Fiyatlar yüzde 60 düþecek
Karakter boyutu :
Metni küçült
Metni büyüt
Fiyatlar yüzde 60 düþecek
Havalarýn soðuk gitmesi ve geciken hasat nedeniyle fahiþ fiyatlardan pazar tezgâhýna giren yaz meyve ve sebzeleri, yeni hasatla birlikte yüzde 60 ucuzlamasý bekleniyor
26 Nisan 2017 Çarşamba 12:43
 Bu Haberi Paylaş
Pazarda el yakan, hatta mart baþýnda çeyrek altýn fiyatlarýyla yarýþan yaz mevsimi sebze ve meyve fiyatlarý, artan sýcaklýkla birlikte ucuzlayacak. Hem sera hem de sezon ürünlerinin hallere girmesiyle birlikte fiyatlarda yüzde 60'a yakýn düþüþ olmasý bekleniyor. Tüm Bostan Sebze Meyve Komisyoncu ve Tüccarlar Federasyonu (TÜMESKOM) Baþkaný Burhan Er, özellikle sebzede bu hafta içinde fiyatlarýn dip yapacaðýný söyledi. Er, "Meyvede ise sezon baþýnda 300 liraya satýlan erik 8-10, 150 liraya satýlan kayýsý 9 liraya kadar düþecek. Hasat arttý. Sýcak havayla birlikte ürünün üzerinden örtüleri kaldýrdýk. Dolayýsýyla pazarda hem meyvede hem de sebzede ciddi fiyat düþüþleri göreceðiz" dedi. Vatandaþýn uzun zamandýr yüksek fiyatlardan dolayý semt pazarlarýndan iki üç poþetle döndüðünün altýný çizen Er, "Biz de fiyatlardan dolayý maðdurduk ama ýsýnan hava bütün maðduriyetleri ortadan kaldýracak" diye konuþtu.

HASAT GECÝKTÝ, FÝYAT ARTTI

Mersin Yaþ Sebze Meyve Komisyoncularý Derneði Baþkaný Refik Canatan da haftasonu itibarýyla fiyatlarýn en az yüzde 60 düþeceðini söyledi. "Mevsim normallerinin altýnda giden hava koþullarý nedeniyle seradaki ürün dahi soðuktan etkilendi. Dolayýsýyla ürün geç yetiþti, hasat gecikti bu da fiyatlara yansýdý" diyen Canatan, haftasonu itibarýyla hem pazar esnafýnýn hem de tüketicinin cebinin rahatlayacaðýný, herkesin nefes alacaðýný söyledi.

DOMATES FÝYATLARI MAYIS'TA ÝNECEK

Tarlada 2, halde 4 pazarda 8-10 liraya kadar çýkan domatesin fiyatý euroyu da dolarý da ikiye katladý. Vatandaþ fiyatýn inmesini beklerken, komisyoncular ise mayýsla birlikte hasadýn baþlamasýný takiben domates fiyatýnda düþüþ bekliyor. Ancak domates fiyatýný etkileyen sadece geciken hasat deðil. Sektör oyuncularý hasadýn bir süre ihracat için bekletildiðini dolayýsýyla beklenen fiyat düþüþünün geciktiðini belirtiyorlar. Bunu rakamlar da ortaya koyuyor. Rusya ile yaþanan kriz üzerine yeni pazarlar bulan üretici, ihracatýný bir önceki yýlýn ayný dönemine göre yüzde 46.4 artýrdý. Sektör oyuncularýna göre, þu anki fiyatlar suni. Esas mayýs ayýnda oluþacak fiyat geçerli olacak.

  / SABAH
  UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve tamamı büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. Ayrıca suç teşkil edecek hakaret içerikli yorumlar hakkında muhatapları tarafından dava açılabilmektedir.
Toplam (0) adet yorum eklenmiştir.


EDİTÖRÜN SEÇTİKLERİ

ALINTI YAZARLAR
Diğer Yazarlar
 

SON YORUMLAR