Ýlaca döviz darbesi
Karakter boyutu :
Metni küçült
Metni büyüt
Ýlaca döviz darbesi
Döviz kurlarýndaki deðiþimler nedeniyle vatandaþlar bazý ithal ilaçlarý bulmakta zorlanýyor.
20 Şubat 2014 Perşembe 09:57
 Bu Haberi Paylaş
Yurt dýþýndan ithal edilen bazý ilaçlar, döviz artýþlarýndan dolayý tedarikçiler tarafýndan alýnamayýnca kanser ilaçlarý baþta olmak üzere bazý ilaçlar piyasada zor bulunur hale geldi.

39.Bölge Edirne Eczacý Odasý Yönetim Kurulu Baþkaný Cenk Kes, ithal ilaç tedarik eden bazý firmalarýn, döviz kurlarýnýn deðiþmesine baðlý olarak Türkiye'ye ilaç sokmadýklarýný söyledi. Türkiye'de 2005 yýlýnda yapýlan kararname kapsamýnda ithal ilaçlarýn dolar bazýnda 1 lira 95 kuruþ olarak sabitlendiðini fakat dönemsel artýþlarýn deðerlendirildiðini belirten Kes, dolar fiyatlarýnýn deðiþmesinin piyasanýn beklentisine neden olduðunu söyledi.

Beklentileri karþýlamayan ilaçlarýn, bazý firmalar tarafýndan Türkiye'ye sokulmadýðý aktaran Kes, "Ýthalatçýlarýn ilaçlarýný Türkiye'de kendi kafalarýnda fiyatlandýramadýklarý için firmalar bu ilaçlarý Türkiye'ye getirmiyorlar" dedi.

"ÝLAÇ ?ÝRKETLERÝ RÝSK ÝSTEMÝYOR"

Odalar olarak, ilaç fiyatlarýný Avrupa ülkelerinde 5 ülkenin fiyatlarýný baz alarak en uygun fiyatlý ilaçlarý aldýklarýný aktaran Kes, "Örneðin 100 Euro'ya aldýðýmýz bir ilacý, ülkemizde 60 Euro'ya satýyoruz" ifadelerini kaydetti. Kes, ithal ilaç yapan firmalarýn bu fiyat farkýný riske etmediklerini belirtti.
Kes, ilaç fiyatlarýnda ülkelerin birbirlerini baz alarak hareket ettiðini, ilaç fiyat artýþlarýnýn yanýnda fiyat düþüþlerinin de etkili olduðunu dile getirdi. Kes, "Bizdeki fiyatlar da diðer ülkeleri etkiliyor. Bizim ilaç fiyatlarýmýzý baz alarak kendilerine uyguluyorlar. Buna da domino etkisi diyebiliriz" diye konuþtu.

EN ÇOK ETKÝLENEN KANSER ÝLAÇLARI

Kes, döviz kurlarýnýn deðiþmesinden en çok etkilenenin kanser ilaçlarý olduðunu dile getirdi. Kanser ilaçlarýnýn çok pahalý olduðunu dile getiren Kes, kanser ilaçlarýnýn döviz deðiþimleri ile birlikte bulunmasýnýn zorlaþtýðýný söyledi.
 
  UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve tamamı büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. Ayrıca suç teşkil edecek hakaret içerikli yorumlar hakkında muhatapları tarafından dava açılabilmektedir.
Toplam (0) adet yorum eklenmiştir.


EDİTÖRÜN SEÇTİKLERİ

ALINTI YAZARLAR
Diğer Yazarlar
 

SON YORUMLAR