Hepsinin yerine o kullanýlacak... Kimlik kartlarýnda yeni dönem
Karakter boyutu :
Metni küçült
Metni büyüt
Hepsinin yerine o kullanýlacak... Kimlik kartlarýnda yeni dönem
Cumhurbaþkanlýðý Dijital Dönüþüm Ofisi??nin koordinasyonunda 82 milyon vatandaþýn kimliðine, ??Elektronik sertifika? yükleme çalýþmasý resmen baþlatýlýyor. Bu yöntemle, çevrimiçi alýþveriþten dijital bankacýlýk iþlemlerine, saðlýk hizmetlerinden noterlik hizmetlerine hatta sosyal medya hesaplarýnýn yönetilmesine kadar birçok alanda TC Kimlik Kartý??nýn kullanýmý saðlanacak.
09 Şubat 2019 Cumartesi 10:20
 Bu Haberi Paylaş
Baþkanlýðýný Ali Taha Koç’un yaptýðý Cumhurbaþkanlýðý Dijital Dönüþüm Ofisi’nin bir süredir çalýþmalarýný sürdürdüðü kimlik kartlarýnda elektronik sertifika yükleme çalýþmasýnda sona gelindi. Uluslararasý standartlarda elektronik imza alt yapýsýna sahip olan kimlik kartlarýnýn bu iþlevleri yeni sistemle aktif hale getirilecek. Her türlü elektronik imza iþlemi, kimlik kartý kullanýlarak yapýlabilecek. Elektronik ortamda imza gerektiren her türlü iþlem evden çýkmadan internet üzerinden gerçekleþtirebilecek.

82 milyona yüklenecekBilgi Teknolojileri ve Ýletiþim Kurumu tarafýndan hazýrlanan rapora göre, Eylül 2018 itibarýyla 3 milyon elektronik ve 535 bin mobil imza olmak üzere toplam 3 milyon 628 elektronik sertifika oluþturulduðu ifade edildi. Dijital Dönüþüm Ofisi, 82 milyon nüfus içinde bu sayýnýn çok düþük bir rakam olduðunu vurgulayarak çalýþmalarýna hýz verdi. Yapýlan çalýþmalar kapsamýnda tüm vatandaþlarýn TC kimlik kartlarýna nitelikli elektronik sertifika yüklemesi yapýlacak. Böylece toplam sertifika sayýsý artýrýlmýþ olacak ve elektronik ortamda oluþturulan dokümanlar imzalanabilecek.

Yapýlacak bu yüklemeler ile TC Kimlik Kartý’nýn elektronik ortamda sunduðu kimlik doðrulama ile bütün kartlarýn yerine kullanýlabilecek. Bankamatik kartlarý, kredi kartlarý, maðaza kartlarý gibi tüm kartlar kimlik kartýna yüklenebilecek. Bankalarla yapýlacak olan entegrasyon çalýþmalarý ile, bundan sonra bir bankadan para çekmek için kredi kartý yerine kimlik kartý yeterli olacak. Bankamatiklerden veya internet bankacýlýðýndan kimlik doðrulayarak hesaba ulaþabilecek ve istenilen tüm iþlemler yapýlabilecek.

Çalýþmalarda e-Devlet üzerinden yapýlan abonelik iþlemleri de kimlik kartlarý aracýlýðýyla gerçekleþtirilebilecek. Söz konusu kartlar ile çevrimiçi alýþveriþten dijital bankacýlýk iþlemlerine, saðlýk hizmetlerinden noterlik hizmetlerine kadar tüm iþlemler artýk kimlik kartý doðrulamasý ile internetten yapýlabilecek. 
  UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve tamamı büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. Ayrıca suç teşkil edecek hakaret içerikli yorumlar hakkında muhatapları tarafından dava açılabilmektedir.
Toplam (0) adet yorum eklenmiştir.


EDİTÖRÜN SEÇTİKLERİ

ALINTI YAZARLAR
Diğer Yazarlar
 

SON YORUMLAR