Dikkat YSK uyardý! Bunu yaparsanýz oyunuz geçersiz sayýlacak
Karakter boyutu :
Metni küçült
Metni büyüt
Dikkat YSK uyardý! Bunu yaparsanýz oyunuz geçersiz sayýlacak
Yüksek Seçim Kurulu, yarýn yapýlacak olan yerel seçimler öncesi bir bilgilendirmede daha bulundu. Kuruldan yapýlan açýklamada oy kullanacak olan seçmenlerin dikkat etmesi gereken hususlar konusunda uyarýlar yapýldý.
30 Mart 2019 Cumartesi 15:12
 Bu Haberi Paylaş
31 Mart yerel seçimleri öncesi Kurum'dan e-devlet'te e-posta adrese kayýtlý olan seçmenlere, "Oy Kullanýrken Dikkat Etmeniz Gerekenler" baþlýðýyla gönderilen e-postada, "önemli" ibaresiyle þu ifadelere yer verildi:

"Önemli : Cep telefonu, fotoðraf veya film makinesi gibi görüntü kaydedici veya haberleþme saðlayýcý cihazlarla oy verme yerine girilmesi yasaktýr ve cezasý bulunmaktadýr. Bu tür cihazlarýn oy verme işlemi bittikten sonra iade edilmek üzere sandýk kuruluna býrakýlmasý gerekmektedir."

2014'TE YASAKLANMI?TI
Seçmenlerin oy verme iþlemi sýrasýnda cep telefonu kullanýmý ile düzenleme, daha önce 2014 yýlýndaki yerel seçimler öncesi de gündeme gelmiþti. YSK'nýn o yýl aldýðý kararla, "298 sayýlý Kanun'un 92. maddesinin son fýkrasý ile Kurulumuzun 8/1/2014 tarih ve 2014/23 sayýlý kararý eki 30 Mart 2014 Pazar günü yapýlacak Mahalli Ýdareler Seçimlerinde Sandýk Kurullarýnýn Görev ve Yetkilerini Gösterir Örnek: 138 sayýlý Genelge'nin 34. maddesinin "Oy verme iþlemi" baþlýklý (B) maddesinin (2) numaralý bendi uyarýnca cep telefonu, fotoðraf veya film makinesi gibi görüntü kaydedici veya haberleþme saðlayýcý cihazlarla oy verme yerine girilmesi yasaklanmýþ olduðundan, bu tür cihazlarla kapalý oy verme yerine girilemeyeceðine, bu tür cihazlarý kullanmakta direnen kiþilere oy kullandýrýlamayacaðýna ve buna iliþkin her türlü tedbiri almaya 298 sayýlý Kanun'un 82. maddesine göre sandýk kurulu ve ilçe seçim kurulu baþkanlarýnýn yetkili olduðuna" oybirliði ile karar verilmiþti.
  UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve tamamı büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. Ayrıca suç teşkil edecek hakaret içerikli yorumlar hakkında muhatapları tarafından dava açılabilmektedir.
Toplam (0) adet yorum eklenmiştir.


EDİTÖRÜN SEÇTİKLERİ

ALINTI YAZARLAR
Diğer Yazarlar

SON YORUMLAR