Diyarbakýr Kutlu Doðum
Karakter boyutu :
Metni küçült
Metni büyüt
Diyarbakýr Kutlu Doðum
Peygamber Sevdalýlarý Platformu tarafýndan bu yýl 8??incisi düzenlenen ve yüzbinlerin katýlýmýyla Newroz Miting alanýnda kutlanan Diyarbakýr Kutlu Doðum etkinliði baþladý.
19 Nisan 2015 Pazar 13:44
 Bu Haberi Paylaş


Kutlu Doðum etkinliðine saatler kala peygamber sevdalýlarýnýn tekbir ve salavatlarla akýn ettiði Newroz Miting alanýnda “Eþsiz Önder Hz. Muhammed (s.a.v)” temasýný iþleneceði tarihi Diyarbakýr Kutlu Doðum etkinliði büyük bir coþku ile baþladý.

Saatler öncesinden söylenen marþlar ve ilahilerle coþan halka programýn baþlamasýyla adeta büyük bir coþkuya ortak oluyor.

Toplamda 5 ülkeden 200’e yakýn davetlinin katýldýðý Kutlu doðum etkinliðine Ýran Kürdistan’ýný ulemasýndan önemli isimler, Irak Kürdistan’ýndan parti temsilcileri ve ulema sýnýfýndan önemli kanaat önderlerinin de davetli olarak katýlacaðý belirtildi.

Türkiye’den 400’ün üzerinde STK temsilcilerinin de davetli olarak katýldýðý etkinliðe, 90’lý yýllarda Ýslami hassasiyetlerinden dolayý hedef haline gelerek katledilen þehitlerin aileleri ve yakýnlarý, 6-8 Ekim olaylarýnda katledilenlerin aileleri ile Ýslami faaliyetlerinden dolayý yýllardýr zindanlara mahkûm edilen ailelerine özel davetiye gönderilerek etkinliðe davet edildikleri öðrenildi.

Etkinliðe Yurt içinden Ulusal ve Uluslararasý basýndan çok sayýda basýn mensubunun katýldýðý görüldü.

Program öncesi etkinlik alanýna kurulan canlý yayýn araçlarý etkinliði an be an canlý olarak izleyenlere ulaþtýrmaya çalýþýyor.

Satellite         : TÜRKSAT 3A                    Down Link     : 11024 Mhz Horizontal S. Rate          : 2222                                  Fec                : 5/6

Frekanslarýndan canlý olarak ta yayýnlanacak olan etkinlik, Rehber TV’den canlý olarak yayýnlandý.

Etkinlikten saatler önce alana daha iyi görüntü alabilmek için Jimijip, kamera çekimi yapan minikopter, basýn mensuplarýnýn daha iyi görüntü alabilmeleri için 2 adet sepetli asansör vinç program boyunca hazýr bulundurulurken, ayrýca basýn mensuplarý için platform alanýnda bir platformunda kurulduðu görüldü.

Etkinlik süresince yurt dýþýndan gelerek Türkçe bilmeyen misafirler için ise özel çeviri yapacak personel hazýr bulunduruldu.

Programýn baþlamýþýyla hýnca hýnç dolmuþ olan etkinlik alanýnda coþku adeta doruða çýkmýþ durumda. En ince detayýn dahi düþünüldüðü alanda coþkulu kalabalýk okunan marþlar ve ezgilere eþlik ederken, sýk sýk çekilen tekbir ve okunan salavatlar ortama manevi bir hava kazandýrýyor.

Büyük bir coþku içerisinde baþlayan programýn Kürtçe sunuculuðunu M. Emin Gülsever, Türkçe sunuculuðunu ise Gökhan Daðtekin yaptý. Besmele ve Allah’ýn (cc) Resulü Hz. 3 dilde kýsa selamlamanýn yapýldýðý programda Emin Gülsever Kürtçe,  Yunus Emiroðlu Zazaca, Gökhan Daðtekin ise Türkçe bir kýsa sunum yaptý.

Okunan ezan sonrasý alanda cemaatle kýlýnan namaz sonrasý baþlayan Program Molla Dünya Kuran okuma yarýþmasý birincilerinden Hamid ?akir Nejad’ýn Kuran tilaveti ile baþladý.

 

  UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve tamamı büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. Ayrıca suç teşkil edecek hakaret içerikli yorumlar hakkında muhatapları tarafından dava açılabilmektedir.
Toplam (0) adet yorum eklenmiştir.


EDİTÖRÜN SEÇTİKLERİ

ALINTI YAZARLAR
Diğer Yazarlar
 

SON YORUMLAR