Esnaflar Olarak Sorumluluklarýmýz
Karakter boyutu :
Metni küçült
Metni büyüt
Esnaflar Olarak Sorumluluklarýmýz
Toplumun bütün kesimleri bir þekilde ticaretle alakalýdýr. Ýnsanlar ya satýcý ya da alýcýdýrlar. Ticaret için kurulan tezgâhlara uðramayan insan hemen hemen yoktur. ??Rýzkýn onda dokuzu ticarettedir? hakikati de, bu iþin bereketini ortaya koymaktadýr.
18 Ağustos 2015 Salı 12:47
 Bu Haberi Paylaş
 

Baþyazý / Ýnzar Dergisi   Bismillahirrahmanirrahim

“Sözünde ve iþinde doðru olan tüccar, ahirette nebilerle, sýddýklarla ve þehitlerle beraber olacaktýr.” (Tirmizi)

Toplumun bütün kesimleri bir þekilde ticaretle alakalýdýr. Ýnsanlar ya satýcý ya da alýcýdýrlar. Ticaret için kurulan tezgâhlara uðramayan insan hemen hemen yoktur. “Rýzkýn onda dokuzu ticarettedir” hakikati de, bu iþin bereketini ortaya koymaktadýr. Hal böyle olunca, Müslümanlarýn ticaretten uzak durmalarý ve bu iþe gerekli ehemmiyeti vermemeleri doðru deðildir. Doðru olmayan ticaret; Müslüman'ý Allah'a kulluktan alýkoyan, Ýslami sorumluluðunu yerine getirmeye mani olan ticarettir. Eðer ticaret yapan Müslüman, Ýslami usullere göre ticaretini yaparsa, ahirette nebilerle, sýddýklarla ve þehitlerle beraber olma müjdesine mazhar olacaktýr inþallah.

Hz. Ebu Bekir (r.a) baþta olmak üzere birçok güzide sahabenin de ticaretle iþtigal ettiði ve ticaret sayesinde birçok hayýrlý iþe öncülük ettiði bilinen gerçeklerdir. Hz. Ebu Bekir (r.a)'ýn birçok Müslüman köleyi azad etmekle birlikte, Ýslam ordusunun zaruri ihtiyaç hissettiði anlarda bütün malýný Allah yolunda harcadýðýný görmekteyiz. Diðer sahabenin de sadaka–i cariye olan kuyu yapma, maðdur insanlara yardým etme, cihat için askerlerin teçhizatýný üstlenme gibi hayýrlar yaptýðýný biliyoruz.

Müslüman tüccarlar ...
  MAKALENÝN TÜMÜNÜ OKUMAK ÝÇÝN TIKLAYIN!


  UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve tamamı büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. Ayrıca suç teşkil edecek hakaret içerikli yorumlar hakkında muhatapları tarafından dava açılabilmektedir.
Toplam (0) adet yorum eklenmiştir.


EDİTÖRÜN SEÇTİKLERİ

ALINTI YAZARLAR
Diğer Yazarlar
 

SON YORUMLAR