Hollanda Lahey'de Kutlu Doðum Etkinliði
Karakter boyutu :
Metni küçült
Metni büyüt
Hollanda Lahey'de Kutlu Doðum Etkinliði
Hz Muhammed??in (sav) Kutlu Doðumu münasebetiyle Avrupa Peygamber Sevdalýlarý inisiyatifi tarafýndan Hollanda??nýn Den Haag (Lahey) kentinde Kutlu Doðum Programý gerçekleþtirildi.
21 Nisan 2015 Salı 02:07
 Bu Haberi Paylaş


Hollanda’nýn Den Haag (Lahey) kentinde Avrupa Peygamber Sevdalýlarý inisiyatifi, Uluslar Arasý Yardým Kuruluþu IHO-Ebrar ve Den Haag Hicret Camii tarafýndan halkýn yoðun katýlýmýyla Kutlu Doðum Programý gerçekleþtirildi.

Hicret Camii Hocalarýndan Veysel Tartýk’ýn Kur’an-ý Kerim tilavetiyle baþlayan program, Hicret Camii Ýmamý ve Avrupa Ýslam Alimleri Birliði Baþkan Yardýmcýsý Mücahit Haksever ile Hicret Ýlahi grubundan Mutlu Kaya’nýn Türkçe ve Kürtçe Mevlid-i ?erif’i okumalarýyla devam etti.

Okunan mevlidin ardýndan Den Haag Yunus Emre Ýslam Okulu Müdürü Hollandalý Müslüman Abdussadýk Maas, kýsa bir selamlama konuþmasý yaptý.

Maas’ýn konuþmasýnýn ardýndan Hicret ve Kevser Ýlahi gruplarý Türkçe, Kürtçe ve Zazaca, Hz Muhammed (sav) üzerine bestelenen ilahi ve ezgileri seslendirdi.

Hicret Camii küçük Kýz Ýlahi Grubu tarafýndan seslendirilen ilahiler de ilgiyle dinlendi.

‘Muhammed Rasulullah’ övgünün en güzelidir

Programa konuþmacý olarak katýlan Merkez El Aksa Camii Ýmamý Osman Kemik Hoca, Hz Muhammed’i en güzel Kur’an-ý Kerim’in tanýttýðýný ve Kur’an-ý okuyarak Peygamberimizi anlamaya çalýþmamýz gerektiðini söyledi. Peygamberimiz için en güzel tanýmlarýn yapýldýðýný ve bunlarýn hepsinin hak olduðunu söyleyen Osman Hoca, “Allah Kur’an-ý Kerim’de Muhammed Rasulullah diyor. Onun için biz ‘La ilahe illallah Muhammed Resûlullah’ diyoruz ve bu; kelimelerin, tanýmlarýn ve övgünün en güzelidir.” dedi.

Belçika’dan programa konuþmacý olarak katýlan M. Fatih Demirtaþ ise dünya ve ahiret hayatýnýn güzel olmasýný isteyenler için Rasulullah’ýn güzel bir örnek olduðunu, çünkü Resûlullah’ýn kendi heva ve hevesine göre deðil, Allah’ýn emir ve yönlendirmesi ile hareket ettiðini ve bu yüzden Rasulullah’ýn hayatýnýn her kesiminin örnek alýnmasý ve buyruklarýna itaat edilmesi gerektiðini vurguladý.

Resûlullah’ýn Ýslam’ý Darul Erkam’dan baþlayarak ilmek ilmek sahabelerine nakþettiðini ve Medine’de Sufa üniversitesi ile bunun doruða çýkardýðýný söyleyen Demirtaþ, konuþmasýna þöyle devam etti: “Bu sahabeler dünyanýn dört bir tarafýna yayýlarak Ýslam’ý anlattýlar. Ve bizler Peygamber Sevdalýlarý olarak on dört asýrdýr elden ele gelen bu bayraðý bugün Avrupa’da temsilen Allah Resulünden almýþ ve O’nu temsilen buralarda bulunuyoruz. Bizler O’nun ahlakýyla, O’nun öðretileriyle, O’nun bize ulaþtýrdýðý vahiy ikliminin nuruyla hayatýmýzý þekillendirmeli ve yeniden dünyaya ulaþtýrmalýyýz.”

Konuþmacýlardan sonra Avrupa Peygamber Sevdalýlarý Platformu’nun Avrupa genelinde düzenlemiþ olduðu siyer sýnavýnýn Hollanda ayaðýnda dereceye giren Ümit Demirel, Murat Yýldýrým ve Celal Bulut’a ödülleri verildi.

Hicret Tiyatro Grubu tarafýndan sahnelenen Hubeyb Bin Adiy'in þehadetini konu alan tiyatro ilgiyle izlendi. Duygulu anlarýn yaþandýðý tiyatro gösteriminde, seyircilerden aðlayanlarýn olduðu görüldü.

Binlerce kiþinin katýldýðý Kutlu Doðum Programý Mücahit Haksever Hoca’nýn Cevþen ve kapanýþ duasýyla sona erdi. (Ali Aslan Iþýk – ÝLKHA)

 

 

  UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve tamamı büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. Ayrıca suç teşkil edecek hakaret içerikli yorumlar hakkında muhatapları tarafından dava açılabilmektedir.
Toplam (0) adet yorum eklenmiştir.


EDİTÖRÜN SEÇTİKLERİ

ALINTI YAZARLAR
Diğer Yazarlar

SON YORUMLAR