Facebook hakkýnda 16 ilginç bilgi
Karakter boyutu :
Metni küçült
Metni büyüt
Facebook hakkýnda 16 ilginç bilgi
Mark Zuckerberg Facebook'u ne zaman ve nasýl kurdu? Facebook'un rengi neden mavi? Mark Zuckerberg'in ilk yatýrýmcýlarý kimdi, þimdiki serveti ne kadar? Facebook'ta kaç tane post var? Ýþte Facebook hakkýnda 16 ilginç bilgi...
04 Şubat 2015 Çarşamba 10:14
 Bu Haberi Paylaş
4 ?ubat 2004'te, Mark Zuckerberg tarafýndan kurulan Facebook, o günden bu yana milyarlarca insanýn hayatýný geniþ ölçüde etkiledi. "Çocukluk arkadaþlarýný bul" sloganýyla yola çýkan Facebook, zamanla insanlarýn sadece çocukluk arkadaþlarýný bulmakla kalmayýp, eþ seçimlerinde bile aktif rol oynamaya baþladý.
FACEBOOK'TA PROFÝLÝ OLAN 30 MÝLYON KÝ?Ý ARTIK HAYATTA DEÐÝL

Kurulduðu ilk günden bu yana sürekli kendini yenileyerek her zaman güncel kalmayý baþarabilen Facebook'un modasý hiç eskimiyor. Facebook'ta þu an 1,5 milyon firma veya kiþinin reklamý gösteriliyor. Facebook'ta profili olan insanlarýn 30 milyonu ise artýk hayatta deðil.

Ýþte Facebook hakkýnda 16 ilginç bilgi:
  Facebook'un þu anki aylýk ziyaretçi sayýsý, dünyanýn en kalabalýk ülkesi olan Çin'in nüfusuyla ayný. Facebook'u her ay 1 milyar 350 milyon kiþi ziyaret ediyor.

Facebook'un aðýrlýklý olarak mavi olmasýnýn nedeni, kurucusu olan Mark Zuckerberg'in renk körü olmasý. Kýrmýzý-yeþil körlüðü olan Mark'ýn en net gördüðü renk mavi.

Facebook projesi küçük bir yurt odasýnda baþladý. O zamanlar adý "TheFacebook"tu. ?u an kullanýlan Facebook alanadý, 2005 yýlýnda, 200 bin dolara satýn alýndý.

Zuckerberg'in ilk yatýrýmcýsý ailesiydi. 3 ay için 85 bin dolar harcadýlar. Facebook 2012 yýlýnda 100 milyar dolar deðerlemeyle halka açýldý.

Facebook ilk ofisinin duvarlarýna Dave Choe adýnda birine grafitiler çizdirdi. Bunun karþýlýðýnda da sanatçýya çok az miktarda Facebook hissesi verildi. Facebook halka açýldýðýnda bu hisselerin deðeri 200 milyon dolardý.

Facebook'ta þu an 1 trilyondan fazla post, yani kullanýcýlar tarafýndan yazýlmýþ bir yazý, yüklenmiþ bir fotoðraf veya paylaþýlmýþ link var.

Facebook ile sahibi olduðu Instagram ve Whatsapp'e her gün 1 milyar 100 milyon insan mobilden baðlanýyor. Bu da dünya nüfusunun yedide biri demek.

Facebook'a mobilden baðlananlar günde ortalama 14 kez, timeline'ýnda ne var ne yok kontrol ediyorlar.

Araþtýrmalara göre, Amerika'daki boþanmalarýn yüzde 20'sinde Facebook ile baðlantýlý bir neden var.

Facebook'ta profili olan insanlarýn 30 milyonu maalesef artýk hayatta deðil.

Facebook'ta þu an 1,5 milyon firma veya kiþinin reklamý gösteriliyor.

Facebook'un kuruluþ hikayesini anlatan "Sosyal Að" filmi 8 dalda Oscar'a aday gösterildi. Bunlardan üçünü kazanmayý baþardý.

Facebook tabii hacker'larýn da ilgi alanlarýndan biri. Siteye her gün 600 bin civarýnda saldýrý yapýlýyor.

Facebook 2009'dan bu yana Çin'de yasaklanmýþ durumda. Buna raðmen Facebook'un Çin'den 95 milyon üyesi var. Bu arada, sadece Facebook deðil, Google, Youtube, Twitter gibi siteler de Çin'de yasak.

Facebook'un kurucusu Mark Zuckerberg dünyanýn en zengin onbirinci insaný. Serveti 35 milyar 200 milyon dolar.

2014 rakamlarý henüz açýklanmadý ama 2013 istatistiklerine göre Facebook'un Türkiye'deki üye sayýsý 34 milyon. Günlük aktif kullanýcý sayýsý ise 21 milyon kiþi.
  UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve tamamı büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. Ayrıca suç teşkil edecek hakaret içerikli yorumlar hakkında muhatapları tarafından dava açılabilmektedir.
Toplam (0) adet yorum eklenmiştir.


EDİTÖRÜN SEÇTİKLERİ

ALINTI YAZARLAR
Diğer Yazarlar
 

SON YORUMLAR