Google??dan Kürtçe duyuru
Karakter boyutu :
Metni küçült
Metni büyüt
Google??dan Kürtçe duyuru
Dünyanýn en büyük internet arama motoru Google, yoðun talepler üzerine bir sure önce Google çeviri programýna dahil ettiði Kürtçe??yi ??çok iyi? derecede bilenlerden destek istiyor.
13 Şubat 2015 Cuma 17:29
 Bu Haberi Paylaş
Online çeviri programý için Birleþmiþ Milletler ve Avrupa Birliði gibi uluslararasý resmi kuruluþlarýn çeviri arþivlerinden yararlanan Google, bu kuruluþlara üye olmadýðý halde milyonlarca kiþinin konuþtuðu diller için kullanýcýlardan destek talep ediyor.

Çeviri programýna yer alan dillerin listesini yayýmlayan Google, Kürtçe’ye de yer verdi. Listede yer alan 105 dille ilgili destek talebinde bulunan Google, Kürtçe’nin yani sýra 23 dilin yanýna yýldýz iþareti koyarak “Henüz kullanýmda deðil” notunu düþtü.

Diðer dillerden bazýlarý ise Tibet, Uygur, Lüksemburg, Roman, Tatar, Hawaii ve Kýrgýz gibi ya BM ve AB üyesi olmayan ülkeler, ya da üye olsalar bile yeterli düzeyde materyal bulunamadýðýndan desteðe ihtiyaç bulunan diller.

Ýngilizce bilme zorunluluðu

Çevirilerin geliþtirilmesi için destek vermek isteyen kullanýcýlarýn, online baþvuru formunu doldurup çok iyi derecede bildikleri dilleri iþaretlemeleri gerekiyor. Baþvuru sayýsý en fazla 5 dille sýnýrlandýrýldý. Ýþaretlenen bu dillerden biri de Ýngilizce olmak zorunda.

Buna göre, Kürtçe için Google çeviri programýna katýlmak isteyenlerin Ýngilizce’yi de çok iyi derecede bilmesi gerekiyor.

Bu yýlýn baþýnda Google tarafýnda listeye eklenen Kürtçe’nin ne zaman aktif kullanýma geçeceði ise bilinmiyor.

Google Kürtçe için gönüllülerden yeterli desteði bulamazsa, uluslarasýn resmi kurumlardaki materyali beklemek zorunda kalacak. Bu da Kürtçe’nin, önce Kürtler’in yasadýðý ülkelerde resmi dil olarak tanýnmasý ve uluslararasý alanda kullanýlmasýna baðlý.

Kürdistan Bölgesi’nin baðýmsýzlýk ilan etmesi halinde diðer seçeneklere gerek kalmadan Google çeviri Kürtçe’yi de kapsayacak þekilde geniþleyecek.

Google teknoloji uzmanlarý, geçen ay yeni tabela ve benzeri kýsa ifade içeren yazýlarý kamera aracýlýðýyla tarayýp, anýnda okuyan yeni bir ürünün tanýtýmý sýrasýnda, bir soru üzerine “Çeviri programýmýzý BM ve AB gibi uluslararasý kurumlarýn birebir çevirilerini baz alarak geliþtiriyoruz” açýklamasýný yapmýþtý.

Bu açýklamaya göre, sözkonusu kurumlarda yer almayan diller, Google çeviri programýnda da yer alamýyor.

Buna raðmen Google’un Kürtçe’ye yer vermesi, Kurdistan Bölgesinin baðýmsýzlýk ilanýna hazýrlýk ihtimalini akla getirdi.

Google’ýn Kürtçe çeviri yapmasý halinde Latin (Kurmanci) ve Arap (Sorani) alfabelerini programa dahil etmesi bekleniyor. / RUDAW
 


 
  UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve tamamı büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. Ayrıca suç teşkil edecek hakaret içerikli yorumlar hakkında muhatapları tarafından dava açılabilmektedir.
Toplam (0) adet yorum eklenmiştir.


EDİTÖRÜN SEÇTİKLERİ

ALINTI YAZARLAR
Diğer Yazarlar
 

SON YORUMLAR