Ýkinci el araç alýmýnda yeni dönem! Artýk ceza kesilecek
Karakter boyutu :
Metni küçült
Metni büyüt
Ýkinci el araç alýmýnda yeni dönem! Artýk ceza kesilecek
1 Nisan itibariyle ikinci el araç alým satýmlarýnda ekspertiz raporu ve garanti zorunluluðu zorunlu hale getirildi. Ayrýca araçlarýn kilometreler ile oynayanlara ceza kesilecek.
02 Nisan 2019 Salı 16:06
 Bu Haberi Paylaş
Ýkinci el oto satýþýnda yeni bir dönem baþladý. Bundan böyle ekspertiz raporu ve garanti zorunluluðu getirilirken kilometreyle oynamak ceza gerektiren durum haline getirildi. Konuyla ilgili bilgi veren TÜV Süd D-Expert'in Genel Müdür Yardýmcýsý Ozan Ayözger, ekspertiz raporu verecek firmalara yeni þartlar getirildiðini ifade etti. Ayözger "Artýk her firma alýcýlara bu raporu veremeyecek. Bu hizmeti vermek isteyen firmalar ise Türk Standartlarý Enstitüsüne baþvurarak yeterli olduklarýný belgeleyecekler. Yeterli olan firmalara 'TSE Hizmet Yeterlilik Belgesi' verilecek ve tüketiciler güvenli yerlerden hizmet almýþ olacak" dedi.

Sekiz yaþýný geçene rapor yokTÜV SÜD D-Expert'in Genel Müdür Yardýmcýsý Ozan Ayözger "1 Nisan'dan itibaren ikinci el alým satýmý yapan firmalar ve gerçek kiþiler ekspertizraporu almak zorunda. 8 yaþ ve 160 bin kilometre üstü araçlarda rapor zorunluluðu aranmayacak.Ýþi otomobil alým satým olmayanlarýn satýþlarýnda rapor aranmayacak. Hazýrlanacak ekspertiz raporunda aracýn özellikleri, arýza-hasar durumu ve km bilgilerine yer verilecek. Boyanýn durumu, kaza, göçük, dolu hasarý þanzýman, motor, fren sistemi vb gibi parçalarýn durumu raporda yer alacak. Sadece TS13805 standardýnda HYB (Hizmet Yeterlilik Belgesi) almýþ firmalar raporu vermeye yetkili olacak. Raporla ilgili yaþanabilecek problemde raporu veren yetkili firma ve satýþý yapan sorumlu tutulabilecek" dedi.

Yeni dönemde merak edilenler- Yeni uygulamada garanti, aracý satan firma tarafýndan en az üç ay veya beþ bin kilometre olarak verilmek zorunda.

- Garanti ikinci el aracý motor, þanzýman, kaporta, diferansiyel ve elektrik sistemini kapsayacak.

- Yönetmelik kapsamýnda olan ikinci el araçlarda ekspertiz raporu alýnmadýðý takdirde noterlerde araç satýþý ve devir iþlemleri yapýlamayacak.

- Ekspertiz raporlarý aracýn anlýk durum bilgisini verdiði için yönetmelik raporun noter satýþýndan hemen önce alýnmalý þartý getiriyor.

- Sahibinden satýþlarda rapor þartý aranmayacak. Bu þart sadece iþi otomobil alýp satmak olanlar için bulunacak.
  YENÝAKÝT
  UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve tamamı büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. Ayrıca suç teşkil edecek hakaret içerikli yorumlar hakkında muhatapları tarafından dava açılabilmektedir.
Toplam (0) adet yorum eklenmiştir.


EDİTÖRÜN SEÇTİKLERİ

ALINTI YAZARLAR
Diğer Yazarlar
 

SON YORUMLAR