Diyarbakýr??ýn Eðil Ýlçesinde Kutlu Doðum Etkinliði
Karakter boyutu :
Metni küçült
Metni büyüt
Diyarbakýr??ýn Eðil Ýlçesinde Kutlu Doðum Etkinliði
Diyarbakýr??ýn Eðil ilçesinde düzenlenen Kutlu Doðum etkinliðinde Peygamber Sevdalýlarý bir araya geldi.
17 Nisan 2015 Cuma 02:19
 Bu Haberi Paylaş


Peygamber Sevdalýlarý Platformu üyelerinden Hani Ýrþad Eðitim, Kültür, Saðlýk, Yardýmlaþma ve Dayanýþma Derneði'nin (Ýrþad-Der) organize ettiði Kutlu Doðum etkinliði ilçe sakinleri ve köylerden gelen halkýn yoðun katýlýmý ile gerçekleþti.

Kadýn ve erkekler için ayrý bölümlerin oluþturulduðu etkinliðe ilçe halký yoðun katýlým gösterirken, etkinlik alanýnda taþýnan tevhid bayraklarý ve pankartlar renkli görüntüler oluþturdu. Programa katýlanlara meyve suyu ve kek gibi ikramlarda bulunuldu.

Saat 13.00’te Kur’an-ý Kerim tilavetiyle baþlayan programda, Grup Aksa'nýn okuduðu Kürtçe mevlit esnasýnda duygulanan bazý katýlýmcýlar kendinden geçti.

Sýk sýk tekbir ve salâvatlarýn getirildiði programda, Özlem Ajans sanatçýlarý ve Gürbüz Kýz Çocuk Ýlahi Grubunun seslendirdiði marþlarla etkinlik alanýndaki halk coþarken, Semanur ve Zehra isimli kýz çocuklarýnýn okuduðu þiirle duygulu anlar yaþandý.

Özlem Ajans Sanatçýlarýnýn seslendirdiði hareketli parçalarda katýlýmcýlar halay çekerek marþlara eþlik etti.

Ýlçe halký etkinliðine katýlan HÜDA PAR'ýn desteklediði adaylardan Diyarbakýr baðýmsýz milletvekili adayý Zekeriya Yapýcýoðlu'na yoðun ilgi gösterdi. Kýz çocuklarý ise Yapýcýoðlu'na gül verdi.

Etkinlikte Zazaca bir konuþma yapan Bölge Âlimlerinden Molla Celal Bozdaþ, son dönemde insanlarýn gaflet uykusundan uyandýðýný ve Hz. Muhammed’i (sav) öðrenmeye çalýþýp hayatlarýnda uygulamaya çalýþtýðýný söyledi.

"Hz. Muhammed (sav) önder olarak seçilmiþtir"

Ümmetin, peygamberin getirdiði hayat nizamýnýn hâkim olmasýný istediðini belirten Bozdaþ, "Kimi insanlar vardýr ki, toplum tarafýndan, kavmi, aþireti, akrabalarý tarafýndan önder olarak seçilmiþtir. Ama þunu bilelim ki, Hz. Muhammed (sav) Allah tarafýndan insanlara rehber, önder olarak seçilmiþtir. O âlemlere rahmet olarak gönderilmiþtir." dedi.

Peygamberin yolunda gitmeyenler Ahiret azabýna müstahak olurlar

Allah’ýn rýzasýný kazanmak için peygamberin gösterdiði yoldan gitmek gerektiðinin altýný çizen Bozdaþ, "?eytan ile mücadele Hz Âdem'den bu yana devam etmektedir. Bu mücadele içerisinde doðru yolu bulmamýz için, Allah bizlere, önderler, peygamberler, gönderdi. Bu Peygamberlerin gayesi insanlarýn hem bu dünyada hem de ahirette mesut olmasýdýr. Fakat insanlar bu peygamberi dinlemez, onlarýn gösterdiði yolu takip etmeseler iþte o zaman Allah’ýn azabýna müstahak olurlar." diye konuþtu.

"Hz. Muhammed (sav) büyük bir eðitimciydi"

Hz. Muhammed’in (sav) önder olduðu gibi büyük bir eðitimci olduðunu söyleyen Bozdaþ son olarak, "Peygamberin, Mustazaflarý, köleleri eðitip geliþtirmesi zalimlerin dikkatini çekmiþti. Ýþte o zalimler O’nu engellemek için ta o günden bugüne O’nun getirdiði Ýslam’ýn önüne hep bir engel koymaya çalýþtýlar. Ama hiçbir zaman baþarýlý olamadýlar ve olamayacaklardýr." dedi.

Etkinlik Hani Ýrþad-Der baþkaný Muzaffer Karavil’in yaptýðý dua ile son buldu. (Ýzzettin Alagöz - ÝLKHA)


  UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve tamamı büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. Ayrıca suç teşkil edecek hakaret içerikli yorumlar hakkında muhatapları tarafından dava açılabilmektedir.
Toplam (0) adet yorum eklenmiştir.


EDİTÖRÜN SEÇTİKLERİ

ALINTI YAZARLAR
Diğer Yazarlar
 

SON YORUMLAR