Gýdadaki Enflasyon Ýçin ?nlem Alýnacak!
Karakter boyutu :
Metni küçült
Metni büyüt
Gýdadaki Enflasyon Ýçin ?nlem Alýnacak!
Gýda enflasyonunu aþaðý çekmek için üretim, ticaret, daðýtým kanallarý baþta olmak üzere yeni tedbirler için kollar sývandý. Arz açýðý için teþvikler verilecek
24 Nisan 2017 Pazartesi 12:55
 Bu Haberi Paylaş


Ekonomi Bakaný Nihat Zeybekci, gýda ürünlerindeki arz ve fiyat istikrarýný saðlayacak ve sektörün genel dengesini gözetecek dýþ ticaret önlemlerinin de alýndýðýný söyledi.

Hükümet gýda fiyatlarýndan kaynaklanan enflasyonu aþaðý çekmek için üretim, ticaret, daðýtým kanallarý baþta olmak üzere yeni tedbirler için kollarý sývadý. Baþta et, sebze-meyve fiyatlarý olmak üzere mutfak enflasyonunu tetikleyen her bir ürün sýnýflandýrýlýyor. Arz açýðý bulunan et ve gýda ürünleri konusunda yeni teþvikler devreye girerken, Gümrük ve Ticaret Bakaný Bülent Tüfenkci, "Yerli üretimi teþvikle et fiyatlarý düþecek" dedi. Ekonomi Bakaný Nihat Zeybekci de, gýdada arz, fiyat istikrarý için çalýþtýklarýný belirterek, her halkadaki etkiyi takibe aldýklarýný söyledi.

TEDBÝRLER DEVREYE GÝRECEK
Zeybekci, Gýda Komitesi'nin üretim-tüketim deðiþimleri, arz-talep, dýþ ticaret dengesi ve daðýtým zincirindeki geliþmelerin gýda fiyatlarýna etkilerini takip ettiðini belirterek, "Son dönemde enflasyon oynaklýðýný artýrdýðý düþünülen gýda enflasyonu baþta olmak üzere sektörün tüm yapýsal sorunlarýný en üst düzeyde ele alýyor. Gerekli tedbir önerilerinde bulunuyor" dedi. Sabah'ýn haberine göre, Bakan Zeybekci, gýda ürünlerindeki arz ve fiyat istikrarýný saðlayacak ve sektörün genel dengesini gözetecek dýþ ticaret önlemlerinin de alýndýðýný söyledi. Zeybekci, "Gümrük vergileri ayarlamalarý, gerek tarife kontenjaný açýlmasý gerekse de gözetim uygulamasý gibi araçlarla Komite çalýþmalarýna katký sunuyoruz" dedi. Hal Yasasý'nýn revize edilmesiyle birlikte vatandaþlar artýk daha ucuz sebze ve meyve yiyebilecek. Fiyatlarýn yaklaþýk yüzde 45 ucuzlamasý bekleniyor. Yeni düzenlemeyle üretici ile tüketici arasýndaki zincirde var olan komisyoncu, aracý, tüccar gibi halkalarýn sayýsý azalacak. Sebze ve meyveler sýnýflandýrýlacak. Ürünlere cinsleri itibariyle etiket vererek daha belirgin hale getirilecek.


VERGÝ TE?VÝKÝ DE GELÝYOR
Üreticilerin piyasada etkin yer alabilmesini teminen vergi avantajlarý saðlanacak. Teþvik de devreye girecek. Yaþ meyvelerin taþýnmasýndaki kayýplarýn en aza indirilmesi ile hasat sonrasý miktar ve kalite kayýplarýnýn önlenmesi için araþtýrma enstitüleri çalýþma yapýyor.
  UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve tamamı büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. Ayrıca suç teşkil edecek hakaret içerikli yorumlar hakkında muhatapları tarafından dava açılabilmektedir.
Toplam (0) adet yorum eklenmiştir.


EDİTÖRÜN SEÇTİKLERİ

ALINTI YAZARLAR
Diğer Yazarlar

SON YORUMLAR