Dicle ?niversitesi'nde Kutlu Doðum
Karakter boyutu :
Metni küçült
Metni büyüt
Dicle ?niversitesi'nde Kutlu Doðum
Diyarbakýr Dicle ?niversitesinde faaliyet gösteren Bilge Gençlik Kulübü tarafýndan 'Eþsiz ?nder Hz Muhammed (sav)' konulu etkinlik düzenlendi.
22 Nisan 2015 Çarşamba 12:11
 Bu Haberi Paylaş


Dicle Üniversitesi Bilge Gençlik Kulübü ve Peygamber Sevdalýlarý Platformu iþbirliðiyle üniversite öðrencilerine yönelik ‘Eþsiz Önder Hz Muhammed (sav)' konulu bir etkinliði düzenlendi. Dicle Üniversitesi açýk basketbol sahasýnda yapýlan etkinliðe çok sayýda üniversite öðrencisi katýldý.

Veteriner Fakültesi öðrencisi Zeki Aygur'un sunumu ve Bedirhan Akgül'ün Kur'an-ý Kerim tilavetiyle baþlayan etkinlik, okunan mevlit ve Özlem Ajans sanatçýlarý Derviþ Madsor, Özcan Güner ile Bilal Dalkýlýç tarafýndan seslendirilen ilahi ve ezgilerle devam etti. Seslendirilen ezgilerle birlikte üniversite öðrencilerinin çektiði halayda, coþkulu anlarýn yaþandýðý görüldü.

Daha sonra bir konuþma yapan Eðitimci Yahya Oðraþ, Müslüman bir gençlik ve Peygamber Efendimizin hayatýndan örnekler verdi.

“Üniversitede Efendimizi anmak binler þükür gerektirir”

Peygamber Efendimizin dünyaya teþrifinin 1444'üncü gününü karþýladýklarý için çok mutlu olduklarýný belirten Oðraþ, “Peygamberimiz, karanlýk dehlizlerin olduðu, toplumlarýn ifsat olduðu, her türlü gayri insani ve ahlaki bir toplumda dünyaya teþrif ediyor. Kutlu viladet ile insanlarýmýz ve dünyamýz saadet buluyor. Ýnsanlarýmýz ifsattan iflaha doðru yol alýyor. Kutlu sevdanýn bugün yapýlan etkinliklerinde ön plana ‘Eþsiz Önder Hz Muhammed' temasý çýkýyor. Üniversite gibi bir külliyede Allah Resulünün ismini anmak, O'nun yolundan gittiðimizi ifade etmek, O'nu aþký ve sevdasýyla hayat bulduðumuzu haykýrmak, kýzlar ve erkekler olarak ‘Lebbeyk Ya Resûlullah' demek Allah'a binler þükrü gerektirir.” ifadelerini kullandý.

“Üniversite öðrencileri olarak burayý Darül Erkam yapacaksýnýz”

“Peygamberimizin fikir ve pratiðini yaþamaya ve yaþatmaya çalýþýrsak, Allah'ýn izniyle insanlarýn ýslahý yönünde büyük mesafe alacaðýz.” diyen Oðraþ, sözlerine þöyle devam etti: “Burasý Ýslam bayraðýnýn ve mesajýnýn insanlara kavuþmuþ olduðu bir mekândýr. Üniversite öðrencileri toplumu her türlü fitne ve fesattan kurtaracaktýr. Siz üniversite öðrencileri, Diyarbakýr'da metfun olan 541 sahabenin bu bölgeyi Ýslam ile tanýþtýrmak adýna yaptýklarý vazifeyi üstelenmenin bilincinde olacaksýnýz. Siz genç nesil olarak ayný zamanda Muhammed Mustafa (sav) mesajýný alan, O'nun sofrasýnda oturan genç sahabelerin mirasçýsý olacaksýnýz. Sizler burayý Darül Erkam yapacaksýnýz. 16 yaþýndaki bir genç evini ve varlýðýnýn Muhammed'e (sav) açýyor ve ‘Benim evim senin evindir Ya Resullulah' diyor. Sizler de Darül Erkam'ýn varisleri olacaksýnýz.”

Program, yapýlan dua ile sona erdi. (Emrah Deniz /Ali Fidancý - ÝLKHA)


  UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve tamamı büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. Ayrıca suç teşkil edecek hakaret içerikli yorumlar hakkında muhatapları tarafından dava açılabilmektedir.
Toplam (0) adet yorum eklenmiştir.


EDİTÖRÜN SEÇTİKLERİ

ALINTI YAZARLAR
Diğer Yazarlar
 

SON YORUMLAR