H?DA PAR AR-GE Baþkaný: Hizbullah hala var
Karakter boyutu :
Metni küçült
Metni büyüt
H?DA PAR AR-GE Baþkaný: Hizbullah hala var
H?DA PAR Genel Baþkan Yardýmcýsý Abdurrahman Cens, "H?DA PAR Hizbullah'ýn devamý sözü bir garabet. Devamý demek için bitmiþ veya kendini feshetmiþ olmasý gerekir. Oysa Hizbullah hâlâ var" dedi.
12 Aralık 2016 Pazartesi 12:30
 Bu Haberi Paylaş


Hür Dava Partisi (HÜDA PAR) Genel Baþkan Yardýmcýsý ve AR-GE Baþkaný Abdurrahman Cens, Twitter hesabý üzerinden Doç. Dr. Mücahit Bilici'nin partisiyle ilgili yaptýðý eleþtirilere yanýt verdi.

Bilicinin, Hürseda Haber'e yaptýðý açýklamalarý, "Özrü kabahatinden büyük" olarak deðerlendiren Cens, "HÜDA PAR sivilleþmeliymiþ; Siyasi partileri askeri sanýyor olmalý" þeklinde kinayeli ifadeler kullandý.

"Kürt meselesi nasýl çözülür?"ün cevabýnýn HÜDA PAR'da olduðunun altýný çizen Cens, partisinin çözüm önerilerini maddeler halinde þu þekilde sýraladý:

"KÜRT MESELESÝ ÝÇÝN ÖNCELÝKLERÝMÝZ

1 – Anayasal tanýma, ikinci resmi dil
Kürtlerin varlýðý ve kimliði anayasal olarak tanýnmalý
Kürtler de Türkler gibi ülkenin asli kurucu unsuru kabul edilmeli


2 – Anadilde eðitim ve sembolik sýnýrlar
Her vatandaþ kendi dilinde eðitim alabilmeli
Dört parça Kürdistan arasýndaki sýnýrlar sembolik hale getirilerek pasaportsuz geçiþe imkan tanýnmalý


3 – Devletin resmen özür dilemesi
Yapýlan zulüm ve katliamlardan dolayý resmi özür dilenmeli
Baþta Bediüzzaman ve ?eyh Said olmak üzere Kürtlerin büyük saygý ile andýklarý Kürt alimlerine zulmedildiði resmen kabul edilmeli, yakýnlarýndan ve bütün halktan resmi özür dilenmeli
Kabirleri gizlenen alimlerin mezar yerleri açýklanmalý


4 – Yerinden yönetim
Katý merkeziyetçi yönetim modelinden vazgeçilmeli
Yerel yönetimler güçlendirilmeli
Ekonomik kalkýnmada pozitif ayrýmcýlýk uygulanmalý


5 – Siyasi genel af
Tüm siyasi tutuklu ve mahkûmlar, yurtdýþýna çýkmak zorunda kalmýþ olanlar ve vatandaþlýktan çýkarýlanlar için siyasi genel af çýkarýlmalý."


Yukarýda saydýðý çözüm önerilerine raðmen HÜDA PAR'a 'Devletin söyleminin dýþýna çýkamadý' eleþtirisi yapýlmasýna tepki gösteren HÜDA PAR AR-GE Baþkaný Cens, "Kürt Meselesinin çözümünde devlet ve PKK'den bugüne deðin kim böyle konuþabilmiþ?" sorusunu yöneltti.

Son olarak HÜDA PAR'ýn Hizbullah Cemaati'nin devamý olmadýðýna vurgu yapan Cens, "HÜDA PAR Hizbullah'ýn devamý sözü bir garabet. Devamý demek için bitmiþ veya kendini feshetmiþ olmasý gerekir. Oysa Hizbullah hâlâ var" ifadelerini kullandý.

/ Hürseda Haber


https://pbs.twimg.com/media/CzW7yE8XAAAvER3.jpg:large
 
  UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve tamamı büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. Ayrıca suç teşkil edecek hakaret içerikli yorumlar hakkında muhatapları tarafından dava açılabilmektedir.
Toplam (0) adet yorum eklenmiştir.


EDİTÖRÜN SEÇTİKLERİ

ALINTI YAZARLAR
Diğer Yazarlar
 

SON YORUMLAR