Diyarbakýr Kutlu Doðum Etkinliði Devam Ediyor-4-
Karakter boyutu :
Metni küçült
Metni büyüt
Diyarbakýr Kutlu Doðum Etkinliði Devam Ediyor-4-
Peygamber Sevdalýlarý Platformu tarafýndan Diyarbakýr'da düzenlenen Kutlu Doðum etkinliði yüzbinlerin katýlýmýyla Newroz Miting alanýnda okunan Kuran Kerim ile baþladý.
19 Nisan 2015 Pazar 15:50
 Bu Haberi Paylaş


Program öncesi okunan ezanla birlikte alanda cemaatle namaz kýlýndý.  “Eþsiz Önder Hz. Muhammed (s.a.v)” temasýnýn iþlendiði 2015 yýlý Diyarbakýr Kutlu Doðum etkinliði Saat 13.30 itibariyle, Kuran tilavetiyle baþlamýþ oldu.

Kutlu Doðum etkinliðine saatler kala Newroz Miting alanýný doldurarak, Peygamber Sevdalýlarý Platformu tarafýndan düzenlenen Kutlu Doðum etkinliðine katýlan peygamber sevdalýsý halk, Dünya Kuran okuma birincisi Hamit ?akir Necat Kuran-ý Kerim'den okuduðu aþýrlarla büyük bir sessizliðe gömüldü.

Son günlerde güzel geçen havanýn daha sýcak ve güzel geçtiði bir ortamda düzenlenen Kutlu Doðum etkinliði, yüzbinlerin katýlýmýyla büyük bir coþku ile devam ediyor. Yunus Emiroðlu'nun sunduðu programda okunan ilahi ve marþlarla büyük bir coþku yaþanýrken halkýn sýk sýk tekbir ve salavatlar getirerek söylenen marþlara ve ilahilere eþlik ettikleri görüldü.

Çekilen tekbir ve salavatlarýn arþa yükseldiði alanda devam eden Mewlüt etkinliðinde, kalabalýktan dolayý yaþanan izdiham ve yýðýlmadan dolayý sunucular, olasý bir sýkýntýnýn yaþanmamasý için sýk sýk uyarýda bulundu.

Kürtçe, Türkçe, Zazaca, Arapça ve Ýngilizce yazýlarla alana gelenlerin selamlandýðý alanda, ayrýca günün anlam ve önemini anlatan afiþler, bayrak, flama ve dövizler açýldý.

Sunucular tarafýndan yapýlan sunumdan sonra sahneye çýkan Özlem Ajans sanatçýlarýnýn düet þeklinde okuduðu Ya Muhammed Mustafa isimli ilahisi ile halk adeta coþkunun doruðunu yaþýyor.

Ýlahiler sonrasý Molla Sahap Korkutata Zazaca, Mehmed Göktaþ hocada Türkçe bir sunum yaptý.

Konuþasýnda alaný hem duygusal hem de büyük bir heyecana gark eden Göktaþ hocanýn konuþmasý sýk sýk tekbirlerle kesildi.

Konuþasýnda Ýslam ülkelerinin liderlerine deðinen Göktaþ hoca “Bu liderler ya bize benzeyecek ya da defolup gidecekler” dedi.

“Ya bize benzeyecek ya da defolup gidecekler”

Göktaþ, “Ya ResulAllah bu gün buraya baþka bir þey için daha geldik seni sadece camiler için örnek deðil, sen liderler, komutanlar, siyasetçiler içinde örneksin. Bunun için de buraya geldik. Asýl seni bunlar örnek almalýdýr.  Zaten seni örnek almadýklarý için deðil mi bu gün Ýslam dünyasý kan aðlýyor. Bu gün Ýslam âleminin tepesinde öyle liderler var ki kedi gibi. Hiçbir kâfir onlardan korkmuyor. Onlar ancak Müslümanlara kan aðlatýyorlar.  O liderlerin zindanlarý Müslümanlarla dolu. Bu gün biz söz veriyoruz. Liderlerimizi sana benzeteceðiz. Seni örnek almak zorundalar bunu göstereceðiz.  Ya bunlar sana benzeyecek ya da defolup gidecekler biz bunun için buradayýz.” ifadelerini kullandý.

Bu gün alana milyarlarca selam ve salavatlarla, tekbirlerle geldiklerini belirten Göktaþ hoca, Kutlu Doðum etkinliðinin yapýldýðý alandan meydandan arþa nur yükseldiðini, arþtan da alana nur indiðini söyledi.

“Riyad yanýna yakiþi deðil mi ya Resul Allah?”

6-8 Ekim katliamýnda þehit edilenleri de unutmayan Göktaþ hoca sözlerini þöyle bitirdi:

“Geçen þurada ellerinde Tevhid bayraðý dalgalandýran Yasin'i sana gönderdik. Hasan'ý Cumali'yi sana gönderdik. Riyadý sana gönderdik þimdi onlarýn senin yanýnda olduðuna inanýyoruz Ey Allah'ýn resulü.  Riyad yanýna yakiþi deðil mi ya Resulallah?”

Programda yurt dýþýndan gelenler tek tek platforma davet edilerek tanýtýmýnýn yapýldýðý tanýtým faslýnda tekbirler arþa yükseldi.

Selamlama konuþmalarýnda sonra Cahit Kýlýç, Musab ?anlý, Nezir Güler Ve M. Nurtarafýndan okunan Kürtçe mewlit büyük bir coþku ve heyecanla okundu. Mewlitin okunma esnasýnda halktan cezbeye girenlerin ve özellikle peygamber efendimizin babasýnýn vefatýnýn konu alýndýðý bölümde aðlayanlarýn olduðu görüldü.

Mewlitin okunmasýndan sonra sahneye çýkan Yunus Emiroðlu, Allah Resulü Hz. Muhammes (sav) ithafen yazýlan Merhaba yar þiirini seslendirdi.

Özlem ajans sanatçýlarýndan Selami Güneþ, M. Nur ve Hikmet Kývançiçek ile Muhammed Taha Tale El Bedru ilahisin Arapça, Kürtçe ve Türkçe seslendirdi. Ýlahiler alanda adeta bir coþku ve heyecan oluþturdu.

Okunan ilahilerden sonra sunucularýn çaðýrmasýyla etkinliðe yurt dýþýndan davet edilmiþ olan  alimlerin isimleri zikredilerek geliþleri tebrik edildi. – ÝLKHA

 

   UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve tamamı büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. Ayrıca suç teşkil edecek hakaret içerikli yorumlar hakkında muhatapları tarafından dava açılabilmektedir.
Toplam (0) adet yorum eklenmiştir.


EDİTÖRÜN SEÇTİKLERİ

ALINTI YAZARLAR
Diğer Yazarlar
 

SON YORUMLAR