Diyanet 'Ala' isimli içki üreten firmaya dava açtý
Karakter boyutu :
Metni küçült
Metni büyüt
Diyanet 'Ala' isimli içki üreten firmaya dava açtý
Diyanet Ýþleri Baþkanlýðý, Yeni Raký firmasýnýn Ala isimli ürününe 'Kur'an'da sure ismi olmasý' nedeniyle dava açtý.
11 Şubat 2019 Pazartesi 12:33
 Bu Haberi Paylaş


Diyanet Ýþleri Baþkanlýðý dava dilekçesinde, 'ala' sözcüðü için Din Ýþleri Yüksek Kurulu'ndan görüþ istendiðini, kurulun da "Dinen haram kýlýnan bir nesne için Allah'ýn sýfatlarýndan birinin marka olarak kullanýlmasýnýn doðru olmadýðýný" bildirdiðini kaydetti.

Ýstanbul Fikri ve Sýnai Haklar Mahkemesi'ne avukatlarý aracýlýðýyla baþvuran Diyanet Ýþleri Baþkanlýðý dava dilekçesinde, Cumhurbaþkanlýðý Ýletiþim Merkezi (CÝMER) ve kendilerine yapýlan þikayetler ile 'ala' kelimesinin alkollü bir içecekte marka olarak kullandýðýnýn anlaþýldýðýný anlattý.

?ikayetler üzerine 'Ala 'isminin dini bir deðer ve sembol içerip içermediði hakkýnda araþtýrma yapýldýðý kaydedilen dilekçede bu yönde Din Ýþleri Yüksek Kurulu'ndan görüþ istendiði ifade edildi. Kurul tarafýndan 25 Ocak'ta kendilerine gönderilen cevapta "Türkçemizde her ne kadar iyi, pekiyi, anlamýnda kullanýlmýþ olsa da Cenab-ý Hakk'ýn sýfatlarýnda biri olan 'Ala'yý çaðrýþtýrmasý Kur'an-ý Kerim'de sure ismi olarak geçmesi, gelenekte dini çaðrýþýmý bulunmasý ve Allah Teala'nýn haram kýldýðý bir nesneyi övme, yüceltme anlamý taþýmasý yönleriyle bahis konusu ismin bir içki türüne ad/marka olarak kullanýlmasýnýn dinen uygun olmadýðý deðerlendirilmektedir" denildiði bildirilen dilekçede Din Ýþleri Yüksek Kurulu'nun dini konularda en yüksek karar ve danýþma organý olduðu vurgulandý.

 'HÜKÜMSÜZLÜÐÜNE KARAR VERÝLSÝN'


Bu doðrultuda markanýn dini deðer içerdiðinin ortaya çýktýðý kaydedilen dilekçede, Sýnai Mülkiyet Kanunu'nda yer alan "Dini deðerleri ve sembolleri içeren iþaretlerin mevcut olmasý halinde mahkeme tarafýndan markanýn hükümsüzlüðüne karar verileceði" yönündeki ifadeye de atýfta bulunuldu.

Diyanet Ýþleri Baþkanlýðý'nýn dilekçesinde "Din Ýþleri Yüksek Kurulu'nun dinen haram kýlýnan bir nesne için Allah'ýn sýfatlarýndan birinin marka olarak kullanýlmasý doðru deðildir. Ala markasýnýn hükümsüzlüðüne karar verilsin" denildi.
  UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve tamamı büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. Ayrıca suç teşkil edecek hakaret içerikli yorumlar hakkında muhatapları tarafından dava açılabilmektedir.
Toplam (0) adet yorum eklenmiştir.


EDİTÖRÜN SEÇTİKLERİ

ALINTI YAZARLAR
Diğer Yazarlar
 

SON YORUMLAR