Ýdlib'den aðýr silahlar çekiliyor
Karakter boyutu :
Metni küçült
Metni büyüt
Ýdlib'den aðýr silahlar çekiliyor
Ýdlib'de varýlan mutabakat gereði rejim karþýtý güçlerin aðýr silahlarý cephe hattýndan çekme iþleminin bugün tamamlanmasý bekleniyor. ?te yandan Rusya Dýþiþleri Bakan Yardýmcýsý Verþinin, Ýdlib'de silahsýzlandýrýlmýþ bölgenin sýnýrlarýnýn belirlendiðini açýkladýÝdlib'deki muhalif ve rejim karþýtý güçler, Türkiye-Rusya mutabakatý çerçevesinde, aðýr silahlarý cephe hattýndan çekme iþlemini bugün tamamlayacak. ?te yandan Rusya Dýþiþleri Bakan Yardýmcýsý Sergey Verþinin, Türkiye ile Rusya'nýn Ýdlib'de oluþturulmasý üzerinde anlaþýlan silahsýzlaþtýrýlmýþ bölgenin sýnýrlarýný belirlediðini söyledi. Sputnik'e konuþan Verþinin "Silahsýzlaþtýrýlmýþ bölgenin sýnýrlarý belirlendi. Türkiye ile Rusya ordularý arasýnda çok iyi temaslar, iþbirliði ve baðlantý saðlandý. Ýki ordunun temsilcileri mutabakatýn ardýndan birçok kez bir araya geldi" dedi. Rusya Devlet Baþkaný Vladimir Putin ile Cumhurbaþkaný Recep Tayyip Erdoðan, Soçi'de yaptýklarý görüþmede Ýdlib'de silahsýzlaþtýrýlmýþ bölge oluþturulmasý yönünde mutabakat saðlamýþtý. '?OK ?NEMLÝ BÝR D?N?M NOKTASI' Verþinin, anlaþmanýn uygulanmasýna devam edildiðini, bölgedeki atmosferin olumlu anlamda geliþtiðini ifade etti: "Bu mutabakat çok önemli bir dönüm noktasý oldu. Atmosfer genel anlamda iyi yönde geliþti. Bu sayede sadece Suriye'de, öncelikle de teröristlerin dayanýlmaz koþullar yaratarak neredeyse tamamýný kontrol altýna aldýðý sivil halk oluþumlarýnýn bulunduðu Ýdlib'de sivillerin zarar görmesi önlenmiyor. Mutabakat ayrýca genel anlamda siyasi sürecin hýzlandýrýlmasýna yönelik koþullarýn yaratýlmasýna olanak verdi." Verþinin, Rusya'nýn Ýdlib'den aðýr teçhizatlar ve teröristlerin çýkarýlmasýnýn büyük görevler olduðunun farkýnda olduðunu belirterek "Ancak bunlar yapýlabilir ve yapýlmalý. Bunu yapmamýz bölgedeki gerginliðin azaltýlmasý ve insanlarýn huzurlu bir þekilde yaþamasý için yaptýklarýmýz üzerine iyi bir ek olacak" dedi.
08 Ekim 2018 Pazartesi 12:40
 Bu Haberi Paylaş
Ýdlib'deki muhalif ve rejim karþýtý güçler, Türkiye-Rusya mutabakatý çerçevesinde, aðýr silahlarý cephe hattýndan çekme iþlemini bugün tamamlayacak.

Öte yandan Rusya Dýþiþleri Bakan Yardýmcýsý Sergey Verþinin, Türkiye ile Rusya'nýn Ýdlib'de oluþturulmasý üzerinde anlaþýlan silahsýzlaþtýrýlmýþ bölgenin sýnýrlarýný belirlediðini söyledi.

Sputnik'e konuþan Verþinin "Silahsýzlaþtýrýlmýþ bölgenin sýnýrlarý belirlendi. Türkiye ile Rusya ordularý arasýnda çok iyi temaslar, iþbirliði ve baðlantý saðlandý. Ýki ordunun temsilcileri mutabakatýn ardýndan birçok kez bir araya geldi" dedi.

Rusya Devlet Baþkaný Vladimir Putin ile Cumhurbaþkaný Recep Tayyip Erdoðan, Soçi'de yaptýklarý görüþmede Ýdlib'de silahsýzlaþtýrýlmýþ bölge oluþturulmasý yönünde mutabakat saðlamýþtý.

'ÇOK ÖNEMLÝ BÝR DÖNÜM NOKTASI'

Verþinin, anlaþmanýn uygulanmasýna devam edildiðini, bölgedeki atmosferin olumlu anlamda geliþtiðini ifade etti:

"Bu mutabakat çok önemli bir dönüm noktasý oldu. Atmosfer genel anlamda iyi yönde geliþti. Bu sayede sadece Suriye'de, öncelikle de teröristlerin dayanýlmaz koþullar yaratarak neredeyse tamamýný kontrol altýna aldýðý sivil halk oluþumlarýnýn bulunduðu Ýdlib'de sivillerin zarar görmesi önlenmiyor. Mutabakat ayrýca genel anlamda siyasi sürecin hýzlandýrýlmasýna yönelik koþullarýn yaratýlmasýna olanak verdi."

Verþinin, Rusya'nýn Ýdlib'den aðýr teçhizatlar ve teröristlerin çýkarýlmasýnýn büyük görevler olduðunun farkýnda olduðunu belirterek "Ancak bunlar yapýlabilir ve yapýlmalý. Bunu yapmamýz bölgedeki gerginliðin azaltýlmasý ve insanlarýn huzurlu bir þekilde yaþamasý için yaptýklarýmýz üzerine iyi bir ek olacak" dedi.
  UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve tamamı büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. Ayrıca suç teşkil edecek hakaret içerikli yorumlar hakkında muhatapları tarafından dava açılabilmektedir.
Toplam (0) adet yorum eklenmiştir.


EDİTÖRÜN SEÇTİKLERİ

ALINTI YAZARLAR
Diğer Yazarlar
 

SON YORUMLAR