Ýki artý iki dört etmedi
Karakter boyutu :
Metni küçült
Metni büyüt
Ýki artý iki dört etmedi
16 Nisan??daki referandumunda ??Evet? bloðunu oluþturan AK Parti, MHP ve BBP??nin 1 Kasým 2015 genel seçimlerindeki oy toplamý yüzde 61.9??du. Referandum??da 51.4 ??Evet? çýktý. ??Evet? bloðu yüzde 10.5 geride kaldý. Sadece yedi ilde ??Evet? bloðu oylarýný artýrdý. Bu yedi ilin tamamý da Kürt nüfusun yoðun olarak yaþadýðý yerler.
17 Nisan 2017 Pazartesi 11:30
 Bu Haberi Paylaş


1 Kasým seçimlerinde “Evet” Bloðu’nun birinci olduðu il sayýsý 62’ydi. 16 Nisan seçimlerinde “Evet”in önde çýktýðý il sayýsý 48’e düþtü. CHP, HDP ve Saadet Partisi’nin oluþturduðu “Hayýr” bloðu ise 1 Kasým seçimlerinde 19 ilde öndeyken 16 Nisan referandumunda “Hayýr” diyen il sayýsý 33’e yükseldi. 1 Kasým seçimlerine göre “Hayýr” bloðunun önde olduðu üç ilde Kars, Muþ ve Bitlis’de ise referandumda “Evet” önde çýktý.

1 Kasým seçimlerinde “Evet” bloðunun yüzde 94.85 ile en en yüksek oya sahip olduðu il olan Bayburt son referandumda da en yüksek “Evet”in çýktýðý il oldu ancak yüzde 81.67’de kaldý.

Ýttifak sahillerde hiç çalýþmadý

AKP ve MHP’nin ortak “Evet” çaðrýsý özellikle sahil bölgelerindeki illerde iþe yaramadý. MHP’nin iddialý olduðu hatta baþa güreþtiði Mersin, Antalya ve Adana hattý referandumda “Hayýr” dedi. Örneðin Antalya’da “Evet” bloðu 1 Kasým’da yüzde 59.3 oy oranýna sahipken referandumda Antalya yüzde 59.1 oranýnda “Hayýr” dedi.

''Evet'' bloðu yedi ilde arttý 

Referandum sonuçlarýna göre sadece yedi ilde ''Evet'' bloðu oylarýný artýrdý. bunlarýn tamamý da Kürt nüfusun yoðun olarak yaþadýðý yerler. Bu iller Hakkari, ?ýrnak, Muþ, Aðrý, Kars ve Bitlis oldu. aljazeera.com

   UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve tamamı büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. Ayrıca suç teşkil edecek hakaret içerikli yorumlar hakkında muhatapları tarafından dava açılabilmektedir.
Toplam (0) adet yorum eklenmiştir.


EDİTÖRÜN SEÇTİKLERİ

ALINTI YAZARLAR
Diğer Yazarlar
 

SON YORUMLAR