Irak güçleri Kerkük Havalimaný'nda kontrolü saðladý
Karakter boyutu :
Metni küçült
Metni büyüt
Irak güçleri Kerkük Havalimaný'nda kontrolü saðladý
Kerkük'teki ilerleyiþini sürdüren Irak güçlerinin Kerkük Havalimaný'nda da kontrolü saðladýðý bildirildi.
16 Ekim 2017 Pazartesi 14:47
 Bu Haberi Paylaş
Irak güçlerinin, Kerkük'ün bazý bölgelerinde kontrolü saðlayarak ilerlemeye devam ettiði bildirildi.

Irak Ortak Operasyonlar Komutanlýðý'nýn yazýlý açýklamasýna göre, "Kerkük'te güvenliði saðlama operasyonlarý kapsamýnda Halid Köprüsü Kapýsý, Riyad-Halid Mektep yolu, Meryem Beg sýnýr kapýsý ve Reþad-Meryem Beg yolunda kontrol saðlandý." denildi.

Açýklamada ayrýca, Irak güvenlik güçlerinin Kerkük'ün kuzeyindeki doðal gaz yataklarý, polis karakolu ve Kerkük Elektrik Dairesi'nde de kontrolü saðlayarak ilerlediði aktarýlýdý.

Bu arada, Irak terörle mücadele gücünün Kerkük'teki Keyvan Askeri Üssü'nde kontrol saðladýðý bildirildi.

Irak güçleri Kerkük Havalimaný'nda kontrolü saðladý

Irak güçlerinin, Kerkük Havalimaný'nda kontrolü saðladýðý kaydedildi.

'Erbil'den takviye güç gönderildi'

Irak Kürdistan Bölgesel Yönetimi (IKBY) Peþmerge Bakanlýðý Sözcüsü Helgurd Hikmet, AA muhabirine yaptýðý açýklamada, Kerkük'ün güneyindeki 4'üncü Cephedeki Peþmergelerin geri çekilmesi üzerine Erbil'den takviye gücün gönderildiðini ifade etti.

Kerkük'teki son geliþmeleri ele almak için Erbil'de hareketli saatlerin yaþandýðýný belirten Hikmet, ABD öncülüðündeki uluslararasý koalisyon güçleri ve Peþmerge komutanlarý arasýnda toplantý yapýlacaðýný söyledi.

'Direnemeyeceðimiz düzeyde askeri sevkiyatlar yapýldý'

Irak'ýn Kerkük kentindeki mevzilerinden çekilen Kürdistan Yurtseverler Birliði (KYB) Peþmerge Sorumlusu Vesta Resul, Kerkük'te kendi partisine ait yayýn organlarýna yaptýðý açýklamada, "Dün geceden bu yana karþýmýza hiç direnemeyeceðimiz düzeyde askeri sevkiyatlar yapýldý. 350 tank ve aðýr silahla 4 birliðimize saldýrýldý." dedi.

Cephanelikleri ve ellerindeki silahlarýn yetersiz olduðunu söyleyen Resul, bu durumu üstlerine bildirdiklerini ve çekilmek zorunda kaldýklarýný dile getirdi.

Öte yandan KBY'li Peþmerge Komutaný Aras ?eyh Cengi ise Kerkük'e baþlatýlan askeri operasyonun uluslararasý bir anlaþma çerçevesinde yapýldýðýný ileri sürdü.

Cengi, Irak ordusunun 2014 yýlý öncesinde bulunduðu bölgelere dönmek istediðini ifade etti.

Irak Ortak Operasyonlar Komutanlýðý'ndan açýklama

Bu arada, Irak Ortak Operasyonlar Komutanlýðý'ndan yapýlan yazýlý açýklamada, Kerkük'te Arap, Kürt, Türkmen ve Hiristiyanlarýn güvenliðini saðlama sorumluluklarý olduðu belirtilerek, "Tüm memurlara, yerel güvenlik ve polis güçlerine acilen iþyerlerine gitmeleri ve mesailerine devam etmeleri çaðýrýsýnda bulunuyoruz." denildi.  UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve tamamı büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. Ayrıca suç teşkil edecek hakaret içerikli yorumlar hakkında muhatapları tarafından dava açılabilmektedir.
Toplam (0) adet yorum eklenmiştir.


EDİTÖRÜN SEÇTİKLERİ

ALINTI YAZARLAR
Diğer Yazarlar
 

SON YORUMLAR