Filistin: ABD ile tüm görüþmeleri durdurduk
Karakter boyutu :
Metni küçült
Metni büyüt
Filistin: ABD ile tüm görüþmeleri durdurduk
Filistin Dýþiþleri Bakaný Riyad el-Maliki, ABD'nin Ýsrail Büyükelçiliðini Tel Aviv'den Kudüs'e taþýma kararý aldýðý 6 Aralýk'tan bu yana Filistin tarafýnýn hiçbir ABD'li yetkili ile bir araya gelmediðini söyledi.
23 Eylül 2018 Pazar 10:00
 Bu Haberi Paylaş


Ýrlanda'ya resmi ziyarette bulunan Maliki, Ýrlandalý mevkidaþý Simon Coveney'le baþkent Dublin'de düzenlediði ortak basýn toplantýsýnda, ABD Baþkaný Donald Trump'ýn Kudüs'ü 6 Aralýk 2017'de "Ýsrail'in baþkenti" olarak tanýma kararýnýn ardýndan Filistin tarafýnýn hiçbir ABD'li yetkili ile bir araya gelmediðini belirtti. Maliki, "ABD yönetimi, Filistin halkýna ve davasýna savaþ ilan etti. Bu nedenle ABD'yle tüm görüþmeleri durdurduk" dedi.

Washington'un barýþ sürecindeki arabulucu rolünü kaybettiðine dikkati çeken Maliki, "ABD hükümetinin aldýðý kararla ilgili þikayette bulunmak üzere çeþitli uluslararasý örgütlerine gitme kararý aldýk. Bu siyasi ve diplomatik üslubu sürdürerek, Filistin davasýný savunacaðýz" ifadesini kullandý.Filistin Devlet Baþkaný Mahmud Abbas da resmi temaslarda bulunmak üzere geldiði Ýrlanda'nýn baþkenti Dublin'de Ýrlanda Cumhurbaþkaný Michael D. Higgins ile Filistin ve bölgedeki geliþmeleri ele almýþtý.

Avrupa turu kapsamýnda Ýrlanda'ya gelen Abbas'a ziyaretinde, Filistin Dýþiþleri Bakaný Maliki'nin yaný sýra Filistin Kurtuluþ Örgütü (FKÖ) Yürütme Konseyi Genel Sekreteri Saib Ureykat, Baþbakan Yardýmcýsý Ziyad Ebu Ömer ve Diplomatik Ýþlerden Sorumlu Müsteþar Mecdi el-Halidi eþlik ediyor.
  UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve tamamı büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. Ayrıca suç teşkil edecek hakaret içerikli yorumlar hakkında muhatapları tarafından dava açılabilmektedir.
Toplam (0) adet yorum eklenmiştir.


EDİTÖRÜN SEÇTİKLERİ

ALINTI YAZARLAR
Diğer Yazarlar
 

SON YORUMLAR