi Daðý, tünellerle aþýlmýþ oldu.
23 Eylül 2018 Pazar 11:00
 Bu Haberi Paylaş


?ýrnak'ta, adý terör olaylarýyla anýlan Cudi Daðý'ndan açýlan ve Cizre, Silopi ile ?ýrnak'ý birbirine baðlayan 2 tünel, yaklaþýk 21 yýl aradan sonra faaliyete alýndý. Tünellerin resmi olmasa da fiili olarak hizmete açýlmasýyla Cizre ve ?ýrnak arasýndaki 45 dakikalýk uzaklýk, 15 dakikaya indi. ?ýrnak ile Cizre arasýndan geçen Kasrik Deresi üzerinde yapýlmasý planlanan ve mevcut kara yoluyla birçok köyü sular altýnda býrakacak Cizre Barajý nedeniyle Cudi Daðý'nda tünellerin açýlmasý, 1997'de ihalesinin yapýlmasýyla baþlamýþtý. Yaklaþýk 21 yýl aradan sonra biri 700, diðeri 800 metre uzunluðundaki 2 tünel tamamlandý. Tünellerden biri açýlýrken, diðeri ise yol baðlantýsýna yönelik çalýþmalar nedeniyle henüz hizmete alýnmadý. 

Ýnþaatý sýrasýnda birçok kez  saldýrýlar gerçekleþtirilen tünellerin yapýmýnda kullanýlan iþ makineleri ateþe verilmiþti. ?ýrnak'ýn Ýkizce köyü yakýnlarýnda yapýmý tamamlanan, 700 ve 800 metre uzunluðunda 2 tünelin yaný sýra 360 metre uzunluðunda 1 viyadük de tamamlandý. Açýlan yolla birlikte ?ýrnak ve Cizre arasýndaki uzaklýk 45 kilometrede 37 kilometreye, süre ise 45 dakikadan 15 dakikaya indi. Eskisine göre daha geniþ ve güvenli olan yolda kaza oranýnýn da en aza ineceði belirtildi. 


Cudi Daðý'nýn altýndan geçen, ?ýrnak ve Cizre ile ?ýrnak ve Silopi arasýndaki uzaklýðý kýsaltan yeni yoldaki tünellerle ?ýrnak- Cizre yolunun güvenliði saðlandý. Tünellere, 1 Ekim 2017'de PKK saldýrýsý sonucu hayatýný kaybeden Jandarma Yüzbaþý Mustafa Erdal ve güvenlik korucusu Dündar Page'nin adý verilmiþti. 

TÜNELLERE PKK SALDIRILARI

Cudi Daðý'nýn tünellerle aþýlmasýný saðlayan yollarýn yapýmý sürerken, çalýþmalar, PKK tarafýndan engellenmek istenmiþti. Yapýmý yaklaþýk 21 yýl süren ?ýrnak- Cizre yoluna geçen süre içinde yapýlan  saldýrýlar þöyle:
* ?antiyeyi 2 Mayýs 2010'da basan PKK'lýlar yakýt tanký ile araç yakýt depolarýna cep telefonlu EYP tuzakladýlar. ?oförlerin fark etmesiyle olasý facia son anda önlendi.

* ?antiyeyi 23 Temmuz 2011'de basan pkk 3 dozeri ateþe verdi.

* ?antiyeye 9 Ekim 2011 tarihinde gece baskýn düzenleyen PKK' 1 iþ makinesini ateþe verdi.

* ?antiyeyi 30 Aðustos 2012'de basan PKK'lýlar, 1 aracý ateþe verip, 1 çalýþaný kaçýrdý. Kaçýrýlan iþçi daha sonra serbest býrakýldý. 

* PKK tarafýndan 20 Aðustos 2015'te düzenlenen saldýrýda 30 araç ve iþ makinesi ateþe verildi. Saldýrý sonrasý yol çalýþmalarý yaklaþýk 1 yýl durduruldu.

*  1 Ekim 2017'de yapýlan saldýrýda yüzbaþý Mustafa Erdoðan ile güvenlik korucusu Dündar Page hayatýný kaybetti 4 güvenlik korucusu da yaralandý.

  UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve tamamı büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. Ayrıca suç teşkil edecek hakaret içerikli yorumlar hakkında muhatapları tarafından dava açılabilmektedir.
Toplam (0) adet yorum eklenmiştir.


EDİTÖRÜN SEÇTİKLERİ

ALINTI YAZARLAR
Diğer Yazarlar

SON YORUMLAR